Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Aydın Adnan Menderes Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Alarko Carrier Hijyenik Klima Sistemleri ve Cihazları

Türkiye’nin en büyük araştırma hastaneleri arasında yerini almaya hazırlanan Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin inşaatında son aşamaya gelindi. İnşaatta hava koşullandırma sisteminde Alarko Carrier cihazları kullanıldı.

Yükleniciliği Kaya İnşaat tarafından yapılan, mekanik inşaat işleri Proses İnşaat (İzmir) tarafından gerçekleştirilen Adnan Menderes Tıp Fakültesi Hastanesi A, B ve D bloklarından oluşuyor. Toplam bina alanı 58.000 m². A Blok, yatakhane. Bodrum, zemin + 9 kattan oluşuyor. Toplam blok alanı 30.000 m². B blok, ameliyathanelere ayrılmış. Bodrum, zemin + 4 kattan oluşuyor. Toplam blok alanı 15.000 m². D blokta poliklinikler bulunuyor. Bodrum, zemin + 3 kattan oluşuyor. Toplam blok alanı 13.000 m².

Projeye göre hastanede toplam 10.000.000 Kcal/h soğutma kapasitesine ihtiyaç vardı. Bu ihtiyacı karşılamak için 4.650 kW kapasiteli 2 adet, 2.325 kW kapasiteli 1 adet Carrier santrifüj soğutma grubu, Evapco marka 5.723 kW kapasiteli 2 adet ve 3.009 kW kapasiteli 1 adet su soğutma kulesi kullanıldı.

B bloğunda yer alan 14 ameliyathanenin 5’inde Alarko Carrier’ın sağladığı laminer flow sistemi, diğerlerinde ise hepafiltre sistemi kullanıldı. Sistemde 13 adet hijyenik klima santrali ve 13 adet hijyenik hücreli aspiratör bulunuyor. Sistemde A ve B bloklarda 19’ar adet ve D blokta 12 adet klima santrali ile A blokta 30 adet, B blokta 27 adet ve D blokta 20 adet hücreli aspiratör kullanılıyor.

A ve D bloklarında tüm ısıtma ve soğutma siteminde fancoiller kullanıldı, ayrıca mahallerin taze hava ihtiyaçları klima santralleri vasıtasıyla giderildi. Bazı özel mahallerde ise sadece klima santralleri kullanılarak ısıtma soğutma ve havalandırma yapıldı.

B bloktaki tüm ameliyathaneler, yoğun bakımlar gibi steril hacimlerin tamamı için hijyenik klima santralleri ve hepafiltreler (laminer flow) kullanıldı. Bazı mahallerde klima santralleri kullanılarak ısıtma soğutma ve havalandırma yapıldı. Genel mahallerde de ısıtma ve soğutma sisteminde fancoiller kullanıldı, ayrıca mahallerin taze hava ihtiyaçları klima santralleri vasıtasıyla giderildi.

Tümünü Temizle
Karşılaştır