Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
X
Menu
TR
EN
Sepet
Profil
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Kombi Sihirbazı Klima Sihirbazı Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler E-Ticaret Destek İletişim
Tüketici Destek Yararlı Bilgiler Ürün Seçimi Fiyat Listesi Yayın Talebi E-Tahsilat
ANASAYFA
Klima
Kombi
Tüm Ürünler
Destek

MuCEM Müzesi’nin İklimlendirme Sistemi Carrier Güvencesi Altında

Carrier’ın enerji verimli sistemlerdeki uzmanlığı, Marsilya’nın dünyaca ünlü MuCEM Müzesi ve Monako Yat Kulübü projelerinin AquaForce 30XWV/30XWHV su soğutucuları ile çevresel hedeflerine ulaşmasına enerji verimli ve sürdürülebilir bir çözüm ile yardım ediyor. AquaForce serisi su soğutucular Alarko Carrier ile Türkiye’de.

PROJE

Marsilya, Fransa’daki Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi (MuCEM) ve yanındaki modern sanat sergileri için kullanılan Akdeniz Villası, konferanslar, görüşmeler ve film galaları gibi bir çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Müze ve Villa için hazırlanan proje Yüksek Kalitede Çevresel Standartı’nı (HQE)* karşılayacak şekilde tasarlandığı için enerji tasarrufu önemliydi. Carrier, bu projede deniz suyu kullanarak aynı anda hem soğuk su (6/12°C) hem de sıcak su (40/45°C) üretebilen yenilikçi bir iklimlendirme sistemi uyguladı.

*HQETM (Yüksek Kalitede Çevresel Standart):
Fransa’da, temellerini ilk olarak 1992 Dünya Zirvesi’nde gündeme gelen sürdürülebilir gelişim ilkelerinden alan bir yeşil bina standartıdır. Standart Paris merkezli Association pour la Haute Qualité Environnementale (ASSOHQE) tarafından denetlenir.

ARKA PLAN

Müze ekibi proje aşamasında enerji verimli ve çevresel sürdürülebilir bir ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC) çözümü istediğinde, bina danışmanı olan BET Garcia Mühendislik Carrier’ın deniz suyu ısı pompası çözümünü inceledi. Monako şubesinden oradaki bir konuta uygulanmış olan Carrier deniz suyu sisteminin verimliliğine dair olumlu bir rapor aldı.

TEKNOLOJİLER

Carrier’ın müze ve villanın 15.500 m² ve 10.000 m²’lik alanı için ısıtma, soğutma ve nem kontrolü sağlayan çözümü, 1.000 kW soğutma ve 1.200 kW ısıtma kapasiteli iki adet AquaForce® 30XWHP yüksek verimli sudan suya ısı pompasından oluşuyordu. Bu çözümde iki ısı değiştirici makine, buharlastırıcı sıcaklığında önemli bir değişim yaratmak, dolayısıyla makinenin çalışma gücünü artırmak ve sıcak su sıcaklığını yükseltmek için gerekli olan enerjiyi deniz suyundan sağlıyordu. İki ek ısı değiştirici de fazla enerjiyi yoğuşturucu devresinden Okyanus’a boşaltarak soğutulmuş suyun sıcaklığını koruyordu. Carrier’ın gelişmiş ağ sistem kontrolörü soğutucular, pompalar ve ısı değiştiriciler de dahil olmak üzere sistem mimarisinin soğutma ve ısıtma üretimini optimize ediyordu.

ZORLUKLAR ve ÇÖZÜMLER

Projenin getirdiği bazı zorluklara karşı aşağıdaki çözümler bulundu:
- Yüksek Verimli Bir Sistem: Her bir AquaForce® sudan suya ısı pompası ile 1.000 kW soğutma ve 1.200 kW ısıtma kapasitesi, 
- Yenilikçi Bir Enerji Tasarrufu Uygulaması: Makinelerin yoğusturuculardaki ve soğutma ünitelerindeki enerjiyi almak için ücretsiz deniz suyu enerjisini kullanmaları. Ister iklimlendirme ister ısıtma amaçlı olsun, sudan suya ısı pompaları ile yer altı suyunu kullanan tersinir jeotermal uygulama ilkeleri aynıdır. 
- Yüksek Güvenlik: Fosil yakıt kullanımı yok. Enerji sistemindeki üretimin temelinde elektrik var. Yılda binlerce kisi tarafından ziyaret edilen binanın içerisindeki kanallarda hiçbir yanıcı gaz mevcut değil. 
- Küçültülmüş Boyutlar: Yerleştirme için çok az alan gerekir. Mekanik oda yalnızca 100 m²’dir.

Tümünü Temizle
Karşılaştır