Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
X
Sepet
Profil
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Kombi Sihirbazı Klima Sihirbazı Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler
Yetkili Satıcı Başvuru Formu Yetkili Servis Başvuru Formu
Menu
TR
EN
ANASAYFA
Klima
Kombi
Tüm Ürünler
Destek
Kurumsal

Alarko Carrier Fransa’da Yeni Nice Stadyumu’nda

Fransa’da Fransız Futbol Federasyonu tarafından 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası için şeçilen on iki kentten biri olan Nice’de yapımına başlanan yeni stadyum mimari estetiği, teknolojisi, yerleşimi kadar ekolojik özellikleri ile öne çıkıyor.


Fransa’da Fransız Futbol Federasyonu tarafından 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası için şeçilen on iki kentten biri olan Nice’de yapımına başlanan yeni stadyum mimari estetiği, teknolojisi, yerleşimi kadar ekolojik özellikleri ile öne çıkıyor. Yeni stadyumun henüz adı konulmamış; Nice kentinin futbol takımının adı olan Olympique Gymnaste Club (OGC), Grand State isimlerinin yanı sıra ekolojik özelikleri nedeniyle “Eco Stadion Nice” adı da öneriliyor.

Hatırlanacağı gibi 2008 yılında Çin’de yapılan olimpiyat oyunlarında olimpiyat köyü ve burada yer alan spor salonları ve kompleksleri yeşil çevre ve bina esaslarına göre tasarlanmış, bu projede tüm dünyada çevre dostu tasarımlar için esin kaynağı olmuştu.

Yeni Nice Stadyumu, kapsamı ve 245 milyon Euro maliyeti ile tek başına Çin’deki büyük proje ile karşılaştırılamaz ancak Güneybatı Fransa’da Akdeniz kıyısında yer alan Côte d’Azur’daki Nice’de gerçekleştirilen Avrupa ölçeğinde örnek oluşturacak bir bölge olarak tanınan “The Green City on the Mediterranean (Akdeniz’in Yeşil Kenti)” kapsamında yer alan büyük “Eco Valley (Ekolojik Vadi)” projesinin merkezini ve önemli bir aşamasını oluşturması ile önem kazanıyor.

Bu kadar geniş stadyum yapısı için yeşil bina konsepti kapsamı çok uygun görülmeyebilir. Ancak Nice Stadyumu’nda bu konsept başarıyla projelendirilmiş. Yeni stadyum kendi ihtiyacından daha fazla elektrik üreten ve “gerçek güneş fabrikası” olarak adlandırılan 16.000 m² alanlı güneş (fotovoltaik) pillerle oluşturulan yenilenebilir enerji kaynağına sahip. İhtiyaç fazlası elektrik üretimi, Eco-Valley’de kullanılacak. Yapının mümkün olan her yerinde ahşap malzeme tercih edilmiş. Tüm yapıda olabildiğince hafif malzemeler kullanılarak taşıyıcı konstrüksiyonun gereksiz ağırlaşması önlenmiş, malzeme tasarrufu yapılmış. Yarı saydam güneş ışını ile stadyumun büyük bölümü doğal olarak aydınlatılıyor. Yağmur toplama sistemi ile stadyumun etrafında halkın kullanımına da açık olan yeşil alanlar sulanabilecek. Stadyumun üzerinden geçen rüzgarların kullanıldığı bir fan duvar sistemi ile doğal hava koşullandırma yapılabilecek teknoloji ile çevre dostu özellikler taşıyor.

Mimar Jean-Michel Wilmotte tasarlanan ve Nice Belediyesi tarafından finanse edilen, 2013 yılında tamamlanması ve futbol maçlarına açılması hedeflenen yeni stadyumun izleyici kapasitesi 35.624 kişi. Ayrıca 3.012 özel koltuk ile 44 loca yer alıyor, toplam kapasitesi 40.000 kişiyi buluyor. Stadyumda ticaret, ofis ve eğlence için 29.000 m², Ulusal Spor Müzesi için 3.000 m² yer ayrılmış. Stadyum çok amaçlı tasarlanmış; futbol maçlarının yanı sıra konserler de düzenlenebilecek.

Yeni Nice Stadyumu’nun hava koşullandırma projesinde Alarko Carrier Gebze Tesisleri’nde üretilen, plakalı ısı geri kazanım üniteleri ve Gebhardt EVO serisi plug fanlarla donatılmış, toplam soğutma kapasitesi 1.650 kW olan 25 adet Carrier 39HQ klima santrali kullanılıyor.

“Airovision” Üniteli Carrier 39HQ Klima Santralleri

SINIFININ EN İYİSİ

Alarko Carrier Gebze Tesislerinde üretilen Carrier 39HQ klima santralleri 5 kıtada 48 ülkeye ihraç ediliyor. Avrupa’da Yatch Club de Monaco projesinde olduğu gibi bir çok önemli, prestijli projede tercih ediliyor. Her uygulama için müşteri isteklerine özel Airovision Ünitesi. Standart olarak 0,5-35 m³/s nominal kapasite. 122 değişik model. Boyutlar arasında %12’lik debi artışı; en iyi seçim olanağı.

TEKNİK ÖZELLİKLER:

• En yüksek enerji verimliliği

• Yüksek korozyon direnci

• Isıl geçirgenlik sınıfı T2

• Isı köprü faktörü sınıfı TB 2

• Hava sızdırmazlık sınıfı B

• Mekanik dayanım sınıfı 2A

• Filtre by-pass kaçağı: Standart yandan sürmeli filtre için F7, özel yandan ve önden sürmeli filtreler için F9 (EN 1886).

Tümünü Temizle
Karşılaştır