Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Abu Dabi’de Wolf Güneş Sistemleri İle Geleceğin Enerjisi

Wolf, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’de en büyük güneş termik santralini kurdu. Abu Dabi’de inşaatlar hız kesmeden devam ediyor. Şehrin her yerinde büyük bina kompleksleri oluşmuş durumda ve bunlara sürekli yenileri ekleniyor. Bu yapıların en büyüğü olan “Abu Dabi Ulusal Sergi Merkezi (ADNEC)”, BAE’nin uluslararası alanda vitrini gibi. “Dünyanın en modern fuar merkezi” olduğunu belirtilen ADNEC kompleksinde 410 çift kişilik odalı 5 yıldızlı bir otel de bulunuyor.BAE’nde çevrenin korumasına son derece önem veriliyor. Yeni binalarda özelliklerine bakılmaksızın çevre dostu ve yenilenebilir enerji kaynaklarının (yeşil bina) kullanımını düzenleyen sıkı koşulları karşılamak zorunda.

Bu çerçevede ADNEC projesinde, içme ve sıcak su sağlanması için güneş-ısı sistemi tercih edildi. Bu kapsamda yapılan çalışmalar sonunda projede Wolf’un Avrupa standartlarına uygunluğu, özellikle Alman işçilik kalitesi ile dikkati çeken üst düzey “F3-1 Düz Güneş Kolektörleri”nin kullanılmasına karar verildi. Wolf ayrıca, güneş-ısı sistemi için depolama tankları ve içme su/sıcak su kaynağı, kontrol teknolojisi ve güç analizleri de sağlayacak. Bunun için gerekli tüm planlamalar yapıldı. Buna göre, oto parkın düz çatısına 560 güneş kolektörü yerleştirildi. Güneş-Isı Tesisi’nin kapasitesi, günlük 70ºC sıcaklıkta 40.000 litre su üretimidir. Bu üretimle 410 çift kişilik oda, iki restoran, otel mutfak tesisleri ve yüzme havuzunun sıcak su ihtiyacı karşılanabiliyor. 560 güneş kolektörünün toplam aktif emici yüzey alanı 1120 m²’dir. BAE’nin yer aldığı enlemlerde güneş alma verileri göz önüne alındığında, kolektörlerin üst tarafındaki toplam güç 900 kW’ı buluyor.

Sistemde güneş enerjisiyle ısıtılan suyun gece de kullanılmasını sağlayan ve çok ender olsa da güneşsiz günler için köprüleme yapabilecek özellikte 20.000 litre hacminde dört yatay depolama tankı bulunuyor. Bu tanklar, Wolf’ün Proje Planlama Departmanı tarafından özel katmanlı boru ve iç perdeli olarak tasarlandı. Ayrıca paslanmaz çelikten imal edilen ve kapasitesi 2000 litre olan 4 tank pik yükü karşılamak için yedekleniyor.

Bütün tesis bina yönetim sistemi ile kontrol ediliyor, izleniyor, değerlendiriliyor ve saklanıyor. Internet bağlantısı ile sistemin performansı, ölçüm ve enerji dengesi verileri dünyanın her hangi bir yerinden görülebilir ve yönetilebilir. Arıza olasılığı, arıza oluşmadan önce anında tespit ediliyor ve kısa sürede düzeltilebiliyor. Bu özellikler sistemin operasyonel güvenilirliği için önemli bir kriterdir ve çok yüksek standartları karşılamak için gereklidir.

Wolf ve iş ortağı RAE tarafından gerçekleştirilen ve 2010 yılında işletmeye alınan güneş-ısı sistemi BAE’nde kendi türünün en büyük tesisidir.

Bu başarılı uygulamadan sonra Abu Dabi devlet planlama yetkilileri Wolf ve ortakları ile, özellikle oteller, endüstriyel binalar, villa ve konut kompleksleri de dahil olmak üzere diğer inşaat projeleri için güneş-ısı santralleri, güneş enerjisi planı yapılması ve soğutma sistemleri için görüşüyor. Bahreyn, Dubai, Katar, Umman, Suudi Arabistan ve Kuveyt gibi ülkeler de BAE’deki bu gelişmeleri yakından izliyor.

Güneş Kolektörlü Sıcak Su Sistemleri

Doğayı hiç kirletmeyen, temiz bir enerji kaynağı olan Güneş’ten alınan enerji, yüksek verimli güneş kolektörleriyle sadece açık ve güneşli günlerde değil, bulutlu ve kapalı havalarda dahi kesintisiz olarak sıcak suya aktarılabilir.

Bir güneş kolektör sistemi ana hatlarıyla, güneş enerjisini toplayan ve içinden geçen akışkanı bu enerjiyi kullanarak ısıtan kolektör veya kolektör grubu, ısınan akışkanın ısıttığı bir sıcak su deposu (boyler), kolektör ve boyler arasındaki akışkan transferini sağlayan sirkülasyon pompası ve boylerden su kullanıldıkça güneş kolektörü pompasını kolektör sıcaklığını dikkate alarak çalıştıran ve sistemi kontrol eden bir kontrol modülünden oluşur.

Wolf, kullanım suyu üretimi ve ısıtma desteği için birbiriyle mükemmel uyuma sahip bir sistem sunar.

Bu, Wolf’ün güneş enerjisiyle ısıtma konseptidir. Wolf’ün TopSon serisi düzlemsel güneş kolektörleri %95,4’e varan absorbsiyon oranı ve %82’ye ulaşan optik verimlilik değeri ile her zaman çok yüksek kolektör verimini garanti eder.

Wolf TopSon serisi yüksek verimli F3-1 ve F3-Q güneş kolektörleri geri dönüşümü yapılan, çevre dostu, katkısız malzemelerden üretilmiştir. Yüksek kalite ve teknoloji, 5 yıllık ürün garantisi ve 20 yıllık bir ömür sağlar. Kolektörlerin yeni geliştirilen ve presle şekillendirilip birleştirmesiz tek parça olarak üretilen aluminyum kasaları daha yüksek ömür ve dayanıklılık sunar.

Tümünü Temizle
Karşılaştır