Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

TBMM Hizmet Kompleksi Binalarında Alarko Carrier Ürünleri

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından TBMM Kütüphane, Araştırma Merkezi, Arşiv ve Genel Sekreterlik Hizmet Binası ile Ziyaretçi Kabul Binası’ndan oluşan TBMM Hizmet Kompleksi inşaatının Temmuz 2013’e kadar tamamlanması için yoğun çalışmalar sürdürülüyor. 3 bin metre kare alana kurulacak olan binanın bir yıl gibi kısa bir sürede tamamlanması bekleniyor.

Bu kompleksin tamamlanması ile milletvekillerine, komisyonlara ve siyasi partilere de daha geniş çalışma alanı kazandırılacak. Milletvekilleri çalışma ofisleri ile komisyon toplantı salonlarını içerisinde barındıracak yeni bina, TBMM’nin ihtiyacı olan ve ana binanın yükünü azaltacak sosyal alanlara da sahip olacak.

Yeni yapı kompleksinin iki önemli özelliği öne çıkıyor: 1938’de açılan proje yarışmasını kazanan Prof. Clemens Holzmeister (1886-1983) eseri olan ve 1961 yılında hizmete giren yapının Türkiye’nin en sembolik ve anlamlı yapı gruplarından biri olan TBMM kampüsü içinde yer alması ve yeni kompleksin “akıllı ve yeşil bina” konseptine uygun olarak projelendirilmesi.

Meclisin Dikmen tarafında, TBMM binasını görsel ve mimari olarak uyum içinde yapılacak yeni hizmet kompleksi, 82.271 m² alan üzerine yerleştiriliyor. Ziyaretçi Kabul Binası 7.808 m² alana yapılacak. Bina’da 1500 m² büyüklüğünde ziyaretçi bekleme salonu ve kafeterya yer alacak. 16.748 m² alana yapılacak Kütüphane Araştırma Merkezi ve Arşiv Binası’nda 2.000 m² büyüklüğünde okuma salonu, süreli yayınlar ve dergi okuma salonları ile grup çalışma salonları bulunacak. Burada ayrıca 521 milletvekili çalışma odası ile komisyon toplantı salonları ile sosyal etkinlikler için 700 kişilik konferans ve toplantı salonu, 300 m² sergi salonları, dinlenme salonu ve 200 m² kafeterya bulunacak.

Genel Sekreterlik Binası ise 57. 715 m² alana kurulacak. 8 katlı binanın ilk 3 katında milletvekilleri için çalışma ofisi ve toplantı salonları, binanın alt zemin katında doktorluk, komisyon ve eğitim salonları, yemek salonu, banka, lostra, kuaför ve spor merkezi yer alacak.

Kütüphane yapımında kullanılan malzemeler, gürültüyü emici özellikte, zemin kaplamaları, sessiz yürümeye elverişli ve kolay temizlenebilecek, antistatik, toz tutmayan ve toz kaldırmayan türden olacak. Kapıları yangına dayanıklı, çift kilitli, numaratörlü, gerektiğinde otomatik kapanan, monitör gözlemeli, dijital kayıt sistemli olarak yapılacak. Duvar, kapı ve pencereler, çok iyi yalıtımlı, hem de yanmayan ve alevi iletmeyen yalıtkan malzemeyle yaptırılacak. Toplantı ve konferans salonunda kapalı devre TV, kamera ve seslendirme sistemleri; 7 dilde eş zamanlı çeviri yapabilme kabinleri, ses kayıt stüdyosuna video, bilgisayar ve projeksiyon cihazıyla gösterim yapılabilecek şekilde tasarlanacak.Mekanik tasarımı Gürmen Mühendislik’e, mimari projesi Cem Açıkkol-Kaan Özer’e ait olan, ana yükleniciliği Haşemoğlu, mekanik yüklenciliği Birlik Grup firmaları tarafından üstlenilen bu büyük ve prestijli projede, hava koşullandırma sisteminde 35 Carrier 39HQ serisi ısı geri kazanımlı klima santralı, 4 Carrier 30XA1402 hava soğutmalı vidalı soğutma grubu, 20 Carrier soğuk oda cihazı, 1615 Alarko Fan Coil ünitesi kullanılılıyor.

Modern Türkiye Cumhuriyeti’nin Simgesi

TBMM’nin halen çalışmalarını sürdürdüğü üçüncü binasının mimarı, 1938’de açılan proje yarışmasını kazanan Prof. Clemens Holzmeister’dir (1886-1983). Avusturyalı mimar Prof. Holzmeister aynı zamanda başkent Ankara’da kaldığı sürelerde pek çok devlet yapısının da mimarıydı.

TBMM, 11 Ocak 1937’de çıkardığı bir yasayla, "Türkiye Cumhuriyetinin varlığını, yirminci asrın mimarî özelliklerine uygun ve bir abide niteliğinde" yeni bir parlamento binasının yapımı için proje yarışması açmayı kararlaştırdı.

14 projenin katıldığı yarışma 28 Ocak 1938’de sona erdi ve jüri birinciliğe değer üç proje seçti. Sonuçta, Atatürk’ün de beğendiği Clemens Holzmeister’in projesinin uygulanmasına karar verildi. Binanın inşaatına 26 Ekim 1939’da dönemin Meclis Başkanı Abdülhalik Renda’nın (1881-1948) attığı temelle başlandı.

Binanın yapımında zaman zaman parasal kaynak bulunmasında büyük zorluklar çekildi, bu arada İkinci Dünya Savaşı’nın da başlaması daha büyük sıkıntılara yol açtı. Bu nedenlerle, yapım çalışmalarına aralıklarla devam edilebildi.

1957’den sonra yapımı hızlandırılan yeni Meclis Binası, 6 Ocak 1961’de hizmete açıldı.

475.521 metrekarelik bir arazi içinde bulunan meclis ana binasının yerleşim alanı 19.372 metrekaredir.

Faydalı iç mekanlar itibariyle toplam hacmi ise, 56.775 metrekare. Beş katlı olan binanın ön cephe uzunluğu 248 metredir.

TBMM binasının mimari özellikleri ve genel yapısı, Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünü ve ölümsüzlüğünü simgeleyecek biçimde, ağır başlı, sağlam ve dayanıklı nitelikte tasarımlanmış.

Tüm mekanlarda, anıtsal, dengeli ve üç boyutlu bir düzenleme ele alınmış. Yapının tam ortasında ve arazinin en yüksek noktasında, büyük toplantı salonlarının olduğu merdivenli ve sütunlu girişi ile ana kütle yer alıyor.

Ön cephede biribirine paralel iki sıra halinde yanlara uzanan kanatlar ve bu kanatları birleştiren köprüler bulunuyor.

Meclis kampusüne girişler sağ ve solda Atatürk Bulvarı ve Dikmen Caddesi üzerindeki iki ana kapıdan yapılıyor.

Tümünü Temizle
Karşılaştır