Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Marmaris Aqua Otel’de Sistemin Ömrü Nasıl Uzatıldı?

Tuzlu kuyu suyunun kullanımına ilişkin ilginç bir çözüm örneği olarak Marmaris İçmeler’deki Aqua Otel uygulamasını gösterebiliriz.

Marmaris İçmeler’de her yıl yaşanan bir sorun vardır; yaz başında yumuşak olan sular, yaz ortasından itibaren sertleşir ve tuzlanmaya başlar. İçmeler, üç tarafını yüksek yamaçların çevirdiği bir koydur. Kış mevsiminde yamaçlardan inen sular kuyuları tatlı su ile doldurur. Yazın, hem bu akışın kesilmesi hem de nüfusun, dolayısıyla tüketimin aşırı artması nedeniyle kuyulardaki tatlı su azalmaya başlar, oluşan boşluğa deniz suyu dolar. Bu nedenle sular hem sertleşir ve hem de tuzlanır. Örneğin yaz başında 40°Fr olarak ölçülen su sertliğinin sonbaharda 130°Fr’a çıktığı görülmüştür.

İçmeler’in en güzel otelleri arasında yer alan Aqua Otel’de 2004 yılında kapsamlı bir yenileme yapmaya karar veren yönetim, yeni tesisatın su sertliği ve tuzluluktan kaynaklanan nedenlerle hızlı eskimemesi için su kalitesini iyileştirmek istemişti.

Su hazırlama sisteminin projelendirme ve sistem seçimi Alarko Carrier tarafından yapıldı ve cihazlar Alarko Carrier tarafından temin edildi. Yine, esas olarak yumuşatma, ön filtre, ters osmoz cihazı ve degazör bulunan bir sistem seçildi. Otelde iki ayrı kalitede su kullanılıyordu. Mutfak, çamaşırhanede ve odalardaki banyo-tuvaletler için yumuşatılmış su isteniyordu. Buhar kazanı için sadece yumuşak değil aynı zamanda düşük iletkenlikli su gerekiyordu. Suyun iletkenliği düşürmek için ters osmoz sistemi kullanıldı. Ters osmoz cihazının kapasitesi 30 m³/gün’dü.

Su önce, suyun değişen sertliğe bağlı olarak 150 – 200 m³/gün kapasiteli yumuşatıcıya giriyor. Yumuşatılmış suyun bir kısmı binada kullanıma, bir kısmı da ters osmoz cihazına giden hatta veriliyor. Su, ters osmoz cihazına girmeden önce multi medya filtreden geçirilerek tortu yapıcı maddelerden arındırılıyor. Ters osmoz cihazı membranlarının uzun süre dayanması için suyun pH’ı asit beslenerek düşürülüyor, işlemden sonra degazör kullanılarak tekrar yükseltiliyor. Bu şekilde ihtiyaçlara uygun özellikte ve kapasitede su sağlanırken sistemin ömür de uzatılmış oluyor.

5 yıldızlı Aqua Hotel, tertemiz denizi ve eldeğmemiş kumsalları ile Türkiye’nin güneybatı sahilinde, Ege denizinin Akdeniz ile birleştiği özel bir yerde konumlanmış. İki ana restaurantı, 3 barı, 1 pastanesi, kapalı ve açık yüzme havuzu, özel kumsalı, su sporları, fitness merkezi, sauna ve Türk hamamı, masaj imkanı, çocuk kulübü, tenis kortları, konferans merkezi, 24 saat oda servisi, kuru temizleme, dükkanlar ve kuaförü ile konforlu, modern, misafirperver bir tatil sunuyor. (http://www.hotelaqua.com)

Tümünü Temizle
Karşılaştır