Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

GOSB Teknopark’ta TOSHIBA VRF ve ATAG Yoğuşmalı Kombi Tercih Edildi

Kuruluş çalışmalarına 1995-1996 yıllarında başlanan GOSB Teknopark’ın, üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi ve Ar-Ge faaliyetlerinin gelişmiş ülkelere göre yeterli seviyeye eriştirilmesi amacıyla Türkiye’ye öncü olması hedeflenmişti. 2003 yılı Kasım ayı sonunda temeli atılan GOSB Teknopark’ın inşaatları 2005 yılında tamamlandı ve aynı yılın Eylül ayında hizmete açıldı.

17.760 m² inşaat alanına sahip GOSB Teknopark binalarının toplam kiralanabilecek kapalı alan büyüklüğü 8297 m². Bunun 5670 m²’si üretim, 2627 m²’si ise ofis alanı olarak ayrıldı. GOSB Teknopark yerleşiminin 1. etabında, 1 adet high-tech bina, 3 adet üretim birimi binası, merkez bina ve sosyal tesisleri ile saha ve çevre düzenlemesi yer alıyor.

GOSB Teknopark’ın mimari konsepti Türkiye’ye özgü bir model olarak tasarlandı. Mimari projeler, ülkemizin ünlü mimarlık ofislerinden Tekeli-Sisa Mimarlık Ortaklığı tarafından hazırlandı. GOSB Teknopark’ın projesinde sadece bir üretim ve çalışma alanı değil, çalışanların ideal bir şekilde düzenlenmiş yeşil alanlarda bir araya gelecekleri, sanatla iç içe olacakları, yaratıcılığa olanak sağlayan, özel ve özgün bir yaşam ve çalışma alanı olması amaçlandı. GOSB Teknopark’ın özgün bina tasarımlarının yanı sıra yaratacağı yeni konsept ile Türkiye’ye, hatta dünyadaki teknoparklara örnek olacaktır.

Ofis alanı olarak hazırlanan ‘High-Tech’ binası; ileri teknoloji donanımlı yapı, yazılım ve Ar-Ge tipi çalışmaların gerektirdiği konsantrasyonu sağlayacak, yeşil ve sakin bir avlu çevresinde dikdörtgen planlı, 3 katlı bir yapıdır. Yapıda, ofis birimleri, kuzey–güney yönlerine açılacak şekilde konumlandırılmıştır. Yapının çekirdeği merkeze yerleştirilerek, katların kiralık bölümlerinin bağımsız olarak kullanılması sağlanmıştır. Binanın alt katında, ayrıca yarı kapalı otopark bulunuyor. Ofis alanlarının en küçük birimi 29 m²’dir. 30, 36, 46, 64, 91 gibi farklı m² ’lerde ofis alanları mevcut olup bunların birleştirilmesiyle farklı büyüklüklerde alanlarda elde edilebilmektedir.

Üretim birimleri, özellikle ihracata yönelik, yeni ve ileri teknolojilere dayalı, çevreye zarar vermeyen artı değeri yüksek ürünlerin üretilmesi için, geniş açıklıklı, yüksek iç hacimli, ’’üretim alanı’’ tipi birimlerden oluşuyor. Bir yanda üretim alanı ve kamyon girişlerine olanak veren cephesi, diğer yanda iki katlı büro ve kullanıma uygun servisleri içeren ofis bandı ve insan ölçeğindeki cephesi yer alıyor. Bu birimlerde en küçük alan 90 m²’si ofis bandı 225 m² üretim holü (yükseklik 7,5 m, genişlik 8 m-28 m) olmak üzere toplam 315 m²’dir.

Binaların altyapısı modern ve sorun çıkartmayacak bir şekilde tasarlanmıştır. İletişim altyapısı olarak ISDN santral, her binanın arasındaki fiber optik data hatları, VOIP ozellikli telefon, ADSL, kablosuz internet gibi hizmetler Teknopark tarafından sağlanıyor. Jeneratör, atık su, 24 saat güvenlik, temizlik, bakım hizmetleri, toplantı, seminer ve eğitim salonları, otopark, yemekhane, kafeterya, sergi salonu, çocuk teknik eğitim ve sanat atölyesi şu anda sağlanabilen sosyal imkanlar.

GOSB Teknopark’ta ortam havasının işlenmesi ve kontrolü, ortam konforu Alarko Carrier cihaz ve sistemleri ile sağlanıyor. İç ortam havasının koşullandırılması için Toshiba Carrier VRF sistemleri ile Alarko Carrier Gebze Tesisleri’nde üretilen 50UZ modeli Çatı Tipi klimalar tercih edildi.

Toshiba Carrier VRF sistemlerinde 19 adet 10HP dış ünite ile 61 adet iç ünite kullanıldı. Gelişmiş VRF sistemi ile bağımsız kiralık bölümlerde müstakil konfor sağlanabiliyor. Ayrıca bu bölümlerin birleştirilmesi durumda sistem kolaylıkla yeni duruma uyumlanabiliyor. VRF sistemlerindeki hassas kontrol yeteneği, özellikle hi-tech çalışmalarında son derece güvenlikli iç ortam koşulları oluşturabiliyor.

GOSB Teknopark için seçilen, büro, üretim alanı, depo vb. değişik kullanım alanlarının bulunduğu koşullarda, dış hava beslemesi de yapabilen ve son derece başarılı performans sergileyen Carrier sadece soğutmalı çatı tipi klimalarından 50UZ016 modelinden 13 adet, 50UZ020 modelinden 6 adet, 50UZ024 modelinden 2 adet kullanıldı.

GOSB Teknopark binalarının ısıtılmasında da bir teknoparka yakışan ileri teknolojili, Hollanda’da üretilen ATAG yoğuşmalı kombileri seçildi. Kaskad sistemi içinde 21 adet 51 kW kapasiteli, 8 adet 60 kW kapasiteli ATAG kombileri kullanıldı. Böylece 1530 kW kapasiteli bir ısıtma sistemi kuruldu.

Tümünü Temizle
Karşılaştır