Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

GATA Haydarpaşa Eğitimi Hastanesi’nde Alarko Carrier Hijyenik Klima Uygulaması

22 Ağustos 2003 tarihinde yapımına başlanan GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nin yeni cerrahi klinik, poliklinik ve ameliyathane binası bitme aşamasına geldi.

400 yataklı, 7 katlı, 19.500 m² kapalı alana sahip hastanede kadın doğum, ortepedi, kulak-burun-boğaz, göz, üroloji, genel cerrahi, kalp-damar kliniklerinin yanısıra 13 ameliyathane yer alıyor.

Ameliyathanelerinde hijyenik klima uygulamasının yapıldığı hastanenin tüm ısıtma, soğutma, havalandırma ve bina otomasyonu ekipmanlarında Alarko Carrier tercih edildi.

Havalandırma sistemi, 3 soğutma grubu, 358 fan-coil, 20 klima santralı, 24 hücreli aspiratör, 93 HEPA filtre, 42 değişken debi cihazı, 3 "Laminar Flow" ameliyathane tavanı ve 15 buharlı nemlendirici ile tasarlandı.

Hijyenik klima sisteminde, %100 taze havalı, iç cidarları paslanmaz çelikten ithal edilmiş klima santralleri kullanılıyor. 3 kademe filtreden geçirilerek ameliyathaneye gönderilen hava ile tam steril bir ortam oluşturuluyor. Mahaller arasında yaratılan basınç farkı ile havanın steril olmayan alandan steril ortama geçişi önleniyor. Böylece ameliyathane ortamında bakteri ve mikroorganizma oranı en alt düzeyde tutuluyor.

Ortam havasında bulunan mikroorganizmalar ile enfeksiyon olayları arasında doğrusal bir orantı vardır. Bu nedenle ameliyathanelerde, havadaki tanecik sayısını mümkün olduğu kadar azaltılması gerekiyor. Hijyenik klimanın önemini anlamak için aşağıdaki tespitlere bir göz atmak yeterlidir.

Bunları biliyor muydunuz?

- Ameliyat sonrası enfeksiyonları nedeniyle 2001 yılı hastane yatış ortalaması: ABD: 1-2 gün; AB: 2-3; Türkiye: 12-13 gün.

- Antibiyotik kullanma oranımız Avrupa Birliği’nin 7, ABD’nin 8 katıdır.

- 2001 yılı antibiyotik harcamalarımız 6 Katrilyon TL tutmaktadır.

- 2001 yılı Türkiye’de yapılan ameliyat sayısı: 1.638.098

- Nüfusumuzun %48’i 18 yaşından küçük ve 2001 yılı yaş ortalaması 26.

- Her 100 kişiden 38’i elli yaşından önce ölüyor ve bu Avrupa’daki en yüksek oran.

- Beş yaşından küçük çocuklarımızın ölüm ortalamasında Yunanistan’ın 10 katıyız.

- Herhangi bir ameliyathanenin havadan enfeksiyon yayma riskini 100 olarak kabul edersek, DIN 1946 ve cGMP uyarınca yapılmış ameliyathanelerde bu oran %0.033’e düşmektedir.

- Class 100 Ameliyathane, havada uçuşan 1 ft3 hacimde 0.3’m’dan büyük izin verilen parçacık sayısı 100 adettir.

- Sigara içen bir insanın ağzından sigarayı söndürdükten sonra 0.3m’dan büyük 4 milyon adet parçacık çıkar. Spor yapan bir insandan ise dakikada 15-30 milyon parçacık yayılır.

- 30’ar yataklı 10 servisi olan bir hastanede sadece bir hemşire bankosunun yerinin yanlış dizayn edilmesi halinde bunun getireceği ek maliyet yıllık $ 438.020 tutmaktadır.

- 10 Ameliyathanesi olan bir ameliyathaneler bölgesinin hatalı tasarlanmasının getireceği ek maliyet yıllık 17.280.000$ tutmaktadır.

Tümünü Temizle
Karşılaştır