Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Carrier’ın Enerji Verimliliği Çalışmalarındaki Partneri NORESCO’dan Kapsamlı Bir Enerji Altyapısı Güncelleme Projesi ve Tasarruf

ABD’de Massachusetts Üniversitesi Tıp Merkezi (MUTM), New England bölgesindeki en saygın sağlık tesisleri arasında yer alıyor.

Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi (UMass Tıp) ile aynı kampüste yer alan MUTM, tüm dünyada kabul gören araştırma olanakları ve yüksek vasıflı eğitim müfredatı ile öne çıkmıştır. 1970’li yılların başında kurulan MUTM, otuz yılın yaşlılığı ve eskiyen teknolojiler nedeniyle enerji sistemlerinde verimsizlik, yüksek işletme maliyeti gibi sorunlarla karşılaşıyordu. MUTM yönetimi tüm enerji sistemini yenilemeye karar verdi ve bu kapsamlı proje için NORESCO seçildi.

Kojenerasyon ve Tasarruf

Proje kapsamında öncelikle enerji denetim kurallarının, enerji koruma tedbirleri ve altyapı iyileştirmelerinin belirlenmesi gerekiyordu. 30 milyon dolarlık proje sonunda, 10 yıl içinde, işletme maliyetlerinden 36 milyon dolar tasarruf edilmesi bekleniyordu.

NORESCO yaptığı çalışmalar sonucu mevcut buhar kojenerasyon güç-çevrim santralinin tam kojenerasyon tesisine çevrilmesi ile çok önemli enerji tasarrufu yapılabileceğini belirledi. 25 yaşındaki eski tesis, fazla elektrik talebi olduğu dönemlerde, yerel elektrik beslemesine paralel olarak 5 megawatt (MW) enerji üretecek şekilde tasarlanmıştı.

Eski tesis “black-start” özellikliydi ve şebekeden bağımsız olarak çalıştırılabiliyordu. Güç beslemesinde bir kesinti olduğu zaman hastahaneye acil enerji sağlanıyordu.

Enerji altyapısının güncellenmesi projesi kapsamında iki hastahane ve tıp fakültesi için 10.000 kW güç gerekiyordu. Yeni kojenerasyon sisteminin eski buhar türbinli sistemden %43 daha verimli olması gerekiyordu ve böylece üniversite bütçesinde satın alınan elektrik makliyetinin yarı yarıya azaltılması hedefleniyordu.

Daha Fazla Güç, Daha Büyük Verim

MUTM altyapısını güncelleme projesi kapsamında sisteme eklenecek yeni donanımlar için mevcut güç merkezi ek inşaatla 330 metrekare genişletildi. NORESCO buhar tesisinin verim ve kapasitesini arttırmak için üç buhar basıncı kullanılan bir çevrim tasarladı. 5000 kW yeni buhar türbini için yüksek basınçlı (75 bar ve 4500C) buhar üretmek üzere iki yeni çift yakıtlı kazan projelendirildi. Emisyonları en aza indirmek için, yeni kazan sisteminde yanma kontrollü ve yeni teknolojili düşük nitrojen oksidli (NOx) brülör ve UMass Tıp için önemli olan emisyon yönergelerini karşılayacak şekilde baca gazı emisyonunun resirkülasyonu teknolojisi kullanıldı.

NORESCO, bütün türbinlerin ve by-pass vanalarının çalışmasını denetlemek, yüksek ve düşük başınç hatlarındaki basınçları izlemek için sisteme kazan master kontrolü (BPMC) yerleştirdi. Sistem işletme masraflarını, basınçla ilgili sorunların neden olabileceği arızaları ve sistemin izlenmesi için gerekecek iş zamanını da azaltacak şekilde tasarlandı. BPMC sistemi kazanlar, türbinler ve soğutucu üniteleri bağımsız olarak kontrol edebiliyordu.

NORESCO’nun MUTM enerji altyapısını güncelleme projesinin kazanımları yandaki tabloda görülebilir.

“Bizim güç santralimiz kampüste elektrik üretimi, ısıtma, soğutma ve su ısıtma gibi kritik hizmetleri destekliyor. Bu proje ile UMass Medical, güvenilir, verimli, sürdürülebilir ve çevresel performanslara uygun, tüm sistemin izlenebildiği ve hassas ayarlamaların yapılabildiği, günümüzün en ileri teknolojilerine ve en yüksek standartlarda bir tesise sahip olmuştur”.

Mark Armington- UMass Medical Proje Yöneticisi

Tümünü Temizle
Karşılaştır