Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Bodrum’da Hotel Ambrosia Yeni Bir Tatlı Su Kaynağına Kavuştu

Hotel Ambrosia Bodrum Bitez’de 180 yataklı, dört yıldızlı bir tatil oteli. Bodrum’un bilinen su sıkıntısı Ambrosia’yı da yıllarca etkiledi. Su istenen miktarda gelmiyor, sık sık kesiliyordu. Ayrıca su faturası da her sene artıyordu. Otel deniz kenarında olduğu için kuyularına deniz suyu karışıyordu. Kuyu suyu iletkenlik değeri 17.000 µS/cm idi ve çok yüksekti. TS266 Standartına göre izin verilecek maksimum değer 2.000 µS/cm idi. Bu koşullar kuyu suyunun tuzdan arındırılarak tesisatta kullanılmasını verimli hale getiriyordu. Tuzlu kuyu suyunun işlenerek tatlı su haline getirilmesi için yapılması gereken yatırım tutarı ve işletme giderleri hesaplandı, kurulacak sistemin kendisini 12 ay içinde amorti edebileceği ortaya çıktı. Otelin su hazırlama sisteminin projelendirme ve sistem seçimi, cihazların temini Alarko Carrier tarafından yapıldı. Klorlama, ön filtreler, aktif karbon, ters osmoz cihazı ve degazör bulunan bir sistem tasarlandı ve kuruldu. Sistem 2005 Nisan ayında devreye alındı.

Sistemde kuyulardan dalgıç pompa ile depoya alınan su önce klorlanıyor. Depodan hidroforla alınan su, önce multi medya filtrelere gönderiliyor, tortu yapacak askıda katı maddeler tutuluyor. Daha sonra su aktif karbon filtreden geçilerek serbest klor gideriliyor ve ters osmoz cihazına gönderiliyor. Suyun pH’ı ters osmoz cihazına girmeden önce düşürülüyor, sertliğin kireç yapıcı etkisinin ters osmoz membranlarına zarar vermesi önleniyor. Ters osmoz cihazında sudaki deniz tuzu gideriliyor. Cihaza girişte 17.000 µS/cm olan tuzluluk çıkışta 500 µS/cm’ye düşüyor. Buradan çıkan su cebri degazöre verilerek içindeki karbondioksit gideriliyor. Sonuç, TS266 standartlarına uygun kaliteli bir su.

Cihaza 200 m³/gün debi ile ham su giriyor, iyi su olarak 100 m³/gün alınırken kalan 100 m³/gün su denize geri veriliyor. Denize verilen su tuzlu kuyu suyu olduğu için üzerinde herhangi bir işlem yapılmasına gerek kalmıyor. Ters osmoz cihazında yardımcı kimyasal olarak jenerik madde olan taş asidi kullanılıyor. Bu, Alarko Carrier’ın müşterisine sağladığı en önemli avantajlarından birisidir. Çünkü diğer benzer ürünlerde kimyasal maddeler kullanılır. Müşteriler bu ürünleri sağlamak için satıcı firmaya bağımlı hale gelir.

Şehir şebekesinden sağlanan suyun iletkenliği 2.500 µS/cm ve sertliği 80°Fr iken, işleme sisteminden çıkan suyun iletkenliği 500 µS/cm ve sertliği de 9°Fr’dır. Otel bu suyu tüm tesisatında kullanıyor. Şebeke suyunun bedeli 2 YTL/m³ iken, arıtma tesisinden elde edilen suyun işletme gideri 0,75 YTL/m³ civarında.

Arıtılan suyun şebeke suyundan hem daha kaliteli hem de maliyetinin düşük olması oteli bir çok açıdan kazançlı hale getiriyor. Öncelikle ısıtma sisteminde eşanjörlerde kireçlenme ve dolayısıyla yakıt tüketiminde gereksiz sarfiyat olmuyor. Isıtma kazanındaki 5 mm’lik bir kireç tabakasının ortalama % 30 daha fazla yakıt tüketimine sebep olduğu biliniyor. Yıkama işlemlerinde deterjandan % 20 civarında tasarruf sağlanıyor. Ayrıca yıkanan çamaşırlar daha yumuşak oluyor, dayanıklıkları artıyor, renklerde matlaşma olmuyor. Çünkü kireç kumaşın lifleri arasına girip rengi bozuyor, sertleştiriyor. Müşterilerin banyo sonrası saçları sertleşmiyor, derilerinde gerilme olmuyor. Bahçe sulaması daha bol su ile yapılabiliyor; şimdi Bodrum Ambrosia Oteli’nin bahçesi daha yeşil, dışardan bile farkedilecek kadar güzel.

Tümünü Temizle
Karşılaştır