Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Ankara’nın “En Değerli” Binası Armada’da Alarko Su Arıtım Sistemleri

1 Eylül 2005 tarihli Hürriyet gazetesinde “Ankara’nın En değerli Gayrimenkulü Armada” başlıklı haberde şunlar belirtiliyordu; “Lal Değerleme şirketinin belirlemelerine göre Ankara’nın en değerli özel gayrimenkulü Armada Alışveriş Merkezi. Uzmanlar, binanın değerini 125 milyon dolar olarak hesapladı”.

Haber şöyle devam ediyordu: “Söğütözü İnşaat ve İşletme tarafından yapılan bu alışveriş ve iş merkezi 2002’de açıldı. Yaklaşık 30 bin metrekare arsa üzerinde toplam inşaat alanı 125 bin metrekare. 21 katlı bir ofis kulesi ve alışveriş merkezi olmak üzere iki ana bölümden oluşuyor. Yaklaşık 32 bin metrekare kiralanabilir alana sahip alışveriş merkezinde, yaklaşık 45 metrekare ile 3 bin 500 metrekare arasında değişen büyüklükte mağazalar yer alıyor. Armada, Uluslararası Alışveriş Merkezleri Derneği tarafından, ‘Avrupa’nın en iyi alışveriş merkezi’ seçilmişti”.

Armada bilindiği gibi “donanma” anlamına geliyor. Armada Alışveriş ve İş Merkezi binası da bir donanmanın amiral gemisi gibi tasarlanmış. Görünümü ile büyük bir uçak gemisini andırıyor. Ankara gibi denizi olmayan bir ilde denizi anımsatan bir mimari projeyi düşünebilmek kuşkusuz sıra dışı bir yaklaşım. Armada kendisini şöyle tanıtıyor; “Mimarisi ve çevre düzeniyle kalıpları yıkan Armada, Ankara’nın gelişmekte olan bölgesi Söğütözü’nün merkezinde bir yıldız gibi parlıyor. Armada’da gezerken karşınıza yeni yeni sürprizler çıkacak. Her katında fark edeceğiniz küçük detaylar sizi keyiflendirecek. Terasların ve pencerelerin olağanüstü uyumuyla, güneş gün boyu sizi takip edecek ve içinizi ısıtacak. Armada, ziyaretçilerine pek çok seçeneği bir arada sunan yapısıyla, sadece alışveriş amacıyla gidilen bir mekandan daha çok, yaşamınıza değer katan, zaman değer kazandıran bir yaşam alanı...”

Armada binası 2’si zemin altında olmak üzere 7 kattan oluşuyor. -2. kat marketlere, -1. kat alışverişe ayrılmış. Zemin katındaki girişten sonra 1. katta büyük giyim mağazalarına yer ayrılmış. 2. kat büyük mağazalar ve yaşam katı, 3. katta yiyecek, hobi, eğlence bulunuyor. 4. katta ise toplam 1.400 koltuklu 11 sinema salonu var.

Ziyaretçiler için her türlü konfor düşünülmüş; gelenler 5 ayrı güzergahta işleyen ücretsiz servislerden yararlanabiliyor. Tesislerin 3100 araç kapasiteli park olanağı var. Yemek katında sınırsız ve ücretsiz internet bağlantısından yararlanmak mümkün. Ayrıca çocuk bakım ünitesi Magicland ve bebek bakım odası da çocuklu aileler için düşünülmüş. Engelliler için ise giriş katında tekerlekli sandalye bulunduruluyor. Ayrıca çeşitli katlarda engellilere uygun tuvaletler de var.

Bu büyük ve değerli yapının tüm su ihtiyacının karşılanması 2002 yılında Alarko su arıtım cihaz ve sistemleriyle çözümlendi. Sistem bugüne kadar Armada’yı ziyaret edenlerin içme ve kullanım suyu ihtiyacını kesintisiz karşılıyor.

Armada için istenilen su kapasitesi 120 m³/gün’dü. Besi suyu kalitesi 1500-1700 µS/cm, 50º Fr’dı. İçme suyu standartlarına uygun su kalitesi isteniyordu.

Tesislerde şehir şebeke suyuna destek için kuyu suyu da kullanılacaktı. Geçerli olan TS266 standartına göre iletkenlik, sertlik ve sodyum iyonu yükleri izin verilen değerlerin dışındaydı. Sertlik için yumuşatma sistemi kullanılabilirdi, ancak iletkenlik ve sodyum iyonunu azaltmak için tek çare Ters Osmoz Sistemi ile suyun iyileştirilmesiydi.

Ters Osmoz Sistemleri eskiden yurt dışından ithal edilen pahalı sistemler olduğu için sadece su kalitesinin hayati önem taşıdığı proses suyu hazırlanması işlerinde ve bazı yüksek basınçlı buhar kazanlarında kullanılıyordu. Son yıllarda bu sistemlerin yurt içinde üretilmesi ile kullanımları da yaygınlaştı.

Armada’da klorlama tortu filtrasyonu, aktif karbon filtrasyonu, düşük basınç membranlı ters osmoz, degazör, pH ayarlama işlemleri uygulandı. Sonuçta elde edilen suyun maliyeti şebeke suyunun yaklaşık üçte biri civarındaydı. Sistemden her hangi bir atık çıkmaması, dolayısıyla deşarj limitlerinin aşılmaması da önemli bir kazanımdı.

Tümünü Temizle
Karşılaştır