Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Alarko Carrier’ın Arge Merkezi Mühendisi, Tasarım Yarışmasında 3.’lük Ödülünü Aldı

Alarko Carrier’ın ArGe merkezinde çalışan Mühendis Barış Elbüken, İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği’nin düzenlediği 3. Mühendislik ve Tasarım Yarışması’nda 3.lük ödülünü kazandı. Elbüken ödüle, başta evsel ısıtma sistemleri olmak üzere otomotiv ve beyaz eşya gibi birçok sektörde kullanılabilecek, “Elbüken Filtresi” adını verdiği “Yıkıcı Girişimsel Aeroakustik Yüksek Frekans Filtresi” buluşuyla layık görüldü.

Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel ve iklimlendirme sektörünün önde gelen yöneticileri, 14 Nisan’da Antalya’da gerçekleştirilen törende, ilk üçe giren proje sahiplerine ödüllerini takdim etti.

“Elbüken Filtresi”; kapalı bir kanal içerisinden gelen ve ventüri hava emiş ağzından dışarı yayılan yüksek frekanslı seslerin, söz konusu sesin dışında herhangi bir fiziksel kaynak kullanmadan ve kaynağın kendisine etki etmeden sönümlenmesini sağlıyor. Çalışma ilkesi, dalgaların yıkıcı girişiminden (destructive interference) faydalanmak olan tasarım, bir ana ve bir ikincil (tali) hattan ilerleyen iki dalga bileşeninin ayrılma ve buluşma noktaları arasında kat ettikleri yolların farkını, buluşma bölgesinde, dalgalar birbirini sönümleyecek şekilde ayarlamak suretiyle avantaja dönüştürmeye dayanıyor. Ödül alan tasarımın önemli bir diğer özelliğini, iç boru ile helisel kanallı dış borunun iç içe göreli açısal hareketi sayesinde, yol farkının çok basitçe ayarlanabilir kılınması oluşturuyor. Böylece, maksimum sönüm istenen frekansa göre ince ayar da yapılabiliyor.

Tümünü Temizle
Karşılaştır