Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
X
Sepet
Profil
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Kombi Sihirbazı Klima Sihirbazı Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler
Yetkili Satıcı Başvuru Formu Yetkili Servis Başvuru Formu
Menu
TR
EN
ANASAYFA
Klima
Kombi
Tüm Ürünler
Destek
Kurumsal

Alarko Carrier Yeni Pazarlara Açılmak Üzere Çalışmalarına Ağırlık Verdi

Alarko Carrier Ürün Yönetimi Bölüm Müdürü Erkan Mutlu, Alarko Carrier'ın 2020 hedeflerini anlattı.

Firmanız için 2019 yılı nasıl geçti, 2020’den beklentileriniz nelerdir?

Hedeflerimiz ve önceki yılın finansal sonuçlarına baktığımızda 2018’in planladığımız gibi geçmediğini söyleyebiliriz. İhracat ciromuzun %15’ini oluşturuyor, burada bir parça büyüme var ancak inşaat ile çok ilintili bir sektörde faaliyet gösteriyoruz. İnşaat sektöründeki durgunluğun yansımalarını yaşıyoruz. 

Örneğin, TÜİK’in açıkladığı verilere göre, 2019 yılının 6 aylık döneminde belediyelerin verdiği yapı ruhsatı sayısı yüzde 60 azaldı. 2018 yılının aynı döneminde ise %27 azalmıştı. Bu zor senemizde dijital dönüşüme, ürün geliştirmeye ve ihracat pazarımızı genişletmeye odaklandık. İç pazarda yaşanan sektörel daralama nedeniyle biz de ihracata yönelerek mevcut pazarlardaki etkinliğimizi artırmak ve yeni pazarlara açılmak üzere çalışmalarımıza ağırlık verdik.

2018 yılı içinde ülkemizde yürürlüğe giren Eko Tasarım Yönetmeliği ile artık konvansiyonel kombi ve kazanların yurt içi satış amaçlı üretimi ve ithalatı yasaklandı. Haliyle yoğuşmalı kombi ve kazanların, konvansiyonel tiplere göre daha pahalı olması, üstelik ekonomik sıkıntılar yaşanan bir dönemden geçerken sektörü çok daha olumsuz etkiliyor. Bu doğrultuda 2019 yılında kombi, kazan ve radyatör pazarı 2018’e göre önemli oranda düşüş yaşadı. 2020 yılında ise 2019’a paralel bir beklentimiz var.

Büyüme hedefleriniz, ithalat-ihracat yaptığınız ülkeler, açılmayı planladığınız yeni pazarlar var mı?

Avustralya’dan Almanya’ya, Ortadoğu’dan Afrika ülkelerine kadar geniş bir yelpazede ihracat gerçekleştiriyoruz. BAE, Katar, Çin, Kuveyt ve İsveç ihracatımızda öne çıkan ülkeler arasında yer alıyor. Klima santralleri, kombiler, radyatörler ve çatı tipi klimalar ihraç ürünlerimizin büyük kısmını oluşturuyor. İhracat yaptığımız ülke sayısını 57’ye yükselttik. Bu kapsamda; Fildişi Sahili, Cibuti, Macaristan, Malta, Makedonya, Mauritius, Umman, Papua Yeni Gine, Filipinler, Uganda, Ukrayna ve Yemen’i ihracat listemize ekleyerek ülkeye ve sektöre katma değer yaratmaya devam ediyoruz. İsveç’e panel radyatör, Bulgaristan, İtalya ve Çin’e kombi, İspanya, İsrail ve Katar’a çatı tipi klima satışları bu yıl içinde ivme kazanan ihracat ürünlerimizdir.

Ayrıca İSİB tarafından hazırlanan istatistiklerde son 6 yıldır üst üste en çok klima santrali ihracatı yapan firma ödülünü almaktayız. Klima santralinde ürünün nakliye maliyeti ürün maliyetine oranı çok yüksek bir ürün olmasına rağmen Avustralya’dan Şili’ye Kuveyt’ten Kazakistan’a kadar 5 farklı kıtada çok uzak ülkelere ihracat yapmaktayız. Ürünlerimize ilgi gösteren bölgelere ihracatı artırmayı hedefliyor, bu doğrultuda pazar potansiyeli yüksek ülkeleri tespit ederek işbirliği için girişimlerde bulunuyoruz.

Böylece 6 yıldır İSİB tarafından verilen en çok klima santrali ihracatı yapan firma olma özelliğimizi önümüzdeki yıllar için pekiştireceğimizi düşünüyoruz. 

Kombi üretiminde Türkiye ve dünyadaki gelişmeler nelerdir, şirket olarak bu gelişmelere karşı nasıl bir strateji geliştiriyorsunuz?

Avrupa’da düzenlenen yeni çevreci yönetmelikler nedeniyle sektörde daha verimli ve daha çevreci ürünlere yönelme söz konusu. Biz de Alarko Carrier olarak yatırımlarımızı bu yönde yaparak Ar-Ge çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Avrupa’da enerji verimliliği düşük ve çevreci ürünlere devlet tarafından verilen desteğin Türkiye’de de sağlanmasının, sektörün daha teknolojik, daha verimli ürünlerle büyümesine katkıda bulunacağını düşünüyoruz. Tüketicilerin bilinçli seçim yaparak teknolojik ve yüksek enerji verimliliğine sahip ürünlere yönelmesi, enerji üretiminde yurtdışına bağımlı olan ülkemiz açısından önemli kazançlar getirecek. Bu doğrultuda AB yönetmeliklerine paralel hareket etmemiz çok yararlı sonuçlar veriyor ve verecek.

Isıtma sektörü, ağırlıklı olarak inşaat sektörüne bağlı bir sektör. Dolayısıyla inşaat sektörü sıkıntılı bir süreçten geçiyorken ısıtma sektörü de ister istemez bundan etkileniyor. Yeni inşaat yatırımları azaldığı için bu husus ısıtmayı da direkt olumsuz olarak etkiliyor. Özellikle kombide değiştirme pazarının hareketlenmesi her ne kadar olumlu olsa da burada maalesef bazı merdiven altı atölyelerde eski, farklı marka kombilerin parçalarının sökülüp cihaz olarak bir araya getirilmesi ve el altından satılması sektörde büyük bir tehlike oluşturuyor. Herhangi bir testten geçmeyen, herhangi bir markanın garantisi altında olmayan bu gibi illegal üretimlerden kullanıcıların uzak durmasını öneriyoruz. Biz de şemsiyesi altında bulunduğumuz Dosider-Doğal Gaz Sanayicileri ve İş Adamları Derneği ile birlikte bu gibi oluşumlara karşı mücadele veriyoruz.

Ar-Ge ve inovasyon konusunda yaptığınız çalışmalar var mı? Varsa bilgi verir misiniz?

Alarko Carrier olarak Bilim ve Sanayi Bakanlığı tarafından verilen “Ar-Ge Merkezi Belgesi”ni almaya 2012 yılında hak kazandık ve sektörümüzde bu belgeye sahip ilk şirketlerden birisi olduk. Son yıllarda Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarında enerji verimliliği yüksek ve çevre dostu ürünler geliştirmeye ağırlık verdik ve bu kapsamda üretim hattına ve Ar-Ge laboratuvarlarına da oldukça ciddi yatırımlar yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Aynı zamanda Ar-Ge Merkezi’ndeki çalışanların yetkinlik ve uzmanlık düzeyini arttırıcı her tür faaliyete önem veriyor, yurt içindeki ve yurt dışındaki üniversitelerle etkin çalışmalar gerçekleştiriyoruz. 

Ana faaliyet konularımız olan ısıtma, soğutma havalandırma ve su basınçlandırma alanlarında 20 adet patent başvurusu yaptık. Bunlardan 4’ü 2018 yılında olmak üzere toplam 13 patentimiz tescil edildi. Diğer 7 patent başvurumuz ise henüz inceleme sürecinde.

Şirketimizin yeni teknolojileri farklılaştırarak ürünlerine uygulaması, alışılmışın dışındaki endüstriyel tasarımları ve enerji verimliliği yüksek ürünlerin öncüsü olması ile ulusal ve uluslararası pazarda dikkat çekmeye ve global rekabetin sürdüğü sektörümüzde elini güçlendirmeye devam ediyor.

Geçen yıl ayrıca 200 kW’a kadar olan cihazlarımızın Eurovent sertifikalarını tamamlamıştık. Bu da Eurovent’in Türkiye’deki bir laboratuvarı kullanarak sertifikasyon testlerini kabul ettiği bir test olması vesilesi ile Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Bu testlerin Eurovent tarafından kabul edilebilmesi için kendi laboratuvarımızın çeşitli akreditasyon ve kalibrasyon testlerini de tamamlayarak önemli bir yatırım gerçekleştirmiş olduk.

Üretim tarafında halen devam etmekte olan projemiz kapsamında Gebze Üretim Tesisi’ndeki ısıtma ürünleri üretim hatlarını Dudullu’daki Panel Radyatör fabrikamıza taşıdık. Gebze fabrikamızda boşalan alana da genişleyen iş hacmimize bağlı olarak sac işleme atölyesi kuruyoruz. Bunun için rulo sacdan boy kesen boy kesme hattı, Punch press ve Abkant yatırımımız tamamlandı ve üretime başlandı.

Isıtma grubunda villa pazarına yönelik yoğuşmalı kat kaloriferiyle ilgili Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. 150 kW kapasiteye kadar olan paslanmaz çelik eşanjörlü Aldens serisi duvar tipi yoğuşmalı kazanlarımızın ürün gamını da ilk etapta 425 kW’a, sonra da 1.150 kW’a kadar yer tipleri ile genişleteceğiz.

Son olarak akıllı termostatlar Alarko by Cosa’yı pazara sunduk. Akıllı özellikleriyle kombinin belirlenen oda sıcaklığına uyumlu çalışmasını sağlayan cihaz, iç ve dış etkenlerden kaynaklı sıcaklık değişimlerinin önüne geçiyor ve doğal gaz faturalarının %37’ye varan oranlarda düşmesine yardımcı oluyor. Evdeki kablosuz internete ve Cosa mobil uygulamalarına bağlanan kombi, cep telefonuyla yönetilebiliyor. Akıllı teknolojiye sahip cihaz ortamdaki sıcaklığı ve nemi ölçerek, mekanın istenen sıcaklık değerlerinde kalmasını sağlıyor. Aile paylaşımının mümkün olduğu termostatlarda, “Ev, Uyku, Dışarı” gibi farklı modlar arasında kolayca geçiş yapılıyor. Haftalık programlama seçeneğiyle istenen saat aralığında istenen sıcaklık değerleri programlanarak enerji tüketimi kontrol altına alınıyor. 

Endüstri 4.0 ve dijitalleşme konularına şirket olarak bakış açınız nedir, bu konuda ne tür çalışmalar yürütüyorsunuz?

Nesnelerin interneti kavramı ile yaşamın içerisindeki tüm cihazlar bir şekilde internete bağlanarak birbirleri ile haberleşir konuma geldi. Bu bağlamada gerek müşterilerimiz gerekse paydaşlarımızın beklentileri bu doğrultuda gelişiyor. Biz de bu beklentileri karşılayacak şekilde üretmekte olduğumuz cihazları daha akıllı yapmak üzere çalışmalar yürütüyoruz. Diğer taraftan paydaşlarımız ile aramızdaki iş süreçlerinin dijitalleşmesi yönündeki çalışmalarımız devam ediyor.

Ülke geneline yayılan, 300’e yakın yetkili satıcı ve bunlara bağlı alt satış noktalarında faaliyet gösteriyoruz. Yetkili satıcı ağımızı artırmak, daha fazla noktada son kullanıcıya ulaşmak da bir diğer hedefimiz. Gerek bayi gerekse satış noktalarımız vasıtasıyla ulaşamadığımız noktalara da online kanalı kullanarak gitme hedefimiz var, bu nedenle e-ticaret platformumuzu hayata geçirdik. 

Tümünü Temizle
Karşılaştır