Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin, Facebook’ta Canlı Yayına Katılarak Sektöre Dair Bilgiler Verdi

Isıtma - soğutma sistemleri üretiminde 60 yılı aşan tecrübesiyle Alarko Carrier’ın Genel Müdürü Önder Şahin, geçtiğimiz günlerde Facebook’tan canlı yayına katılarak, sektöre dair bilgiler verdi.

Şahin, Türkiye’de ısıtma, soğutma ve havalandırma amacıyla kullanılan cihazların pazar hacminin yıllık ortalama 1,8 milyar dolar civarında olduğunu, buna yakın bir miktarda da ihracat yapıldığını söyledi.

Alarko Carrier’ın ArGe Merkezi’nde 57 kişinin çalıştığına değinen Şahin, ısıtma, serinletme ve pompa segmentindeki ürünlerin geliştirilmesi çalışmalarına yoğunlaştıklarını belirtti. Önder Şahin, Alarko Carrier’ın yıllık 180-200 milyon dolarlık satışla pazar payının ortalama %10 olduğunu ifade etti. Yıllık ihracatın ise 20 – 25 milyon dolar civarında olduğunu belirterek, her segmentte yüzden fazla rakipleri olduğunu, dünya markalarıyla rekabet ettiklerini, bu açıdan mevcut pazar paylarının büyük bir başarı sayıldığını sözlerine ekledi.

Alarko Carrier’ın, her segmentte ürün sunan az sayıda şirketten biri olduğunu söyleyen Şahin, borsada işlem gören ve 23 yıldır hiç zarar açıklamayan 8 şirket arasında yer almaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Şahin, tüketicilerin yalnızca “serinlemek” ya da “ısınmak”tan ziyade, uzun vadede ürünlerin verimliliğine önem verdiklerini, iklimlendirme cihazları için her ay ödeyecekleri fatura tutarlarını da göz önüne aldıklarını söyledi.Bu yüzden en verimli cihazı sunabilen markaların ön plana çıkacağını, tüm firmaların bu yönde yatırım yapmaya dikkat ettiğini ifade etti.

İklimlendirme sektörünü şekillendiren dinamikler hakkında bilgi veren Önder Şahin, “İklimlendirmeyi, iç mekânda bulunanların kendilerini en konforlu hissedebileceği iklimi yaratmak olarak tanımlayabiliriz. Kişi başına düşen milli gelir arttıkça ısınma veya serinlemede daha fazla konfor için harcama yapılıyor. Ayrıca, kentsel dönüşüm, büyük AVM, hastane, adliye binaları gibi yatırımlardaki artış da sektörü canlandırıyor. Turizmdeki hareketliliğe paralel olarak, küçük hacimli pansiyon ve otellerin kendilerini bir üst seviyeye çıkarmak amacıyla iklimlendirme sistemlerine yatırım yaptığını biliyoruz. Tüm bu sebepler, sektörün canlanmasında etkili oluyor.” dedi.

Tümünü Temizle
Karşılaştır