Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
X
Sepet
Profil
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Kombi Sihirbazı Klima Sihirbazı Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler
Yetkili Satıcı Başvuru Formu Yetkili Servis Başvuru Formu
Menu
TR
EN
ANASAYFA
Klima
Kombi
Tüm Ürünler
Destek
Kurumsal

Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin, Facebook’ta Canlı Yayına Katılarak Sektöre Dair Bilgiler Verdi

Isıtma - soğutma sistemleri üretiminde 60 yılı aşan tecrübesiyle Alarko Carrier’ın Genel Müdürü Önder Şahin, geçtiğimiz günlerde Facebook’tan canlı yayına katılarak, sektöre dair bilgiler verdi.

Şahin, Türkiye’de ısıtma, soğutma ve havalandırma amacıyla kullanılan cihazların pazar hacminin yıllık ortalama 1,8 milyar dolar civarında olduğunu, buna yakın bir miktarda da ihracat yapıldığını söyledi.

Alarko Carrier’ın ArGe Merkezi’nde 57 kişinin çalıştığına değinen Şahin, ısıtma, serinletme ve pompa segmentindeki ürünlerin geliştirilmesi çalışmalarına yoğunlaştıklarını belirtti. Önder Şahin, Alarko Carrier’ın yıllık 180-200 milyon dolarlık satışla pazar payının ortalama %10 olduğunu ifade etti. Yıllık ihracatın ise 20 – 25 milyon dolar civarında olduğunu belirterek, her segmentte yüzden fazla rakipleri olduğunu, dünya markalarıyla rekabet ettiklerini, bu açıdan mevcut pazar paylarının büyük bir başarı sayıldığını sözlerine ekledi.

Alarko Carrier’ın, her segmentte ürün sunan az sayıda şirketten biri olduğunu söyleyen Şahin, borsada işlem gören ve 23 yıldır hiç zarar açıklamayan 8 şirket arasında yer almaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Şahin, tüketicilerin yalnızca “serinlemek” ya da “ısınmak”tan ziyade, uzun vadede ürünlerin verimliliğine önem verdiklerini, iklimlendirme cihazları için her ay ödeyecekleri fatura tutarlarını da göz önüne aldıklarını söyledi.Bu yüzden en verimli cihazı sunabilen markaların ön plana çıkacağını, tüm firmaların bu yönde yatırım yapmaya dikkat ettiğini ifade etti.

İklimlendirme sektörünü şekillendiren dinamikler hakkında bilgi veren Önder Şahin, “İklimlendirmeyi, iç mekânda bulunanların kendilerini en konforlu hissedebileceği iklimi yaratmak olarak tanımlayabiliriz. Kişi başına düşen milli gelir arttıkça ısınma veya serinlemede daha fazla konfor için harcama yapılıyor. Ayrıca, kentsel dönüşüm, büyük AVM, hastane, adliye binaları gibi yatırımlardaki artış da sektörü canlandırıyor. Turizmdeki hareketliliğe paralel olarak, küçük hacimli pansiyon ve otellerin kendilerini bir üst seviyeye çıkarmak amacıyla iklimlendirme sistemlerine yatırım yaptığını biliyoruz. Tüm bu sebepler, sektörün canlanmasında etkili oluyor.” dedi.

Tümünü Temizle
Karşılaştır