Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

“Yüksek Verimli Ürünlerle Maksimum Fayda Sağlamaya Devam Ediyoruz”

Kısaca kendinizden ve Alarko’nun sektördeki yolculuğundan bahseder misiniz?

İTÜ Makina Fakültesi 1981 mezunuyum. 1984 yılında Alarko Şirketler topluluğunda çalışmaya başladım, çeşitli görevlerde bulundum, halen Alarko Carrier’da pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyorum.

Alarko Sanayi ve Ticaret A.Ş., 1954 yılında ısıtma, soğutma, havalandırma, su arıtma ve basınçlandırma alanlarında faaliyet göstermek üzere kuruldu. 1998 yılında, alanında dünyanın lider kuruluşu Carrier ile eşit ortaklığa giren şirketin adı, Alarko Carrier Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak değişti. Nisan 2001’den itibaren, Gebze Organize Sanayi Bölgesi içinde yer alan 60.000 m² alanda kurulu ana üretim tesisinde faaliyetlerine devam eden Alarko Carrier’ın, İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde de Panel Radyatör Üretim Tesisi bulunuyor.

Alarko Carrier bireysel ve hafif ticari klimalarda çevre dostu, enerji verimliliği yüksek, en iyi fiyat-kalite oranına sahip ürünlerle, klima pazarında teknoloji liderliğini sürdürmeyi hedefliyor.

İklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren Alarko-Carrier, ısıtma, soğutma ve su basınçlandırma sistemlerinin önemli üreticileri arasında yer aldığı gibi, dünyanın önde gelen üreticilerinin distribütörlüğünü yaparak bu ürünleri müşterilerine sunuyor. Şirketimizin bünyesinde 369’u beyaz, 237’si mavi yakalı toplam 606 kişi çalışıyor. Ticaret ve pazarlama faaliyetlerimizi ise İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya büroları tarafından yürütüyoruz.

Alarko sektörde kendisini nasıl konumlandırıyor? Alarko sektördeki diğer firmalardan hangi özellikleri ile ayrılabilir?

Alarko Carrier bireysel ve hafif ticari klimalarda çevre dostu, enerji verimliliği yüksek, en iyi fiyat-kalite oranına sahip ürünlerle, klima pazarında teknoloji liderliğini sürdürmeyi hedefliyor. Son yıllarda satış ve pazarlamasına önem verdiğimiz inverter segmentte, en yüksek verim oranlarına sahip ürünleri sunmaya ve kullanıcılara maksimum fayda sağlamaya devam edeceğiz. Alarko Carrier, hastanelere yönelik klima ekipmanları satışında da tercih edilen markalardan biri haline geldi. Türkiye’deki hastanelerin %40’ına sunduğumuz ürünlerle, büyük sağlık gruplarıyla çözüm ortaklığı yapıyoruz.

Ayrıca, yurtdışındaki önemli projelerin çözüm ortağı olarak da hizmet veriyoruz. Dubai Havalimanı, Kremlin Sarayı ve Nice Stadyumu gibi projelerin iklimlendirmesi cihazları bizim tarafımızdan yapıldı. Dolayısıyla ihracat, şirketimiz açısından büyük önem kazanıyor. Avustralya’dan Nijerya ve Ortadoğu’ya, Avrupa’dan Rusya’ya kadar geniş bir yelpazedeki 51 ülkeye ihracat yapıyoruz. Ciromuzun % 13’ünden fazlasını oluşturan ihraç ürünlerimiz; ağırlıkla klima santralları, radyatörler ve çatı tipi klimalardan oluşuyor.

Ürün yelpazenizden kısaca bahseder misiniz? Ürün gamınızda neler bulunuyor? Ürün gamınızı oluştururken müşterilerden gelen istek ve beklentileri göz önünde bulunduruyor musunuz? Bu feedbackleri üretime ne yönde yansıtıyorsunuz? Gebze ve Dudullu’da bulunan tesislerimizde, ısıtma alanında kombi, panel radyatör ve brülör üretiyoruz. Ayrıca, sirkülasyon pompalarıyla, sanayi, turizm ve tarımsal sulama alanlarında yaygın kullanılan dalgıç pompaların üretimi de devam ediyor. Soğutma alanında ise klima santrallarının ve çatı tipi klimaların üretimini yapıyoruz. Toshiba markasıyla pazara sağladığımız bireysel klimalar ve ısı pompalarının yanı sıra, Carrier marka bireysel ve merkezi sistem ticari klimaların ithalatını ve satışını yapıyoruz. Ürünlerimizi tasarlar veya yenilerken, tüketicilerden gelen istek ve beklentileri göz önünde bulunduruyoruz. Örneğin, son kullanıcılardan gelen geribildirimler ve pazar araştırmaları doğrultusunda, ısıtma cihazlarının geliştirme çalışmalarına devam ediyoruz. Bu kapsamda, Harmony-D modeli yeni konvansiyonel kombimizi, yıl içinde piyasaya sunduk. Ayrıca özellikle enerji verimliliğini artırmaya dönük yönetmeliklere paralel ürünlerimizi sürekli yeniliyoruz.

Alarko bünyesinde çalışanlara ne tip eğitimler veriyorsunuz? Bu eğitimlerin Alarko’nun sektördeki duruşuna ne yönde katkılarının olduğuna inanıyorsunuz?

İnsan ve hizmet kalitesini yükseltmek amacıyla; şirketimizin ve iş ortaklarımızın çalışanlarını mesleki, kişisel ve kurumsal konularda sürekli eğitebilmek için, 4 yıl süren hazırlık döneminden sonra, Mayıs 2009’da ACademi’yi hayata geçirdik. ACakademi ile internet üzerinden erişilebilen iklimlendirme kursları düzenliyoruz. ACademi ısıtma, hava koşullandırma ve su basınçlandırma alanlarında çalışan servis teknisyenlerinden satış ve proje mühendislerine kadar tüm teknik elemanları kapsıyor. Temel, geliştirme ve ileri derecelerde sunduğu dersler ve sertifikalandırma programlarıyla, yardımcı ve kişisel eğitim konularını kapsayan zengin bir içeriğe sahip bulunuyor.

Eğitimler; internet ortamında görsel, canlandırma, film ve sesli anlatımla desteklenen kolay anlaşılır dokümanlarla gerçekleştiriliyor. Sınavlar yine internet üzerinden yapılıyor. Öğrenciler eğitimlerini, kendi belirledikleri zamanlarda ve istedikleri yerde yapabiliyor. ACademi, eğitim danışmanları ve internet üzerinden sağladığı tartışma ortamlarıyla, öğrencilere her aşamada destek veriyor. 607 şirket çalışanı, 500’e yakın yetkili satıcı ve servisiyle 3200’ün üzerinde teknik eleman istihdam eden Alarko Carrier, e-öğretim sistemiyle elemanlarının sürekli eğitilmesi ve yetkinleştirilmesinde yeni olanaklar sunarak, kaliteli hizmetin sürekliliğini sağlıyor.

Satış sonrası hizmetleriniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Kaliteli ve iyi hizmet yeni satışların güvencesi oluyor. Memnun olan her kullanıcı yeni müşteri veya müşteriler anlamına geliyor. Alarko Carrier satış sonrası hizmetler olarak biz her zaman bu düşüncelerle hareket ediyoruz. Bizim için cihaz satışı, müşteri ilişkilerinde bir son olmayıp, esasen uzun vadeli karşılıklı güven ve koşulsuz müşteri memnuniyetine dayanan bir başlangıç oluyor. Garanti süreleri boyunca tüm cihazlarımızla yakından ilgileniyor ve müşterimize her zaman tam destek veriyoruz. Bu sebeple garanti süresi bittikten sonra da müşterilerimiz bizi arar ve bizimle çalışmayı tercih eder.

Müşterilerimizi cihazlarının ne şekilde sağlıklı çalışacağı konusunda uyarıyor ve bilinçlendiriyoruz. Bu kapsamda cihaz bakımları büyük önem kazanıyor. Bakım hizmetlerindeki anlayışımız, “görüntü bakımı” olarak tabir edilen cihazın genel temizliğinden ibaret olmayıp; “öngörülü bakım” mantığıyla olası problemlerin bakım esnasında çözümlenmesi şeklinde oluyor. Böylelikle büyük maliyetli arızalar ve imalat / konfor kayıplarını önleyebiliyoruz.

Bakım onarım hizmetleri, Alarko Carrier bünyesinde uzmanlaştırılmış, yetki belgeli servis firmalarımız tarafından yapılıyor. Türkiye’nin tüm bölgelerine yayılmış yaklaşık 250 servisimiz “Üretimde Hizmette Kalite” prensibiyle oluşturulmuş prosedürlere bağlı kalarak hizmet veriyor.

Bölge servis sorumlularımız sorumluluk alanlarındaki servislerimizi yılda en az bir kez denetliyor. Denetleme görsel, işlevsel, finansal ve organizasyon yönünden yapılıyor. Denetleme sonucunda görülen eksiklerin giderilmesi istenmekte ve takip ediliyor. Ayrıca Müşteri Danışma Hattımız aracılığıyla her ay düzenli olarak müşteri memnuniyeti anketi yapılıyor ve servislerimize bu sonuçlar üzerinden not veriyoruz.

Alarko Carrier servisleri her yıl ortalama 15.000 - 20.000 insan/saat eğitim alıyor. İstanbul, Ankara, İzmir merkezlerimizde ve ihtiyaca göre belirlenen illerde örgün olarak verilen eğitimleri dışında Alarko Academi üzerinden online eğitim ve sertifika programları düzenleniyor. Müşterilerimizin, sorunlarını en kısa sürede ve doğru olarak çözecek hizmeti alabilmesi için çalışmaya devam ediyoruz.

Satış sonrası hizmetleri, faaliyetlerimiz içerisinde yüksek büyüme potansiyeline sahip bulunuyor. Şu anda satış sonrası hizmetlerin tüm faaliyetlerimizin içindeki payı %12 Servis, parça ve bilgi birikiminin sağladığı avantajdan faydalanarak, bu payı %20-25’e çıkarmayı hedefliyoruz.

Alarko’nun enerji verimliliğine bakışı nasıl? Enerji verimliliği konusunda ne gibi projeler üretiyorsunuz? İklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren bir şirket olarak, doğaya en az zarar veren ürünler üretmeye odaklanıyor ve projeler geliştiriyoruz. Ürünlerimiz, üretimden kullanıma kadar tüm aşamalarda çevreye en az etki edecek şekilde tasarlanıyor. Ar-Ge çalışmalarını sürekli bu yönde geliştirirken ve kullanıcıya konfor sağlarken, dünyadaki enerji kaynaklarını korumayı da amaç ediniyoruz.

Temmuz 2013’te Resmi Gazete’de yayımlanan Çevreye Duyarlı Tasarı Gerekleri Tebliği’yle, 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren 12 kW’a kadar klimalarda enerji verimliliği kriterleri, enerji sınıfları ve ölçümleri yeniden tanımlandı. Böylece yıllardır öncülüğünü yaptığımız inverter teknolojisi, pazarda zorunlu hale geldi. Enerji verimliliği yüksek ürünlerin kullanımını teşvik eden veya zorunlu hale getiren yasal düzenlemelerin yapılmasını, çevre ve tasarruf açısından çok önemli buluyoruz. Bu düzenlemeler, bizim uzun yıllardır enerji verimliliği yüksek ürünler geliştirmek için yaptığımız yatırımların karşılığını almamızı sağlayacak.

Ayrıca 2 Mayıs 2007’de resmi gazetede yayımlanan 5627 sayılı “Enerji Verimliliği Kanunu” ile Türkiye’de enerji verimliliği konusunda yapılan çalışmaların hızlanmasıyla, Alarko Carrier olarak bu konuya verdiğimiz önemle Enerji Verimliliği Danışmanlığı yetkisi alan firmalardan biri olduk.

Sahip olduğumuz bilgi ve birikimle Enerji Verimliliği Danışmanlığı yaptığımız şirketler arasında; Paşabahçe, GATA, Anadolucam, Trakyacam ve Camiş Ambalaj yer almaktadır. Kurumsal ve bireysel bakım anlaşmaları yapıyor; 500’e yakın kurumsal müşteriye hizmet veriyoruz.

2013 hedeflerinin ne kadarını gerçekleştirdiniz? 2014 yılı için ne gibi bir planlama içerisindesiniz?

Geçtiğimiz yıl yurtiçi ve yurtdışında meydana gelen ekonomik dalgalanmalara rağmen, büyümeye devam ettik. Döviz kurunun hızla yükseldiği 2013’te etkisini gösteren dengeli ve esnek yönetim politikamız, hedefe ulaşmamızı sağladı. 2013’te 370 milyon TL ciro elde eden şirketimizin net kârı, %34 artışla yaklaşık 35 milyon TL oldu. İhracatımız ise 2013’te 51 milyon TL’ye ulaştı.

2014, ekonomik açıdan beklendiği gibi zorlu başladı, ancak iklimlendirme sektörünün bu dönemde de iyi performans sergilemeye devam etmesini bekliyoruz. Alarko Carrier güçlü duruşuyla bu yılı da olumsuzluklardan etkilenmeden geçirecek. Fabrika ciromuzun %50’sini ihracat oluşturduğu için, 2014’te, Ortadoğu’dan Avustralya’ya kadar geniş bir yelpazede, büyük projelerin çözüm ortağı olmaya devam edeceğiz.

Artan rekabet koşullarına ayak uydurabilmek amacıyla, orta segment 39SQ klima santralini üretmek için prosedürleri tamamladık. 39SQ klima santrali, Alarko Carrier Gebze Fabrikası’nda, 2014 Ocak ayından itibaren üretilmeye başlandı. Mühendislik Departmanımız tarafından yapılacak çalışmalarla, 39SQ serisinin daha rekabetçi versiyonunun 2014 yılı sonunda piyasaya sunulmasını hedefliyoruz.

2012’de piyasaya çıkardığımız 48/50 UA/UH serisi yeni nesil çatı tipi klimaların değişken debili fanlarını içeren VAV opsiyonunu, Ocak ayında kullanıma sunduk. Carrier EMEA ve Alarko Carrier Mühendislik Departmanlarının ortak çalışmasıyla yürütülen, mevcut cihazın kapasite artırımına yönelik proje, 2014 yılında iki aşamalı olarak tamamlanacak ve yeni modeller piyasaya çıkacak.

Tümünü Temizle
Karşılaştır