Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Yoğuşmalı Kombi %30 Daha Verimli

Alarko Carrier, yaklaşan kış ayların da evlerde tasarruflu ısınmanın püf noktalarını paylaştı.

Evin büyüklüğüne, izolasyonuna ve güneşe göre konumuna uygun cihazların kullanılmasını tavsiye eden şirket, ilk cihaz alımında veya değişiminde en yüksek verim ve teknolojiye sahip tam yoğuşmalı cihazların tercih edilmesinin önemli olduğunu belirtti.

Yoğuşmalı kombilerin, konvansiyonel kombilere göre daha yüksek verimle çalışması için evin ısıtma sisteminin 50-30 derece gidiş-dönüş suyu sıcaklığına göre dizayn edilmesi, radyatörlerin de buna göre seçilmesi gerektiğinin altını çizen Alarko Carrier, ancak daha yüksek sıcaklıklarda dahi tam yoğuşmalı kombilerin, konvansiyonel kombilere oranla yüzde 5-15 arasında daha tasarruflu çalıştığı bilgisini verdi.

Mevcut kombilerin yılda en az bir kez sonbahar ya da yaz aylarında, yetkili servisler tarafından bakımlarının yaptırılmasıyla, sorunsuz bir performans ve verimli bir ısınma sağlanabileceğini vurgulayan firma yetkilileri, tüketicilere, evde uygulayacakları küçük düzenlemelerle ısınmada tasarruf sağlayarak, doğal gaz faturalarını düşürecek bazı tavsiyelerde bulundu.

Tasarruflu Isınmanın Püf Noktaları:

■ Kombilerin geceleri ve evde olunmayan zamanlarda da düşük sıcaklıkta sürekli çalışır halde tutulması, kesintili yakmaya göre daha ekonomiktir. Kısa süreli açıp kapamalar daha fazla doğal gaz sarfiyatına neden olur. Kombi uzun süre kapalı kaldığında ev soğuyacağından, yeniden ısıtma için daha tazla yakıt tüketimi gerekir.

■ Hem konfor hem de daha ekonomik çalışma için programlı oda termostatları kullanılmalıdır.

■ Mekânın iyi bir yalıtıma sahip olması, pencere ve kapıların ısı kaybına imkân vermeyecek şekilde düzenlenmesi, daha az yakıtla daha iyi ısınma sağlayabilmek için önemlidir.

■ Güney cepheli pencerelerden güneş ışığının eve girmesine özen gösterilmelidir. Kuzey yönlü pencerelerde ise geceleri panjur, perdelik ve rüzgârlıkların kapalı tutulmasına dikkat edilmelidir.

■ Radyatörlerin önüne eşya koyarak, üzerlerini perde veya objelerle kapatarak ısının verimli dağılması engellenmemelidir.

■ Radyatörlerin duvarla arasına ısı yalıtım levhaları yerleştirilmelidir.

■ Evin kullanılmayan bölümlerinin radyatörleri kısılarak veya kapatılarak, yakıtın daha az harcanması sağlanmalıdır.

Tümünü Temizle
Karşılaştır