Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Yeşil Bina Sertifikasını Alan Değerini Yüzde 65 Artırıyor

Küresel ısınma, enerji ve susuzluk korkusu sadece insanları değil binaları da tasarrufa zorluyor. Bu fikirden yola çıkan Amerikan Yeşil Bina Konseyi (USGBC), 2000 yılından beri binaları Leadership in Energy and Enviromental Design (LEED) adlı bir programla sertifîkalandırıyor. Sertifika alarak yeşil bina statüsü kazanan binaların normal binalara göre satış bedelleri yüzde 64, kira bedelleri ise %36 artıyor. Bu nedenle yeşil bina konsepti Amerika’dan Avrupa’ya, Çin’e, Dubai’ye hızla yayılıyor. Dubai’de zorunlu hale getirilen yeşil bina sertifikasyonu süreci ile LEED AP’ler (Accredited Professional) tarafından yürütülüyor.

Dünyada şu an itibariyle 50 bin civarında LEED AP’i var. Türkiye’nin ilk LEED AP’si ise Alarko Carrier Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hırant Kalataş oldu.

Uluslararası Kuruluşlar Şart Koşuyor

Pekin 2008 Olimpiyatları için yapılan Olimpiyat Köyü’ndeki binaların yeşil bina sertifikasyonuna göre yapıldığını ifade eden Hırant Kalataş, Deutsche Bank, Siemens, Carrier ve Coca Cola gibi uluslararası firmaların artık yaptıkları binalarda LEED sertifikası olmasını istediklerini söyledi.

Türkiye’de ise şu anda Siemens’in Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılan idari binasının LEED sertifikası alma çalışmaları yaptığını ifade eden Kalataş, bu konunun Türkiye’de çok hızlı yayılacağına inandığını söyledi. Kalataş, son dönemde metropollerde insanların zamanlarının yüzde 90’ını kapalı mekanlarda geçirdiklerini, bulundukları mekanın konforunun, rahatlığının çok hüyük önem taşıdığını, bu nedenle LEED’e çok başvuru yapıldığını belirtti.

25 Bin Bina Sertifika İçin Bekliyor

Dünyada 1585’i ticari bina olmak üzere, toplam 2300 binanın yeşil bina sertifikası olduğunu anlatan Kalataş, buna karşın 25 bin binanın ise sertifika almak için başvurduğunu anlattı.

Kalataş, “Tüm dünyada 50 binin üzerinde LEED AP bulunuyor. Bunların 45 bini Amerika’da. Ben Türkiye’de ilkim. Konunun Türkiye’de yaygınlaşmasının ardından gerek başvuru, gerek LEED AP sayısında artış olacağını düşünüyorum.”

Yeşil Bina Olmak O Kadar Kolay Değil

Binaya standartlarda taze havanın verilmesi, içerideki karbondioksit oranının izlenmesi ve ölçülmesi, alarm verecek bir sistemin olması.

Sızdırmaz sigara odalarının olması. Sigara içilecek alanların binanın kapı ve pencerelerine en az 8 metre uzaklıkta olması.

Ozon gazı üreten fotokopi, faks gibi cihazların sızdırmaz ve eksi basınçta bulunan ayrı odalarda olması.

Binada yaşayan insanların yüzde 50’sinin sıcaklığı, yüzde 90’ının da aydınlatmayı kontrol edebilmesi. En az yüzde 75’inin dışarıyı görmesi.

Binada kullanılan enerjinin bir kısmının yenilenebilir kaynaklardan üretilmesi.

Tümünü Temizle
Karşılaştır