Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Yeni Nesil İklimlendirme Cihazları ‘Isı Pompaları’ Oldu

Evlerde ısınmak için doğalgazın tahtını sallayacak yeni bir teknoloji geliştirildi.

“Isı pompaları” adındaki yeni teknoloji, hava, su ve topraktan aldığı soğuk havayı kullanarak bunu ısıya çeviriyor.

Bu sayede 4 kata kadar daha ekonomik ısınabilmek mümkün. TÜRKİYE, doğalgaz ile ilk kez 1988’de tanıştı.

Ve o günden bugüne kadar Türkiye’nin ısınma ihtiyacının ana kaynağı doğalgaz oldu. Ancak doğalgaz, her ne kadar çevreci bir ısınma kaynağı olarak görülse de tüketicilere ve ülke ekonomilerine mali yükü çok fazla. Özellikle ülkelerin sürdürülebilir enerji kaynaklarına destek vermesi. doğalgaz gibi fosil kaynaklara alternatif olacak seçeneklerin şansını arttırıyor. Son dönemlerde yıldızı parlayan seçeneklerden biri de ısı pompası teknolojisi. Önümüzdeki yıllarda ısıtma ve soğutma sektörüne damga vurması beklenen ısı pompaları nedir ve nasıl çalışıyor?

HEM ISITMA HEM SOĞUTMA

Isı pompaları hava, su ve toprak gibi doğal ortamlardaki ısıyı kullanarak çalışıyor. Örneğin; kış mevsimindesiniz ve bulunduğunuz ortamı ısıtmak istiyorsunuz. Soğuğu emmesi için hava, su veya toprak için geliştirilen bir dış motora ihtiyacınız var. Soğuğu emerek buhara dönüşten ısı pompası, bunu kompresörde sıkıştırıyor. Özel bir gazla sıkıştırılan soğuk buhar, sıcak buhara dönüştürülüyor. Bu sıcak buhar, ısı pompalarındaki su tankını ısıtıyor ve ısıtma tesisatına gönderiliyor. Ayrıca sıcak su olarak da kullanılabiliyor. Hava sıcak olduğunda ise sistem ters çalışarak ortama soğuk havada verebiliyor. Kısacası oldukça basit ve etkili bir çalışma mantığına sahip. Şu anda iklimlendirme teknolojileri üzerine çalışan birçok yerli ve yabana şirket, ısı pompası modelini satışa çıkardı. Birçok farklı kapasiteye göre model bulunuyor. Bu modellerin satış fıyatları doğalgaz kombilerinden yüksek olduğu görülüyor. Örneğin; şu anda ortalama bir kapasitedeki ısı pompasının satış fiyatı 15 bin TL civarında. Ancak düşük enerji tüketiminden dolayı uzun vadede kullanıcılara tasarruf ettirecek bir teknoloji olduğunu paylaşalım.

4 KAT DAHA AZ FATURA

Isı pompaları doğada ki enerjiyi çok az enerji harcayarak bina içine ısı olarak taşıyan bir sistem. Bu yüzden şu anda kullanılan doğalgaz ile çalışan kombilere göre 4 kat daha az tüketim yapıyor. Örneğin; kış aylarında 100 TL’lık doğalgaz tüketimi yapılan bir evde, ısı pompalarının elektrik tüketimi 25 TL ye kadar iniyor. Ancak ısı pompalarının ilk kurulum maliyetinin yüksek olması, kulanıcıların doğal gazla çalışan kombileri tercih etmesini sağlıyor.

ISI POMPASI NASIL SEÇİLMELİ

BU yeni teknoloji, hava, su ve toprak olmak üzere farklı doğal kaynaklardan yararlanarak ısıtma yapabiliyor. Bu yüzden 19 pompasının uygulanacağı mekanda hangi kaynağın daha verimli olarak çalışacağının tespit edilmesi gerekiyor. Isı pompası satın almak isteyenler mutlaka ilgili markanın yetkililerine danışmalı. Örneğin; havadan alınan enerjiyle çalışan ısı pompalarının 9 kW kapasiteli olan seçenekleri 150 metrekareye mekanları ısıtabiliyor.

ISI POMPALARININ FAYDALARI

• Sadece elektrikle çalışıyor. Doğalgaz bağlantısına ihtiyaç duymuyor.

• Satış fiyatları şu anda yüksek olsa da düşük elektrik tüketimi sağlıyor.

• Mekanın yerleşim ve iç dekorasyonuna en uygun olan tavan yada yer tipi ısı pompası cihazı seçilebiliyor.

• Bünyesinde bir yanma olmadığından patlama, yangın ve zehirlenme gibi riskleri yok.

• Her ısı pompası uzaktan kontrol cihazı veya bir termostat ile kontrol edilebiliyor, bina otomasyon sistemine bağlanabliyor.

• Kokusu, dumanı bulunmuyor.

• Gaz hattı, gaz sayacı ve baca sistemi gibi ek donanımlara gerek duymuyor.

• Tercih edilen modele göre tek bir kurulumla hem ısıtma hem de soğutma ihtiyaçları karşılanabiliyor.

• Servis ve bakım maliyetleri düşük.

• Güneş enerjisi panellerinin desteğiyle elektrik tüketimini aşağıya çekebilmek mümkün.[...]

AKILLI GÜÇ YÖNETİMİ

ALARKO Carrier’ın pazara sunduğu Toshiba’nın ısı pompa teknolojik ürünlerinin arasinda Estia yer alıyor. Sıcak su temini de sağlayan modeller iki farklı seçenekle sunuluyor. 4.5 kW’lık kapasiteye sahip olan model 15 bin 120 TL’lik sabit fiyatıyla tüketicilere sunulurken, bu rakam 16 kW’lık kapasiteli modelde 29 bin 335 TL’ye çıkıyor.

Tümünü Temizle
Karşılaştır