Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Yazın 830 Milyon Dolara Serinleyeceğiz

Küresel ısınma nedeniyle yazın çok sıcak geçecek olması klimacılara yarayacak. Havaların ısınmasıyla sezonu açan soğutma sektörü, bu yıl yüzde 20’lik büyüme bekliyor. 2006 yılını 813 bin adetlik satışla kapatan sektör, Türkiye’de 830 milyon dolarlık büyüklüğe ulaşmış durumda.

Sıcaklar Satışları Arttıracak

Alarko Carrier Pazarlama Müdürü Hırant Kalataş, lüks olmaktan çıkarak bir ihtiyaç ürünü haline gelen klima pazarının büyümesini sürdürdüğünü belirterek, “Uzmanlar bu yıl en sıcak yazlardan birini yaşayacağımızı söylüyor. Sıcak geçecek bir yaz satışların daha da artmasına neden olacak. Turizm sektöründe yaşanan canlılık da klima sektörünü doğrudan etkiliyor. Bu gelişmeler nedeniyle satışların geçen yıla göre yüzde 15-20 oranında artacağı tahmin ediliyor. Bu yıl pazar 1 milyon adet civarında olacak” diye konuştu. Klimanın çoğunlukla Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde tercih edildiğini dile getiren Kalataş, klimadan beklentilerin değiştiğini, daha önce soğutma amaçlı kullanılan klimaların son yılarda ısıtma amaçlı da kullanılmaya başlandığını kaydetti.

Klima Lüks Olmaktan Çıktı

Teknoloji her alanda olduğu gibi ısıtma ve soğutma sektöründe de kendini gösteriyor. Klimada amaç sadece ortamın ısısını ayarlamak değil. Klimanın iç hava ile ilgili fonksiyonlarıda yerine getirmesi gerekiyor. Teknolojisi sürekli yenilenen klimaların fiyatları ise, 500 ile 2 bin YTL arasında değişiyor. [..]

Klimalarda dikkat edilmesi gerekenler

Mekana göre kapasitesi fazla olan bir klima para, düşük bir klima ise verim kaybına yol açıyor. Bu yüzden doğru klima seçimi çok önemseniyor. Alarko Carrier Pazarlama Müdürü Hırant Kalataş, klima alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:
Model seçimi, montajı, servis güvencesi ve kalitesine dikkat edilmeli.
Klimada soğutma gücü doğru belirlenmeli. Evin yönü güneye çevrilince klimanın yeri ile ilgili başka planlamalar yapmak gerekebilir.
Ara katta farklı, en üst katta farklı klima kullanılması gerekir.
Duvar ve pencere yapısı gibi etkenler de kullanımda etkilidir.
Verimli klima kullanımı için ısı yükü hesaplaması yapılmalı. Rahatsız etmemesi için doğru yere monte etmek gerekir.
Split klimalar, taze hava beslemesine sahip değil. Böyle bir klima kullanılıyorsa farklı özelliklere sahip filtreleri bulunan cihazlar seçilmeli.

Tümünü Temizle
Karşılaştır