Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Yatırımı Bitiren Alarko %10 Büyüme Hedefliyor

Alarko Carrier, iç ve dış pazarlarda artan talebi karşılamak amacı ile panel radyatör üretimini iki katına çıkaracak ek üretim hattının yatırımını tamamladı. 12 milyon dolarlık ek yatırım yaparak Dudullu Panel Radyatör Fabrikası’nın üretim kapasitesini 1 milyon metreye kadar yükselten şirketin, önümüzdeki 5-10 yıl daha bu alanda yeni bir yatırım yapmasına gerek kalmayacak. Önceki gün yeni üretim hattının açılış toplantısında konuşan Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, fabrikalarında üretilen panel radyatörlerin yarısının başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanına ihraç edildiğini söyledi.

Toplantıda konuşan Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin ise, Türkiye’de ısıtma sektörünün son dönemlerde hızlı bir büyüme trendi içerisine girdiğine dikkat çekerek, ısıtma pazarının Türkiye’de konut sektöründe yaşanan hareketlenmeye ve doğalgaz kullanımının ülke genelinde yaygınlaşmasına paralel olarak önümüzdeki yıllarda büyümeye devam edeceğini belirtti.

Fiyatlar Dövize Endeksli

2005 yılında toplam 225 milyon YTL ciro elde ederek 2004 yılına göre yüzde 15 büyüme kaydettiklerini hatırlatan Şahin, bu yıl yüzde 10 büyüyerek 250 milyon YTL’ye yakın ciro hedeflediklerini söyledi. Panel radyatör tesislerinin günde 24 saat çalıştığını vurgulayan Şahin, "Bir tesis gün boyunca, aralıksız çalışınca ya biraz mola vermek ya da yanına ek bir tesis daha yapmak gerekiyor. Biz, ikincisini seçerek, ek bir tesis daha yaptık ve üretim kapasitemizi iki katına çıkardık" diye konuştu.

Yeni tesis devreye girene kadar üretikleri panel radyatörlerin yarısını ihraç ettiklerinin altını çizen Şahin. "Kapasite iki katına çıktığı zaman hemen ardından ihracat bir günde iki katına çıkmaz. Çünkü üretim kapasitesini artırmak ile beraber yeni pazarlar yeni müşterilerle de kontak kurmak gerekir. Geçen yıl 25 milyon dolarlık ihracat yaptığımız gözönüne alındığında bu rakamı, ilk olarak 30 milyon dolara sonrasında da daha yüksek seviyelere taşıyacağız" açıklamasında bulundu. Ürün satış fiyatlarının her zaman için piyasada oluştuğuna dikkat çeken Şahin, dövizin seyrine bağlı olarak Türkiye’de herşeyin fiyatının yeniden oluşacağına dikkat çekti. Dövizin yakıttan domatese kadar her ürünün fiyatını etkilediğini ifade eden Şahin, ürün satış fiyatlarının dolar kuruna endeksli olduğunu söyledi.

Türkiye AB İçin Gerekli

Carrier Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Başkanı David Apel ise Türkiye’nin batı dünyası için hem sosyal hem de ekonomik öneminin giderek arttığına dikkat çekerek, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliğinin Avrupa için gerekliliğine inandığını dile getirdi. Apel, 2001’deki ciddi yavaşlamanın ardından Türk ekonomisinin hızla kendini toparladığını ifade etti.

Tümünü Temizle
Karşılaştır