Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

ÜZEYİR BEY’İN SON HAYALİ DE GERÇEKLEŞTİ

İşadamı Üzeyir Garih’in hayattayken son projesi olan Astana Uluslararası Havalimanı açıldı. Bu projeye büyük önem veren Garih’in cebinden 2001 yılında suikaste uğradığı zaman Kazakistan uçak bileti çıkmışı.

Alarko Şirketler Topluluğu’nun liderliğindeki konsorsiyum tarafından Kazakistan’ın başkenti Astana’da gerçekleştirilen uluslararası havalimanı Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından törenle hizmete açıldı.

Başbakan Daniel Ahmedov’un da katıldığı törende konuşan Nursultan Nazarbayev, havalimanlarının şehrin kartviziti olduğunu belirterek, Astana Havalimanı’nın uluslararası normlara uygun yapıldığını söyledi.

Ülkesinin Asya’nın ortasında bulunduğuna işaret eden Nazarbayev, dünyanın büyük havayolu şirketlerinin transit uçuşlar için Asya’yı dikkate alacaklarını umduğunu söyledi.

Astana Uluslararası Havalimanı’nın yapılmasına 22 milyon Japon Yeni kredi sağlayan Japonya’nın Kazakistan Büyükelçisi Tosko Tsunozaki de şehrin mimarisine katkıda bulunan çok değerli bir havalimanı inşaatı gerçekleştirildiğini söyledi. Japon Büyükelçi, Astana’nın su ve kanalizasyon projesi için kredi konusunda da hazırlık yaptıklarını kaydetti.

REKOR SÜREDE BİTTİ

Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton da konuşmasının başında Kazakça öğrenmeye başladığını belirterek “Sonraki törende Kazakça hitap edeceğime söz veriyorum” dedi.

Bugünün kendileri için unutulmaz, heyecan verici bir gün olduğunu ifade eden Alaton zor hava koşullarına karşın 2 yıl 4 ay gibi bir sürede, gece gündüz çalışarak havalinanını hizmete açmayı başardıklarını söyledi.

Alaton, şöyle devam etti: “Sayın Cumhurbaşkanı Nazarbayev ile temel atma töreninden önce konuşmuştuk. Kendilerinin “gece gündüz çalışırsanız daha erken bitirirsiniz” sözlerine karşılık 2 sene 4 ay gibi rekor bir sürede inşaatı tamamladık. Rekor, çünkü Astana’nın kışı çok soğuk geçer. Açık havada çalışmak zor. Ama başardık.”

Türkler’in Doğrudan Yatırımı 2 Milyar $

Türkiye’nin Kazakistan Büyükelçisi H.Taner Seben, Kazakistan’da Türk müteahhitlik hizmetlerinin 4 milyar dolar, doğrudan yatırımların da 2 milyar doları bulduğunu belirtti. Astana Uluslararası Havalimanı’nın açılışına katılan Seben, Astana’nın imarında önemli projelerin yüzde 70’e yakınının, Türk firmaları tarafından yapıldığını söyledi.

Seben, Meclis Binası, Başbakanlık Binası, Cumhurbaşkanlığı Rezidansı, Cumhurbaşkanlığı Kültür Merkezi, Milli Kütüphane Arşiv Binası gibi birçok binanın Türk firmaları tarafından inşa edildiğini belirtti. Turkcell ve Telsim’in bu ülkedeki cep şebeke yatırımlarını hatırlatan Büyükelçi, Kazakistan Telekom’un da Türk Telekom ve Netaş tarafından kurulduğuna işaret etti. Abdi îbrahim, Nobel ve Eczacıbaşı’nın da yatırımları bulunduğunu kaydeden Seben, gıda ve içecekte de önemli projelere imza atıldığını kaydetti.

Yıllık 1.3 Milyon Yolcu Kapasitesine Sahip

Alarko’nun Orta Asya’da Türkmenistan’da Aşkabat, Özbekistan’da Semerkant, Buhara ve Urgenç havaalanlarından sonra beşinci havaalanı projesi olan Astana Uluslararası Havalimanı yıllık 1 milyon 360 bin yolcu ve 2 milyon 700 bin ton kargo kapasitesine sahip.

Tümünü Temizle
Karşılaştır