Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

ÜRETİMDEN İHRACAT ORANIMIZI ARTTIRACAĞIZ

Borsada halka açıldığından bu yana hiç zarar açıklamayan ve 2003 yılında da 15 milyon dolar kar eden Alarko Carrier’ın yeni ürünü yolda. Şirketin her yıl istikrarlı bir büyüme sağladığını söyleyen Alarko Carrier Koordinatörü Önder Şahin, bir ay içinde klimada yeni bir ürün satrışına başlayacaklarını açıkladı.

Alarko Carrier’ın 3 tür klima satışı yaptığını vurgulayan Şahin, klimanın sadece bireysel müşteriler için ve “yazın” akla geldiğini söyleyerek, bunun yanında büyük alışveriş merkezleri, iş kuleleri ve yüksek binalarda merkezi klimalar kullanıldığına dikkat çekti. Bu yüzden şirketin ürettiği klimaların 12 ay boyunca satışını yaptıklarının altını çizen Şahin kışın büyük iş merkezlerinin ve taahhüt firmalaraının taleplerini karşıladıklarını, yazın ise bireysel satışalrın ön plana çıktığını vurguladı.

Devlet Yatırımı Durdurdu

Türkiye’de eskisi gibi büyük yatırımlar yapılmadığına da değinen Şahin, “Türkiye’de taahhüt inşaat şirketleri eskisi gibi çalışacak alan bulamıyorlar. Bu konuda en büyük talebi yaratan devlet, ekonomik düzenlemeler nedeniyle yatırımlarına ara verdi. Bu yüzden taahhüt şirketleri de yurtdışına yöneldi. Biz de doğal olarak geçen yıl yurtdışına daha çok satış yaptık” dedi.

2003’te Alarko Carrier

Ciro 174.162.855
İhracat 24.343.843
Brüt Kar 51.624.580
Esas F. Karı 21.442.845
Diğer F. Geliri 11.932.564
Net Kar 16.691.307

1998 yılından bu yana 174 ülkede faaliyet gösteren Carrier ile yüzde 50 ortaklığı bulunan Alarko, Carrier’ın Avrupa, Ortadoğu ve Afrika üçgeninde bulunan üçüncü büyük şirketi. Merkezi klima konusunda Türkiye’deki Pazar paylarının yüzde 38 olduğunu vurgulayan Şahin bireysel klimada ise 100’ün üzerinde üretici ve ithalatçı firma bulunduğunu hatırlatarak Pazar paylarının yüzde 12,4 olduğunu belirtti. Gebze’deki fabrikalarında radyatör üretimi de yaptıklarını hatırlatan Şahin, Türkiye’de de radyatörde Pazar paylarının yüzde 11,1, kombide ise yüzde 8 olduğunu açıklarken, genel toplamda Pazar paylarının yüzde 11,1’lerde olduğunu söyledi.

Üretimden İhracat Oranımızı Arttıracağız

Alarko Carrier’ın üretimden olan ihracatını 2003’te yüzde 124 arttırmasının öneminede değinen Şahin, “geçen yıl ihracatın payı yüzde 14,6 arttı ve üretimden yapılan satışların toplam içindeki payı ise yüzde 20’yi geçti” dedi. Toplam satışlar içinde ihracatın payının yüzde 10 olduğunu dile getiren Şahin, “2002 yılında 9 milyon dolar ihracat yaptık. 2003’te bu rakkamı 16,6 milyon dolara çıkardık. 16,6 milyon dolar ihracatın 9,5 milyon doları üretimden satıldı. Bu yıl üretimden satışın en az yüzde 15 büyümesini bekliyoruz. Asıl hedefimiz ise ihracatı 40-50 milyon dolara çıkarmak” açıklamasında bulundu.

Tam Kapasite Çalışıyoruz

Türkiyedeki fabrikada diğer ülkelerden farklı olarak radyatör üretimi de yaptıklarını vurgulayan Önder Şahin, yeni pazarlar kazandıklarını söyledi. İngiltere’yede radyatör satışı yaptıklarını belirten Şahin, bu ülkeye 2003 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 100 daha fazla ihracat yaptıklarını kaydetti. Gebze’deki fabrikalarında 3 vardiya ve tam kapasite çalıştıklarını anlatan Şahin, “24 saat üretim yapıyoruz, üretilen her ürünü satıyoruz. Geçen yıl 166 trilyon ciro yaptık. 2002’de bu rakkam, 140 trilyon lira seviyesinde bulunuyordu. 2003’te bu aşağı yukarı yüzde 18’lik artış sağladık. Bu demek oluyorki reel olarak yüzde 5 büyüdük. 2004’tede bunu tekrar etmek istiyoruz” diye konuştu.

Tümünü Temizle
Karşılaştır