Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Türkiye’nin En Büyük Adliye Sarayı - İzmir Adliye Sarayı Kompleksi

Genel Bilgiler

Bir yandan şehrin büyümesiyle artan sorunlarla uğraşırken, diğer taraftan çoğalan hukuki problemlerin çözüm yeri olan İzmir Adliyesi yer ve yetersizliklerle mücadele etmektedir.

Konak’taki SSK iş merkezinden kiralanan iki blokta 69 mahkemesi ve Cumhuriyet Başsavcılığı ile son derece zor şartlarda hizmet veren adliye binası, İzmir’e yetersiz kalmaktadır. Salon olmadığı için ağır cezalar ve birkaç mahkeme hariç diğer duruşmalar hakimlerin odasında görüşülmekte, savcı ve hakimler üç, dört kişilik odalarda görev yapmaktadır. Bu arada avukatlar için ayrı hiçbir bölümün olmayışı, duruşmalarda rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir.

Devlet Güvenlik Mahkemesi ise şu anda izmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Osmanlı devrinden kalma bir un fabrikasında düzenlenen binada hizmetini sürdürmektedir. İzmir, adliyesinin kendi binasında olmayışı, kullanılan kiralık binanınsa yetersiz oluşu ile çağı ve yeni tekteknolojiyi yakalayamamıştır. İzmir adliyesinin hala bilgisayarlara geçmeyişi nedeniyle yığılan dava dosyaları, artık yer kalmadığı için koridorlarda istiflenmektedir. Bu ortamda adaleti sağlama zorunluluğunun ne kadar güç olacağı aşikardır. Adliye binasının psikolojik açıdan korkutuculuğu, sağlıksızlığı, yetersiz oluşunun farklı sorunları da beraberinde getirdiğini unutmamak gerekir. Tüm bunlar gözönüne alınarak İzmir’e ve İzmir halkına layık yeni bir Adliye Sarayı yapılması düşünülmüştür.

İzmir’de adalet hizmetlerinin daha modern şartlarda sürdürülmesine olanak sağlayacak olan İzmir Adliye Sarayı inşaatının yeri olarak Konak, Karşıyaka ve Bornova ilçelerinin kesiştiği Salhane semti seçilmiştir. İhalesi 1990 yılında yapılmış olup, inşaatın taahhüdü Çeçen Şirketler Grubu’na ait, IC Holding’e bağlı İçtaş İnş. San. ve Tic. A.Ş. fırmasmdadır.

Sözleşme gereği 30.10.1995 gününde bitirilmesi düşünülen yapının temeli, 04.07.1992 tarihinde dönemin Başbakanı Süleyman Demirel tarafından atılmıştır. Adaletin en verimli şekilde dağılmasını sağlayacak tüm ana bölümlerin ve sosyal ünitelerin bulunacağı binada gerek hakim, savcı ve avukatlar, gerekse vatandaşlar için adaletle ilgili tüm problemlerin çözümüne elverişli çağdaş ve modern bir adalet merkezi kurulacaktır. Yapıda günde yaklaşık 60 bin kişinin sirkülasyonu sağlanacaktır.

1995 Mart ayında faaliyete geçen Madanoğlu Ins. Taah. San. ve Tic. Ltd. Şti., halen l mimar, 8 mühendis, 4 tekniker, 1 teknisyen, 125 işçi ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Şirket, çeşitli kurum ve kuruluşlara yapı tesis ve onarım isleri, mekanik ısıtma, soğutma, klima, havalandırma ve hastane tesisat işleri, her türlü elektrik tesisatı, trafo, jeneratör tesisatı AĞ ve Od tesisat işleri, jeotermal enerji sistemlerine ait danışmanlık, müşavirlik, proje taşeronluk ve müteahhitlik hizmetleri vermektedir Firmanın kurucusu Mak. Müh. Yakup Madan ‘dır.

İzmir Adliye Sarayı inşaatı, Ulusal Yarışma Projesi sonucu seçilen Mimar Mustafa Aytöre ve Orhan Akyürek tarafından tasarlanan mimari projeye göre inşa edilmiştir. Adliye Sarayı, A, B, C, D, E blokları ve otoparktan oluşmaktadır.

Yapı inşaatının tamamı IC Holding’e bağlı içtaş İnş. San. ve Tic. A.Ş.; mekanik tesisatı Madanoğlu İnş. Taah. San. ve Tic. Ltd. Şti., kontrollüğünü ise İzmir Bayındırlık ve Iskan Müdürlüğü Kontrol teşkilatı tarafından gerçekleştirilmiştir.

Türkiye’nin en büyük ve en modern adalet sarayı olan bu kompleks 121.000 m²’lik inşaat alanı, 22.000 m²’lik bina oturum alanı ile 60.000 m²’lik bir alana yayılmıştır, inşaat, fore kazıklar üzerine radye temel ile betonarme karkas olarak yapılmış olup bodrum hariç 5 kattır. Deniz kenarındaki sosyal tesis ise iki katlı planlanmıştır, ilk ihalesi 30.05.1990 yılında yapılmış olan projenin keşfinin dolmasıyla, Şubat 2000’de tasfiyesi yapılmıştır.

Binada kullanılan tüm malzemeler, modern, dayanıklı, silinebilen ve minimum bakım isteyen (granit, cam mozaik, fayans, PVC döşeme gibi) yapı elemanlarıdır. Bu yapıda; 12 adet Ağır Ceza, 30 adet Asliye Ceza, 20 adet Sulh Ceza, 24 adet Asliye Hukuk, 24 adet Sulh Hukuk, 8 adet Toplu ve Asliye Ticaret, 10 adet iş Mahkeme salonu, savcı odaları, bekleme holleri, nezarethane, karakol, arşiv, adli tıp, laboratuvarlar, morg gibi birimlerin yanı sıra, PTT, banka, kafeterya, misafirhane odaları, 485 kişilik konferans salonu ve yemekhane gibi sosyal bölümler de mevcuttur.

Bu projede yer alan tüm mahaller klimatize edilmekte olup, bilgisayarlı otomatik kontrol sistemi ile sistemin, ekonomik, arızasız ve istenildiği gibi çalışmasını sağlayan akıllı bina teknolojisi ile yürütülmesi sağlanacaktır.

İçtaş İnş. San. ve Tic. AŞ. ile Madanoğlu İnş. Taah. San. ve Tic. Ltd. Şti’nin günlük ortalama 200-300 kişilik iş gücü ile yürütülen çalışmalarda peyzaj dahil tüm proje, sözleşme süresinden yaklaşık 6 ay önce tamamlanmıştır.

2. Binanın Bölümleri

2.1. Adliye Bölümü
- Esas giriş,
- 77 adet Cumhuriyet Savcı Odası,
- 12 adet Ağır Ceza,
- 30 adet Asliye Ceza,
- 20 adet Sulh Ceza,
- 24 adet Asliye Hukuk,
- 24 adet Sulh Hukuk,
- 8 adet Toplu Asliye Ticaret,
- 10 adet Tapulama Mahkemesi,
- 10 adet icra Tetkik,
- 30 adet icra iflas Memurluğu,
- Seçim Kurul Başkanlığı,
- Baro Başkanlığı,
- Sosyal tesisler.

2.2. İdari Yargı
- 3 adet Bölge idare,
- 7 adet Vergi Mahkemesi,
- Devlet Güvenlik Mahkemesi,
- Adli Tıp Bölümü.

2.3. Bloklar Hakkında Kısa Bilgiler

Yapıyı vücuda getiren bloklar hakkında kısa bilgi vermek gerekirse:
A Blok: Arşiv, teknik servisler, PTT, kafeterya, kütüphane, toplantı salonu gibi birimlerden oluşmaktadır. Kendi içinde 4 ayrı bloktan oluşan A blok, bodrum ve 5 kattan müştekil olup, toplam inşaat alanı 16.250 m²’dir.

B Blok: Sulh Ceza Mahkemeleri’nin bulunduğu bloktur. Bodrum ve 5 kattan oluşmakta olup, toplam inşaat alanı 20.850 m²’dir.

C Blok: Ağır Ceza Mahkemeleri’nin yer aldığı bloktur. Bodrum ve 5 kattan oluşmakta olup toplam inşaat alanı 26.950 m²’dir. D Blok: Bu bloklarda Cumhuriyet Savcılığı, Tapu Asliye, Ticaret, Bölge İdari, İş Vergi Mahkemeleri, icra Daireleri, Adli Tıp ve laboratuvarları bulunmaktadır. Bodrum ve 5 kat olup, 4 ayrı bloktan oluşmaktadır. Toplam inşaat alanı 27.950 m²’dir. E Blok: Sosyal tesisler, kafeteryalar, ana yemekhaneler yer almaktadır. Bodrum ve 5 kattan oluşan bu blokta toplam inşaat alanı 7.790 m²’dir.

Blokların toplam inşaat alanı 121.000 nf’dir. 2000 yılındaki tasfiye ile D1 ve D2 blokları açılmış, 38 mahkeme salonu, narkotik ve adli tıp birimleri hizmete girmiştir. Daha sonra yapılan izmir Adalet Binası, ikmal İnşaatı ihalesi İçtaş İnş. San. ve Tic. A.Ş. tarafından gerçekleştirilmektedir.

3. İzmir Bayraklı Adliye Sarayı Mekanik Sistemi

3.1. Soğutma Sistemi
İzmir Bayraklı Adliye Binasının Soğutma Sistemi, soğutma merkezindeki her biri 1.250.000 Kcal/h soğutma kapasitedeki 5 adet vidalı kompresörlü Alarko marka su soğutmalı soğuk su üreticisi ile sağlanmaktadır. Soğutucu gruplar, mikroprosesör donanımı ile;

- Kompresörlerin kademeli olarak devreye girip çıkmaları sağlanır,
- Her kompresörün çalışma zamanı otomatik olarak dengelenir,
- Soğutucu su rejimi doğru ve stabil olarak dengede tutulur ve ekrandan izlenir,
- Kompresörlerin toplam çalışma saati okunabilir,
- Sistemdeki oluşacak tüm arızalar ekranda görülür,
- Sistemin en verimli şekilde çalışması sağlanır ve işletme masrafı azalır.
Bütün blokların fancoil üniteleri ve klima santradan soğuk su sirkülasyonu, B blok bazındaki zon pompaları ile sağlanmaktadır.

3.2. Isıtma Sistemi

3.2.1. Isıtma Sistemi-l
İzmir Bayraklı Adliye Sarayı binasının ısıtma sistemi, ısıtma merkezindeki her biri 1.500.000 Kcal/h ısıtma kapasitesi olan Alarko marka 4 adet monoblok çelik gövdeli sıvı yakıtlı kazanı ile sağlanmaktadır. Bütün blokların fancoil üniteleri ve klima santralleri 90/70 °C sıcak su sirkülasyonu, blok bazındaki zon pompaları ile sağlanmaktadır.

3.2.2. Isıtma Sistemi-II
E Blok sosyal tesisleri ısıtma sistemi, ana binadan ayrı olarak E blok bodrum katında bulunmaktadır. Isıtma merkezinde 1,000,000 kcal/h ısıtma kapasitesi olan 1 adet monoblok çelik gövdeli sıvı yakıtlı sıcak su kazanı ile sağlanmaktadır. Sosyal tesislerin ısıtılması klima santralleri ile yapılmaktadır. 90/70 °C sıcak su sirkülasyonu ile sistem çalışmaktadır.

3.3. Adli Tıp
20 adet ceset muhafaza edebilecek morg ünitesi bulunmaktadır. Patoloji ve kimyasal laboratuvarların paslanmaz çelik ünite sistemleri yapılmıştır.

3.4. Havalandırma ve Klima Sistemi
İzmir Bayraklı Adliye Binası’nın 12 adet Ağır Ceza Mahkeme Salonu klima sistemi, C Blok bodrum katındaki, her biri 36.000 m³/h hava debili 4 adet klima santrali ile sağlanmaktadır. Ayrıca ofislerin klima sistemi 26.000 m³/h hava debili 2 adet klima santralı ile sağlanmaktadır.

B Blok duruşma odaları ve ofislerinin klima sistemi, 2 adet 40.000 m³/h hava debili klima santrali ile sağlanmaktadır.

Bütün blokların koridor ve ofis odaları ısıtma ve soğutmaları, termostat kumandalı, fancoil üniteleri ile yapılmaktadır.

3.5. Sulu Yangın Söndürme Sistemi
Bütün blok koridorlarına yerleştirilmiş, tüplü yangın dolapları ile sağlanmış olup, yangın dolabı beslemesi hidrofor dairesindeki yangın suyu hidrofor sistemi ile sağlanmıştır.

3.6. Derin Kuyu Sondaj Tesisatı
Gelecekte hizmete girecek diğer bloklar ile beraber Adli Tıp’ın yemekhane ve sosyal tesisin, yangın suyu ve bahçe sulama su ihtiyacı kapasitesi göz önünde bulundurularak 3 adet derin kuyu sondajı yapılmıştır.

Çevre düzenlemesi ile birlikte 3 kuyunun birbiriyle irtibatlandırılması yapılmıştır. Yangın emniyeti suyu için müstakil 1 adet 150 tonluk su deposu ile 1 adet kuyunun rezerv olarak tutulması sağlanacaktır.

3.7. Sıhhi Tesisat
İzmir Bayraklı Adliye Sarayı’nın temiz suyu şu anda şehir şebekesinden sağlanmaktadır. İlerde bu ihtiyaç, kapasite artışından dolayı derin kuyulardan tedarik edilecektir. Günlük depolama için 250 tonluk su deposu ve basmçlandırma için kullanma suyu hidroforu düşünülmüştür. Adliye personeli ve dışarıdan gelen insanlar için tuvaletler ve lavabo grupları, ayrıca özürlü tuvalet grupları yapılmıştır. Yapının pis suları kapalı devre rögar sistemiyle toplanıp şehir kanalizasyon sistemine bağlanmıştır.

4. Adliye Sarayı Kompleksi Soğutma-lsıtma-Enerji ve Ağ Sistemi
1.250.000 kcal/h soğutma kapasiteli 5 adet vidalı kompresörlü Alarko marka su soğutma grubu, Alarko marka su soğutma kuleleri, 1 adet Carrier marka vidalı hava soğutmalı su soğutma grubu, 38 adet Carrier marka klima santrali, 21 adet Carrier marka hücreli aspiratör, 1.357 adet Carrier marka gizli döşeme tipi, kasetli döşeme tipi ve gizli tavan tipi fancoil, Alarko-General marka split klimalar, Vortice kanal tipi ve pencere tipi fanlar, Stulz marka hassas klima cihazları, 1.500.000 kcal/h ısıtma kapasiteli Alarko marka çelik gövdeli sıcak su kazanları, Alarko marka fueloil brülörleri, Alarko marka su yumuşatma cihazları ve Alarko marka sıcak su sirkülasyon pompaları ile komple Alarko-Carrier cihazları ile donatılmıştır.

Tüm sistemin kontrolü tarafımızca yapılan yine bina otomasyon sistemi ile yapılmaktadır.

Tüm binada UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) mevcut olup, adalet hizmetleri en çağdaş ve modern biçimde bilgisayar sistemi ile yerine getirilecektir. Binanın elektrik kurulu gücü 5,8 MVA olup, 4 trafodan karşılanmaktadır. Ayrıca şebeke enerjisi kesildiğinde kapalı mekanların tümünü ve bilgisayar sistemlerini beslemek üzere 1000 KVA’lık 2 adet jeneratör mevcuttur. Ofis katlarının taze hava ihtiyacını karşılamak üzere taze hava santrali kullanılmıştır.

A Blok ofisler: Tüm ofislerin klimatizasyonu FCU cihazları ile yapılmıştır. Ofislerde bulunan hakim, savcı ve diğer görevlilerin bireysel kullanımına öncelik verilmiştir. Ofislerdeki FCU kullanımları, mahal içine yerleştirilen oda tipi termostatlar ile kumanda edilmiştir. Ofislerin taze hava ihtiyaçları 14,850 m³/h hava debisine sahip primer taze hava santrali ile sağlanmıştır. Ofislerin bağlı olduğu koridorlardan ise hava egzoz edilmektedir A blok giriş hol-1’de bulunan 9,700 mVh karışım havalı klima santrali ve giriş hol-2’de bulunan 18,840 m³/h karışım havalı klima santrali ile klimatize yapılmaktadır. A1-A2-A3-A4 bodrum katlarda bulunan arşivlerin ısıtılması ve havalandırılması içinde, bodrum sağ 23,180 m³/h karışım havalı ısıtma santrali, bodrum orta bölümünde 20,300 m³/h karışım havalı ısıtma santrali, bodrum sol bölümünde 16,500 m³/h karışım havalı ısıtma santralleri bulunmaktadır.

B Blok ofisler: Tüm ofislerin klimatizas-yonu FCU cihazları ile yapılmıştır. Ofislerde bulunan çalışanların bireysel kullanımına öncelik verilmiştir. Ofislerdeki FCU kullanımları, mahal içine yerleştirilen oda tipi termostatlar ile kumanda edilmiştir. Ofislerin taze hava ihtiyaçları, ofisler sağ KS. 39,850 m³/h hava debisine sahip primer taze hava santrali ve ofisler sol KS. 39,850 m³/h hava debisine sahip primer taze hava santrali ile sağlanmıştır. Ofislerin bağlı olduğu koridorlardan ise ofisler sağ ve ofisler sol, 2 adet egzoz aspiratörleri ile hava egzoz edilmektedir. B blok bodrum katlarda bulunan arşivlerin ısıtılması ve havalandırılması içinde, bodrum sağ 16,700 m³/h karışım havalı ısıtma santrali, bodrum sol bölümünde 11,700 m³/h karışım havalı ısıtma santralleri bulunmaktadır.

C Blok 1. kat mahkeme salonları: 1. kat mahkeme salonu için ihtiyaç duyulan kapasitelerin karşılanması için, 1. kat mahkeme salonları-sağ 26,000 m³/h hava debisine sahip, soğutma kapasitesi 277,000 kcal/h, ısıtma kapasitesi 245,000 kcal/h olan klima santrali kullanılmıştır. Aynı özelliklere sahip 2. klima santrali de 1. kat mahkeme salonları-sol bölümde kullanılmıştır.

C Blok 3. kat mahkeme salonları: 3. kat mahkeme salonu için ihtiyaç duyulan kapasitelerin karşılanması için, 3. kat ağır ceza mahkeme salonları-sağ 36,000 m³/h hava debisine sahip, soğutma kapasitesi 237,000 kcal/h, ısıtma kapasitesi 130,000 kcal/h olan klima santrali kullanılmıştır. Aynı özelliklere sahip 2. klima santralide 3.kat ağır ceza mahkeme salonları-sol bölümde kullanılmıştır.

C Blok ofisler: Bu bloklardaki tüm ofislerin klimatizasyonu FCU cihazları ile yapılmıştır. Ofislerde bulunan çalışanların bireysel kullanımına öncelik verilmiştir. Ofislerdeki FCU kullanımları, mahal içine yerleştirilen oda tipi termostatlar ile kumanda edilmiştir. Ofislerin taze hava ihtiyaçları, ofisler sağ KS. 25,850 m³/h hava debisine sahip primer taze hava santrali ve ofisler sol KS. 29,950 m³/h hava debisine sahip primer taze hava santrali ile sağlanmıştır. Ofislerin bağlı olduğu dere kenarı koridorlarından, ofisler sağ ve ofisler sol, 2 adet egzoz aspiratörü ile hava egzoz edilmektedir. C1-C2-C3 bodrum katlarda bulunan arşivlerin ısıtılması ve havalandırılması için de, bodrum sağ 7,600 m³/h karışım havalı ısıtma santrali, bodrum sol bölümünde 5,400 m³/h karışım havalı ısıtma santralleri bulunmaktadır. Ofis katlarının bulunduğu tuvaletler, zemin kat tuvalet, hücreli tip aspiratörler ile hava egzoz edilmiştir.

D1 Blok ofisler: 4 bölümden oluşan D bloklarının tüm ofislerinin klimatizasyonu FCU cihazları ile yapılmıştır. Ofislerde bulunan savcı ve çalışanların bireysel kullanımına öncelik verilmiştir. Ofislerdeki FCU kullanımları, mahal içine yerleştirilen oda tipi termostatlar ile kumanda edilmektedir. D1 Blok ofislerinin taze hava gereksinimleri için 28,550 m³/h hava debisine sahip, soğutma kapasitesi 200,000 kcal/h, ısıtma kapasitesi 174,000 kcal/h olan primer taze hava santrali ile sağlanmıştır. Ofislerin bağlı olduğu koridorlardan ise aspiratörler ile hava egzoz edilmektedir.

D2 Blok ofisler: Bu bloktaki ofislerin klimatizasyonu FCU cihazları ile yapılmıştır. Ofislerde bulunan hakim ve çalışanların bireysel kullanımına öncelik verilmiştir. Ofislerdeki FCU kullanımları, mahal içine yerleştirilen oda tipi termostatlar ile kumanda edilmektedir. D2 Blok ofislerinin taze hava gereksinimleri için 43,000 m³/h hava debisine sahip, soğutma kapasitesi 300,000 kcal/h, ısıtma kapasitesi 262,000 kcal/h olan primer taze hava santrali ile sağlanmıştır. Ofislerin bağlı olduğu koridorlardan ise aspiratörler ile hava egzoz edilmektedir.

D3 Blok ofisler: Bu bloktaki ofislerin klimatizasyonu FCU cihazları ile yapılmıştır. Ofislerde bulunan hakim ve çalışanların bireysel kullanımına öncelik verilmiştir. Ofislerdeki FCU kullanımları, mahal içine yerleştirilen oda tipi termostatlar ile kumanda edilmektedir. D3 Blok ofislerinin taze hava gereksinimleri için 36,550 m³/h hava debisine sahip, soğutma kapasitesi 255,000 kcal/h, ısıtma kapasitesi 223,000 kcal/h olan primer taze hava santrali ile sağlanmıştır. Ofislerin bağlı olduğu koridorlardan ise aspiratörler ile hava egzoz edilmektedir.

D4 Blok ofisler: Bu bloktaki ofislerin klimatizasyonu FCU cihazları ile yapılmıştır. Ofislerde bulunan hakim ve çalışanların bireysel kullanımına öncelik verilmiştir. Ofislerdeki FCU kullanımları, mahal içine yerleştirilen oda tipi termostatlar ile kumanda edilmektedir. D4 Blok ofislerinin taze hava gereksinimleri için 43,700 m³/h hava debisine sahip, soğutma kapasitesi 305,000 kcal/h, ısıtma kapasitesi 266,000 kcal/h olan primer taze hava santrali ile sağlanmıştır. Ofislerin bağlı olduğu koridorlardan ise aspiratörler ile hava egzoz edilmektedir.

E Blok sosyal tesisler: DGM Mahkemeleri olacak şekilde projelendirilen ancak daha sonra sosyal tesislere dönüştürülen bu blokta, konferans salonları, yemek salonları, konaklama merkezi bulunmaktadır. Konferans salonları, 26,000 m³/h hava debisine karışımlı klima santrali ile klimatize edilmektedir. Yemek salonu+lobi bölümü, içinde 19,000 m³/h hava debisine karışımlı klima santrali ile klimatize edilmektedir. Giriş holü ve fuayeler, içinde 11,000 m³/h hava debisine karışımlı klima santrali ile klimatize edilmektedir. Konaklama merkezi için odalarda gizli tavan tipi FCU kullanılmış ve oda içinde kontrolü oda tipi termostat ile yapılmıştır. Odalar için gerekli taze hava 12,400 m³/h hava debisine sahip primer taze hava santrali ile sağlanmıştır. Bodrum katta bulunan mutfak için % 100 taze havalı 8,550 m³/h hava debisine sahip ısıtma santrali ve mutfak için % 100 taze havalı 8,000 m³/h hava debisine sahip ısıtma santrali yer almaktadır. 2. kat tuvaletler, koridorlar, ofislerin bir bölümü, oyun odası, yemek salonu bölümleri, 1. kat tuvaletler, koridor bölümü, bodrum, bodrum tuvaletleri, garaj bölümleri, mutfak için ise metal filtreli egzoz aspiratörleri kullanılmıştır.

Çeşitli Mahallerdeki Egzoz Fanları, Pompalar, Isıtma Kazanları ve Yakıt Tankı Özellikleri

- A Blok Ofisler Egzoz Fanı: Ofis katlarında bulunan havanın egzoz edilmesi için öngörülmüştür. 9,700 m³/h.
- B Blok Bodrum Kat Tuvalet Egzoz Fanı: Katlarda bulunan havanın egzoz edilmesi için öngörülmüştür. 800 m³/h.
- B Blok Ofisler Egzoz Fanı: Katlarda bulunan havanın egzoz edilmesi için öngörülmüştür. 35,750 m³/h.
- B Blok Ofis Katları Tuvaletleri D1, D2, D3, D4 Blok Ofis Katları Tuvalet Egzoz Fanı: Katlarda bulunan havanın egzoz edilmesi için öngörülmüştür. 4,000 m³/h, 2 adet.
- C Blok Bodrum Kat Tuvalet Egzoz Fanı: Katlarda bulunan havanın egzoz edilmesi için öngörülmüştür. 1,000 m³/h.
- C Blok Bodrum Kat Tuvalet Egzoz Fanı: Katlarda bulunan havanın egzoz edilmesi İçin öngörülmüştür. 500 m³/h.
- C Blok Ofisler Egzoz Fanı: Ofis katlarında bulunan havanın egzoz edilmesi için öngörülmüştür. 22,850 m³/h.
- C Blok Ofisler Egzoz Fanı: Katlarında bulunan havanın egzoz edilmesi için öngörülmüştür. 27,400 m³/h.
- C Blok Ofisler Tuvalet Egzoz Fanı: Katla-da bulunan havanın egzoz edilmesi için öngörülmüştür. 2,400 m³/h.
- C Blok Zemin Kat Tuvalet Egzoz Fanı: Katlarında bulunan havanın egzoz edilmesi için öngörülmüştür. 1,900 m³/h.
- D1, D2, D3, D4 Blok Bodrum-Zemin Kat Tuvalet Egzoz Fanı: Katlarında bulunan havanın egzoz edilmesi için öngörülmüştür. 4,500 m³/h.
- D1 Blok Ofisler Egzoz Fanı: Katlarında bulunan havanın egzoz edilmesi için öngörülmüştür. 28,330 m³/h.
-D2 Blok Ofisler Egzoz Fanı: Katlarında bulunan havanın egzoz edilmesi için ön¬görülmüştür. 42,980 m³/h.
- D3 Blok Ofisler Egzoz Fanı: Katlarında bulunan havanın egzoz edilmesi için öngörülmüştür. 36,520 m³/h.
- D4 Blok Ofisler Egzoz Fanı: Katlarında bulunan havanın egzoz edilmesi için öngörülmüştür. 43,350 m³/h.
- E Blok DGM Egzoz Fanı: Katlarında bulunan havanın egzoz edilmesi için öngörülmüştür. 15,000 m³/h.
- E Blok Ofisler Egzoz Fanı: Katlarında bulunan havanın egzoz edilmesi için öngörülmüştür. 4,600 m³/h.
- E Blok Zemin Kat Tuvalet Egzoz Fanı: Katlarında bulunan havanın egzoz edilmesi için öngörülmüştür. 750 m³/h.
- D3 Blok Ofisler Egzoz Fanı: Katlarında bulunan havanın egzoz edilmesi için öngörülmüştür.36,520 m³/h.
- Isıtma Kazanları: 1,500,000 kcal/h kapasiteye sahip çelik gövdeli sıcak su kazanı; 4 adet.
- Isıtma Sistemi Sirkülasyon Pompaları: 75 m³/h kapasiteye sahip sirkülasyon pompaları; 4 adet.
- Yakıt Tankı: 90 ton silindirik ısıtıcılı yakıt tankı.
- D1,D2,D3,D4 Blok Santral Isıtma Sistemi Sirkülasyon Pompası: 47 m³/h kapasiteye sahip santrifüj pompa; 2 adet.
- C Blok Santral Isıtma Sistemi Sirkülasyon Pompası: 38 m³/h kapasiteye sahip santrifüj pompa; 2 adet.
- B Blok Santral Isıtma Sistemi Sirkülasyon Pompası: 25 m³/h kapasiteye sahip santrifüj pompa; 2 adet.
- A,E Blok FCU ve Santral Isıtma Sistemi Sirkülasyon Pompası: 30 m³/h kapasiteye sahip santrifüj pompa; 2 adet.
- D1, D2 Blok FCU Isıtma Sistemi Sirkülasyon Pompası: 15 m³/h kapasiteye sahip santrifüj pompa; 2 adet.
- D3, D4 Blok FCU Isıtma Sistemi Sirkülasyon Pompası: 15 m³/h kapasiteye sahip santrifüj pompa; 2 adet.
- B Blok FCU Isıtma Sistemi Sirkülasyon Pompası: 17 m³/h kapasiteye sahip santrifüj pompa; 2 adet.
- C Blok FCU Isıtma Sistemi Sirkülasyon Pompası: 15 m³/h kapasiteye sahip santrifüj pompa; 2 adet.
- Soğutma Grubu: Su soğutmalı kondenserli su soğutma grubu, vidalı kompresörlü. 1,250,000 kcal/h kapasiteye sahip; 5 adet.
- Su Soğutma Kulesi: Radyal fanlı su soğutma kulesi 1,850,000 kcal/h kapasiteye sahip; 5 adet.
- Kule Pompaları: 370 m³/h kapasiteye sahip santrifüj pompa.
- Soğutma Grubu Pompaları: 250 m³/h kapasiteye sahip santrifüj pompa.
- D1,D2 Blok FCU Soğutma Zon Pompası: 155 m³/h kapasiteye sahip santrifüj pompa; 2 adet.
- D3,D4 Blok FCU Soğutma Zon Pompası: 166 m³/h kapasiteye sahip santrifüj pompa; 2 adet.
- D1,D2,D3,D4 Blok Santral Soğutma Zon Pompası: 215 m³/h kapasiteye sahip santrifüj pompa; 2 adet.
- A,E Blok FCU ve Santral Soğutma Zon Pompası: 115 m³/h kapasiteye sahip santrifüj pompa; 2 adet.
- B Blok FCU Soğutma Zon Pompası: 245 m³/h kapasiteye sahip santrifüj pompa; 2 adet.
- B Blok Santral Soğutma Zon Pompası: 115 m³/h kapasiteye sahip santrifüj pompa; 2 adet.
- C Blok Santral Soğutma Zon Pompası: 226 m³/h kapasiteye sahip santrifüj pompa; 2 adet.
- C Blok FCU Soğutma Zon Pompası: 140 m³/h kapasiteye sahip santrifüj pompa; 2 adet.

5. Bina Otomasyon Sistemi

Değişik elektro-mekanik sistemlerin çok yaygın olarak yerleşmiş olduğu bu yapı kompleksi içerisinde yer alan klima santralleri, su soğutmalı gruplar, soğutma kuleleri, sirkülasyon pompaları, zon pompaları, egzoz aspiratörleri, ısıtma kazanları, hidroforlar, yakıt tankları, yangın alarm sisteminden alman genel yangın alarm bilgileri bina yönetim sistemine entegre edilmiştir.

İzmir Adliye Sarayı bina yönetim sistemi 15 adet ddc saha istasyonunu içermektedir. Haberleşme hızının 115.200 bps olarak kurulduğu bina yönetim sistemine, 1550 adet ddc noktası bağlanmıştır. Sofistike yazılım ve açık sistem uygulamalarının yerine getirilmesi ile birlikte kompleks akıllı bina uygulamalarının başarılı bir örneği olarak uygulamaya alınmıştır.

Hazırlayan:
İsmail Özakşehir
Alarko Carrier İzmir Şubesi

Tümünü Temizle
Karşılaştır