Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

TEB Taksitli DBS ile Satışlar Taksitli, Tahsilat Peşin

TAKSİTLİ DOĞRUDAN BORÇLANDIRMA SİSTEMİ

Taksitli Doğrudan Borçlandırma Sistemi ile artık şirket yetkiliniz tarafından girilen faturalar kapsamında belirlenen taksit sayısı ile bayi, distribütör ya da düzenli çalışılan müşterilerinizden olan alacaklarınızı maksimum 6 aya kadar taksitlendirebilirsiniz.

İSKONTOLU DBS

Doğrudan Borçlandırma Sistemi kullanarak alacaklarını tahsile aracılık ettiğimiz firmaların sisteme girdikleri ileri vadeli TL, EUR ve USD faturalarını Bankamıza temlik edebilmeleri ve bu faturalara istinaden ıskonto kredisi kullanabilmeleri mümkündür.

TAKSİTLİ DOĞRUDAN BORÇLANDIRMA SİSTEMİ uygulamasına ilk olarak Bankamız Müşterisi olan Alarko Carrier ile birlikte geçtik. Firmanın Finansman Müdürü Sayın Hüseyin Ergün ile bu uygulama için gerçekleştirdiğimiz röportajımızı Eurofinance katılımcıları ile de paylaşmak isteriz.

Alarko Grubu hakkında bilgi alabilir miyiz? Alarko Carrier’in grup içindeki konumu ve payı nasıldır?

1954 yılında kurulan Alarko Gurubu’nun faaliyet alanlarını 6 ana bölümde toplayabiliriz;

1. Enerji

2. Taahhüt

3. Sanayi ve Ticaret

4. Arazi Geliştirme

5. Turizm

6. Su ürünleri

Sanayi ve Ticaret alanında faaliyet gösteren Alarko Carrier Sanayi Ticaret A.Ş.’nin grup toplam cirodaki payı %11 (2011 yılı rakamlarına göre) mertebelerindedir.

Alarko Carrier’in tahsilatları hangi kanallardan yapılmaktadır? Bu kanalların toplam ciro içerisindeki payı nedir?

Alarko Carrier, bulunduğu sektörün gerektirdiği tüm tahsilat kanallarını kullanmaktadır. Fakat, son yıllarda finans kurumlarının geliştirdiği; borçlu ve alacaklı için avantajlar sağlayan, tahsilat riskini satıcının üzerinden alan tahsilat yöntemlerine eğilmekteyiz. Bunların başında DBS (Doğrudan Borçlandırma Sistemi) gelmektedir. Halihazırda yurt içi satışlarımızın yaklaşık %9’u DBS ile tahsil edilmektedir.

DBS bir tahsilat kanalı olarak ne zaman kullanılmaya başlandı? Başlangıçtan bugüne DBS aracılığı ile yapılan tahsilatların hacmi nasıl bir trend izlemiştir?

DBS’yi 2006 yılından beri kullanmaktayız. 2006 yılında 2 banka ve 34 bayi ile başladığımız süreçte şu an 4 banka 243 sürekli müşteribayiye ulaşmış durumdayız. 2006 yılında, yıllık 500-600 bin TL olan DBS’li satış ciromuz 2012 yılında 28 milyon TL’ye ulaşmıştır.

DBS ile tahsilatta taksit ihtiyacı ne zaman ve nasıl ortaya çıktı?

Şirketimiz, DBS’nin başarılı bir tahsilat yöntemi olarak uygulanması için her yıl düzenli olarak sistemin taraflarıyla toplantılar düzenlemekte, saha çalışmaları yapmaktadır. Bir sistemin başarısı tüm tarafların istek ve arzularının birleşmesiyle gerçekleşmektedir. 2011 yılında bayilerle yapılan anket ve saha çalışmalarından çıkan bir sonuçta; taksitli DBS’nin içinde bulunduğumuz sektör ve bayilerimiz için yararlı olacağı anlaşılmıştır. 2012 Temmuz ayından itibaren bu yöntem uygulanmaktadır.

Bankaların firmanızda ortaya çıkan taksitli DBS ihtiyacına yaklaşımı nasıl oldu? Teknik konularda çalışma gerektiren taleplerinize hızlı çözüm getirilebildi mi?

Bu konuda ilk çalışmamızı TEB ile yaptık ve beklentilerimizin üzerinde bir hızla teknik konularda çözümler üretildiğine şahit olduk.

Tahsilatta taksitli DBS sadece sınırlı sayıdaki bayi/distribütörleriniz için bir seçenek midir? Yoksa tüm bayi/distribütörler için geçerli bir uygulama mıdır?

Taksitli DBS tüm bayilerimiz için uygulanabilir bir seçenektir.

Tahsilatta taksitli DBS’ye geçilmesinin firmanız satışları üzerinde nasıl bir etkisi oldu?

2012 yılında geçtiğimiz bu sistem ile DBS’li ciromuzda %40’lık bir artış sağladık; bu gelişme de beklentilerimizin üzerinde gerçekleşmiştir.

Tahsilatta taksitli DBS’ye geçilmesinin, firmanızın operasyonel süreçleri üzerinde nasıl bir etkisi oldu?

Taksitli DBS ile birlikte özellikle senet sayısında ciddi bir azalma olmuştur. Bizim açımızdan, bayilerimiz açısından ve çalıştığımız bankalar açısından ciddi bir operasyonel yük getiren senet sayısının azalması memnun edici bir sonuçtur. Ayrıca bu tarz sistemler tamamen hijyenik bir ortamda çalışmaları sebebiyle (banka ve müşteri arasında elektronik ortamda gelip-giden dosyalar vasıtasıyla) hata riskini ve mükerrer işlemlerin her iki tarafta yapılmasını engelleyerek operasyonel yükün azaltılmasını sağlamaktadır.

DBS ile tahsilata yeni özellikler ekleme konusunda herhangi bir çalışma var mı?

Şu an yeni bir özellik ekleme için bir çalışma yok, fakat ne tür yeni özellikler ekleyebiliriz diye araştırmalarımız ve çalışmalarımız her zaman olacaktır.

Gösterdiğiniz ilgi ve destek için teşekkür ederiz.

Tümünü Temizle
Karşılaştır