Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

"Sektörümüzün Alarko’nun Önderliğine İhtiyaci Var"

Alarko Carrier

Alarko Sanayi ve Ticaret A.Ş., 1954 yılından bu yana ısıtma, havalandırma, soğutma, su arıtma, basmçlandırma alanlarında faaliyet gösteren tesisat sektörünün bir ekolu ve önderi sayılır.
Kurucu ortaklarından İshak Alaton ve rahmetli Üzeyir Garih önderliğinde bugün Alarko Holding olarak inşaat, tesisat, turizm, menkul sermaye, gıda ve endüstriyel alanlarda hizmet veren kuruluş, genel yönetime bağlı şirketler grubu haline dönüşmüştür.

1998 yılında Alarko Sanayi ve Ticaret A.Ş., Carrier Ortaklığı ile Alarko-Carrier olarak endüstri faaliyetlerini Gebze Üretim Tesisleri ile Dudullu Radyatör Üretim Tesisleri’nde sürdürürken ticaret ve pazarlama hizmetlerini ise İstanbul, Ankara, İzmir, Adana şubeleri ve Antalya bürosu kanalıyla yürütmektedir. 770 çalışanı ile faaliyet gösteren Alarko-Carrier’in cirosu 2003 yılında 115 milyon dolara erişmiş, ihracatta da 15 milyon dolara ulaşmış bulunmaktadır.

Alarko Carrier dönemi yeni bir değişim olup, hızlı gelişimleri sergilemektedir. Tesisat bölümünün başında olan Genel Müdür Önder Şahin’in 1997-1998 yıllarını alan büyük çabası sonucu ulaşılan başarı sonucu ortaya çıkan Carrier ortaklığı yakından incelenmelidir. Bu olay bir Holding’in görevli birim yöneticisine güven içinde verdiği yetki ile bir çalışanın işveren adına çabasında erişilen başarıyı gösterir. Bu anlamda Alarko-Carrier, ülkemizde örnek gösterilecek bir kurum olmakla kalmayıp, yurt dışına ihracat yapan yüzlerce çalışanı olan öncü bir kuruluş olmuştur.

Alarko-Carrier Gebze tesislerini Ankara Bölge Müdürü Sayın Mehmet Dönmez’in ve Genel Müdür Sayın Önder Şahin’in nazik davetleri ile 8 Nisan’da görme, inceleme ve değerlendirme imkanı buldum. İki gün süreyle yıllardır yakından tanıdığım Önder Şahin ve Mehmet Dönmez’in yanı sıra değerli meslektaşlarım İsmet Gencer, Hırant Kalataş, İbrahim Biner ve İbrahim Güray’la beraber olmanın da mutluluğunu yaşadım.

Alarko-Carrier Gebze Kompleksi, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde 60 dönümlük arazide 3.700 m2 kapalı alana sahip bir tesis olup, teknolojisini yenileyen ve organizasyonunu modernleştiren ISO-9001 belgeli; endüstriyel bir kuruluştur. Ana üretim tesisinde klima santrali, fan-coil, kat kaloriferi, soğutma grubu, çatı tipi klima cihazı, dalgıç ve sirkülasyon pompalan üreten firma yönetim, üretim ve sosyal tesisleri ile örnek bir tesis olup; CE, BVQI, EUROVENT, ISO-9001, ISO-14001, OHSAS 18001 ve Ulusal TSE ve TSEK standartlarına sahip bulunmaktadır. Ayrıca çevre, işçi sağlığı ve güvenliği konularında yoğun çabalar sonucu ISO-14001 ve OHSAS 18001 belgelerini entegre almış bulunmaktadır.

Bu yönleri ile Alarko, BSI (İngiltere Standartları Enstitüsü) tarafından inceleme ve denetim sonucu entegre almış, sektördeki ilk sanayi kuruluşu olmanın onurunu yaşamaktadır. 1995 yılından bu yana çevre bilincinin gelişmesine, çevrenin korunmasına ve gelişimine yönelik çalışmalarıyla Kocaeli Sanayi Odası’ndan işletme dalında çevre ödülü almakla övünmekte çok haklı sayılırlar.

Rahmetli büyüğüm dostum Üzeyir Garih’ln zaman zaman "Ben tüccarım, amacım kazanç, uğraşım kalite" derken şimdi ne demek istediğini daha iyi anlamaktayım. Ayrıca Alarko’nun çalışanları, bayi ve servislerindeki şirket içi eğitimlerini, sektöre yönelik seminerlerini, araştırma ve yayınlarını dikkatle incelediğimiz takdirde, temelde mühendislik bazlı sosyal ilişkilerle bezenmiş profesyonel hizmetlerin değeri daha sağlıklı anlaşılır.

Gebze Alarko-Carrier tesisleri yönetim, sosyal bina ve fabrika yapısıyla, Fransa ve İtalya Carrier tesislerinden daha yeni, daha modern bir yapı görünümünde ihtiyaca ve fonksiyona uygun dizayn edilmiş, açık büro düzenleri, şeffaf fasat ve bölmeleri, iş akışına uygun düzeni ile insana güven vermektedir. Belirli disiplin içinde verimlilik ve kalite ön plana alınmış, iletişim teknolojisinin bütün olanakları ile donatılmış kontrollü, istatistiki girdilere ve araştırma verilerine dayalı, çalışmalarıyla İSO Standartlarına (International Organization for Standartization) uyumlu bir tesis haline gelmiştir.

Bütün işçiler sendikalı olup, asgari ücretle çalışan hiçbir işçisi bulunmamakta, iş güvenliği ve işçi sağlığı İLO standartları ile SSK yasalarının çok Önünde güvenli bir kuruluş olarak işçileri tertemiz giyimli ve koruyucu elemanlarla teçhiz edilmiş, işçi soyunma, dinlenme, sigara içme yerleri, sendika ofisleri ülkemizde birçok sanayi tesisinde görülemeyecek düzeyde organize olmuştur. Fabrika yönetim ofisleri üretim mezalininde yer almış, şeffaf camlı bölmeler, gerekli iletişim içinde verimli bir çalışma ortamı yaratmıştır.

İncelememizde fabrika üretim dizgisinde iş akışı, verimlilik ve imalat düzeni içinde yerleşim göze çarpmaktadır. Klima santralları, fan-coiller, soğutma grupları, kombi cihazları ve pompa reyonları üretime uygun flexible bölümler olarak tertiplenen yeni ürünleri olan roof-top cihazları sistemin bir üretim çizgisinde Avrupa’ya ihracatı hedeflenmiş, fabrika ürünleri Carrier denetiminde CE standartlarına ulaşılmıştır.

Yaklaşık iki gün süren bu gezinin en güzel yönü, Ankara-İstanbul, İstanbul-Ankara gidiş gelişte Sayın Mehmet Dönmez’le uzun bir geçmişi değerlendirmemizin yanı sıra sakin bir akşam yemeğinde Sayın Önder Şahin ve Sayın Mehmet Dönmez ile sektördeki mevcut durum tesbiti ile geleceğin olumlu, olumsuz yönlerini değerlendirmemiz sayılır.

Ülkenin ekonomik koşullarından başlayıp, sektörün gelişimini, üretim sanayindeki sorunları, tedarik ve satışta karşılaşılan problemleri ele alan, etik kurallardan başlayıp verimlilik, kalite ve insan kaynaklarına kadar uzanan çizgide değerlendirmelerimizin farklı boyutlarda ve değişik açılarda olmasına karşın aynı hedefe yönelmiş olması çok ilginç sayılabilir. Özellikle mühendislerin bilgi ve teknoloji alanlarında karşılaştıkları sıkıntılarda mesleğin gelişimi, uzmanlığın yerleşimi konularında iki değerli koordinatörün yaklaşımları tesisat sektörü için umut vermektedir.

Sonuç olarak; hizmet sektöründe, sanayide, ticarette, ekonomide oyunun kuralları değişmekte, uluslararası standartlara dönük uzmanlık, profesyonellik ve kalite ön plana çıkmaktadır. Ayrıca her üretimin ihtiyaç ve fonksiyonuna uygun koşulları farklı olup, her ülkenin kendi şartlarına uygun değerlendirmesi ve ekonomi yönünden korunması gerekir. Yasalara uyumlu, vergilerini ödeyen hizmetinin karşılığını almak isteyen üreticilerin haklarının verilmesi için sektörde sorumluluk vazedilmeli, yapabilirlik ve profesyonellik ön plana çıkarılmalıdır.

Sonuç olarak; açık ve hoşgörülü tartışma, sağlıklı değerlendirmeler arasında öne çıkan bir husus Alarko’nun önderliğine tesisat sektörümüzün ihtiyacının bulunduğudur. Sektörün iyi niyetli girişimleri içinde güçlü katılımcıların hizmete destek vermesi, bu beraberlikte tesisat sektörüne güç katmaktadır. Bu anlamda ileriye dönük bir yapı teknolojisi müze ve eğitim merkezinin kurulmasının gündeme gelmesi yararlı görülmüştür.

Tümünü Temizle
Karşılaştır