Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

“Sektör Daha İnovatif Ve Daha Teknolojik Ürünlere Odaklaniyor”

“ArGe merkezimizde başlattığımız teşvik uygulamaları kapsamında, merkezde geliştirilen ürünlerden patent alınması durumunda, ilgili kişi ya da ekibe ödül veriyoruz. Ayrıca bir makale yazılıp ilgili mecralarda yayınlanması durumunda, yine ilgili kişiyi ya da ekibi ödüllendiriyoruz.”

Isıtma, soğutma havalandırma, su arıtma ve basınçlandırma alanlarında faaliyet göstermek üzere 1954 yılında kurulan ‘Alarko’ kendi alanında dünyanın lider kuruluşu olan ‘Carrier’ firması ile 1998 yılında ortaklığa girerek ‘Alarko Carrier’ ismini aldı.

Teknolojisini sürekli yenileyerek dış pazarlara erişimini ve rekabet gücünü artıran Alarko Carrier’ın Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hırant Kalataş ile ‘Isıtma ve Soğutma Sistemleri’ üzerine konuştuk. Sonuç odaklı bir sistematik üzerine kurulu olan organizasyon yapısı ve yüksek motivasyonlu çalışanları ile sektörün duayenlerinden olan Alarko Carrier hakkında bizler de pek çok şey öğrendik.. Keyifli okumalar...

Şirketinizi kısaca tanıyabilir miyiz? Çalışma sahalarınız ve organizasyon yapınız hakkında bilgilendirir misiniz?

Alarko Carrier olarak ısıtma, soğutma, su basınçlandırma ve otomasyon sistemlerinin önemli üreticileri ve uygulayıcıları arasında yer alıyoruz. Isıtma alanında gaz yakıtlı konvansiyonel ve yoğuşmalı kombiler, panel radyatör ve gaz brülörleri üretirken, sirkülasyon pompalarıyla sanayi, turizm ve tarımsal sulama alanlarında yaygın kullanılan dalgıç pompaların üretimine devam ediyoruz. Soğutma alanındaysa klima santralları ve çatı tipi klimaların üretimini yapıyoruz.

Şirket olarak, tüketiciyi her zaman en gelişmiş ve yüksek verimli ürünlerle buluşturmaya özen gösteriyoruz. Ürünlerimizden bazılarını farklı opsiyon ve modifikasyonlarla Avrupa Birliği standartlarına getirmenin yanı sıra, bu standartlara uygun yeni tasarımlar yapıyoruz. Bireysel ve hafif ticari klimalarda çevreye zarar vermeyen, enerji verimliliği yüksek, en iyi fiyat-kalite oranına sahip ürünlerle farklılaşma yoluna gidiyoruz. Bu kapsamda, Ocak 2014’ten itibaren 12 KW’a kadar olan klimalardaki enerji verimliliği kriterlerini, enerji sınıflarını ve ölçümlerini yeniden tanımladık. 2015 yılından itibaren ise enerji verimliliği yüksek ve fiyat-kalite oranıyla öne çıkan ürünlerimize odaklandık. Alarko Carrierın ana üretim tesisi, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alıyor. Ürünlerimizi; 60.000 m²’lik alanda kurulu, 20.000 m² kapalı üretim alanı, 2.000 m² ofisleri, 2.000 m² test ve ArGe binasının yanı sıra, eğitim binası ve sosyal tesislerden oluşan modern bir komplekste üretiyoruz. Üretici kimliğimizin yanı sıra, Toshiba markasıyla pazara sunduğumuz bireysel klimalar ve ısı pompalarının, Carrier marka bireysel ve merkezi sistem ticari klimaların, Wolf güneş panellerinin, solar kombi, yoğuşmalı kombi ve kazanların ithalat ve satışını yapıyoruz.

Türkiye iklimlendirme pazarını bir iki cümleyle nasıl değerlendirirsiniz?

İklimlendirme; hızla gelişen iç pazar talebi ve uluslararası pazarlara artan ihracatla, Türkiye ekonomisinin dikkat çeken sektörlerinden biri haline geldi. Avrupa’da enerji verimliliği yüksek ve çevreci ürünlere devlet tarafından verilen desteğin Türkiye’de de sağlanması, sektörün daha teknolojik, daha verimli ürünlerle büyümesine katkıda bulunacak. Öte yandan, tüketicilerin bilinçli seçim yaparak yüksek enerji verimliliğine sahip teknolojik ürünlere yönelmesinin, enerji üretiminde yurtdışına bağımlı ülkemiz açısından önemli kazançlar getireceğine inanıyoruz.

İnşaat ve iklimlendirme sektörlerinin gelişim ve işbirliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

İnşaat sektöründeki gelişimin klima sektörüne olan yansımasını en çok kentsel dönüşüm alanlarında görüyoruz. Klimalar konut, AVM, hastane ve otel gibi çeşitli projelerdeki yapıların ısıtılıp, soğutulmasında etkin bir role sahip. Dolayısıyla üstlenilen bu rol, klima sektöründeki satışların artmasında oldukça önemli... Diğer taraftan eskiden klima sektöründeki satışlar kamu alanında yoğunlaşırken, özel sektörün gelişmesi ve artan projeler nedeniyle, bu, bir nevi “şerit” değiştirdi. Yine yapılardaki çeşitlenmeler de, klima sektöründeki talepleri karşılamak adına beraberinde inovatif ürünlerin zorunluluğunu getirdi. Böylece sektörde daha inovatif, daha teknolojik ve ihtiyaçlara daha fazla cevap veren ürünler üzerine odaklanılmaya başlandı.

Enerji verimliliği ve tasarrufu hakkında neler söylemek istersiniz?

Enerji tasarruflu ürünler üretmeye ve projeler geliştirmeye odaklanan bir üretici olarak, ArGe çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ürünleri sürekli geliştirmek için “Test ve ArGe Merkezi”nde, üniversitelerle ortak çalışmalar yürütüyoruz. Ayrıca Carrier’dan yaptığımız teknoloji transferleriyle, ürünlerimizde önemli geliştirmeler yapıyoruz. Diğer taraftan müşteri beklentileri doğrultusunda çevre dostu, enerji tasarruflu, gelişen teknolojiyle uyum sağlayabilen yeni ürünler geliştiriyoruz. Ürünlerimiz, üretimden kullanıma kadar tüm aşamalarda çevreye en az etki edecek şekilde tasarlanıyor. ArGe çalışmalarını sürekli bu yönde geliştirip kullanıcıya konfor sağlarken, enerji kaynaklarını korumayı amaç ediniyoruz.

Önümüzdeki dönem için hedef ve öngörüleriniz ne doğrultuda? Yeni proje/yatırımlarınız olacak mı?

İmalatımızın yarısından fazlasını oluşturan ihracata büyük önem veriyoruz. Avustralya’dan Almanya’ya, Ortadoğu’dan Afrika ülkelerine kadar geniş bir yelpazede ihracat gerçekleştiriyoruz. Klima santralları, radyatörler ve çatı tipi klimalar ihraç ürünlerimizin büyük kısmını oluştururken, son yıllarda Asya ve Afrika pazarına 4” ve 6” dalgıç pompa ihracatımız sürekli olarak artıyor.

Her geçen gün büyümekte olan ısı pompası pazarında etkinliğimizi artırmak ve mevcut potansiyeli daha iyi değerlendirebilmek için Carrier ısıtma ürünlerini portföyümüze ekledik. 2015 içerisinde gerekli satış, satış sonrası ve bayi eğitimleri ile pazarlama faaliyetleri sayesinde, Carrier markalı ürünlerin pazarda aktif bir konuma gelmesini sağladık.

Gebze tesisimizde, Carrier’ın bağlı bulunduğu UTC’nin (United Technologies) tüm bölgelerinde hayata geçirilen “Mükemmel Rekabet Gücüne Ulaşmak” (ACE) projesini uyguluyoruz. Bu kapsamda, Carrier’ın dünyadaki diğer fabrika ve şirketleriyle aynı değerlendirme platformunda kendimizi değerlendirip, ACE derecelendirmesi içinde konumumuzu yükseltmeye çalışıyoruz.

ArGe çalışmalarınız sürecinde inovasyon, yenilenebilirlik ve tasarım süreçleriniz nasıl gelişmekte?

ArGe faaliyetlerimiz kapsamında, katkısı en yüksek projelere odaklanmaya çalışıyoruz. Merkezde geliştirdiğimiz klima santralları, çatı tipi klimalar, yoğuşmalı kazanlar, yeni nesil yoğuşmalı kombiler ve yeni nesil yüksek enerji verimli pompa ürünleriyle; birbirinden ayrılmaz ısıtma-soğutma-su basınçlandırma alanlarındaki geniş ürün çeşitliliğimizle farklılaşıyoruz.

Öte yandan mevcut ürünleri geliştirmek amacıyla yürüttüğümüz ArGe projelerinde, farklı uygulamalardan faydalanıyoruz. Bu doğrultuda United Technologies Building & Industrial Systems (Carrier) tarafından “Ürün Geliştirme Prosedürü” olarak tasarlanan Pasaport Sistemi’ni hayata geçirdik. Böylece, projelerimizi çeşitli fazlara bölerek adım adım takip ediyor, faz geçişlerinde proje ekibiyle kapsam ve içeriği denetleyerek, belirli bir formatta Değerlendirme Kurulu’na sunuyoruz. Kurul, projeyi devam ettirme ya da durdurma kararı alabiliyor. Dolayısıyla projelerin, teknik yönden ve uygulanabilirlik açısından geliştirilmesi garanti altına alınıyor.

Pasaport Sistemi sayesinde kaynak, sektör, ulusal ve uluslarası ihtiyaçlar, beklentiler, trendler, yeni gelişmeler, rakiplerin durumu, yasal düzenlemeler gibi birçok konu değerlendirilerek; beklentileri karşılayacak en uygun ürünlerin tespiti ve üretimi sağlanıyor.

ArGe merkezimizde başlattığımız teşvik uygulamaları kapsamında, merkezde geliştirilen ürünlerden patent alınması durumunda, ilgili kişi ya da ekibe ödül veriyoruz. Ayrıca bir makale yazılıp ilgili mecralarda yayınlanması durumunda, yine ilgili kişiyi ya da ekibi ödüllendiriyoruz.

Bu uygulamayla patent ve makele sayımızı artırmayı amaçlıyoruz. Şirket olarak ArGe’yi teknolojinin, rekabetin, üretimin ve nitelikli işgücü istihdamının anahtarı olarak değerlendiriyoruz. Gelişim ve inovasyona odaklanarak, her yıl ArGe çalışmalarımız için ciddi miktarlarda kaynak ayırıyoruz. Bu alanda yaptığımız yatırımlar giderek artıyor.

ArGe merkezimizin, Carrier’ın uluslararası koşullarına uygun, ürün geliştirme ve inovasyon ihtiyaçlarına cevap verebilecek kapasiteye ulaşması için, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Merkezimiz aynı zamanda, Ortadoğu ve Avrupa’daki Carrier şirketlerinin taleplerine karşılık veren, uluslararası bir konumda yer alıyor.

Tümünü Temizle
Karşılaştır