Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Petrol Yükseldi, Alarko Carrier Alternatif Enerjiye Göz Kırptı

Petrolün 135 dolara kadar çıkması nedeniyle bu alana yönelmeyi düşündüklerine dikkat çeken Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, "Bir süredir Carrier ile alternatif çözümlere doğru yol alıyoruz. Petrol alternatifleri konusunda heyecanlıyız. Hem elektrik üreten paneller hem de yeni teknolojiler ile ilgiliyiz" dedi. Carrier’ın Avrupa Başkanı David Appel de 2007 yılını 220 milyon dolar ciro ile kapatan Alarko’ya "Cironuz 500 milyon dolara ulaştığında Türkiye’de üretilen ürün gamını artırabiliriz" mesajı verdi.

En İyi Ortaklık Türkiye’de

Türkiye’nin Carrier için stratejik bir önemi olduğunu vurgulayan Appel şunları söyledi: "Türkiye bizim için hep çok önemli olmaya devam edecek. Carrier 50 milyar dolarlık cirosu ile dünyanın en büyük klima ve ısıtma ürünleri üreticisi. Carrier’ın Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’daki en iyi ortağı ise Alarko. Biz hızla büyüyen Türkiye’de güçlü bir ortağa sahip olmanın gücüne inandık. Alarko’nun pazardaki yerine ve itibarına güvenerek her yıl büyümeyi başardık. Türkiye’de 10 yıl önce 3 bin dolar olan kişibaşı gelir şimdi 7 bin dolar oldu. Bu da pazarı daha stratejik hale geliyor."

İhracatı 19’a Katladık

Ortaklığın başlamasından bu yana ihracatlarının da 19 kat artarak 2 milyon dolardan 37 milyon dolara çıktığını dile getiren Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin ise şöyle konuştu: "Herkes Çin tehtidinden sözederken biz Çin’e her yıl 2 milyon dolarlık klima ithal ediyoruz. Borsada ekonomik kriz yıllarında bile vergi ödeyen şirketlerdeniz. Her yıl yatırımcımıza yüzde 200-300 temerttü ödüyoruz. Sağlıklı biçimde yıllık yüzde 10 büyüme hedefini tutturacağız. 2008 ihracat hedefimiz de 40 milyon doları çok rahat aşacak. Kısa süre içinde ihracatta 50 milyon doları da geçeceğiz."

Garih İçin Özeldi

Carrier’ın Türkiye pazarına ilk olarak 1930’lu yıllarda Atatürk zamanında geldiğini söyleyen İshak Alaton ortağı merhum Üzeyir Garih ile Carrier arasında geçmişe dayalı ilişkiyi şöyle anlattı: "Carrier o yıllarda Tekar adlı bir şirketle ortak oldu. 1950’de de İTÜ’yü birincilikle bitiren Üzeyir Garih ile Tekar’ın yolları kesişti. Üzeyir Bey Tekar’da 2-3 yıl çalışıp baş mühendisliğe kadar yükseldi. Ancak büyük risk alarak maaşlı işini bırakıp benimle ortak oldu. Carrier artık dünyanın bir numarası olarak Türkiye’de farklı bir bakışımız olabilir mi düşüncesie kapılınca Alarko’yu gözüne kestirdi. Bu ortaklık şirketle geçmişe dayalı ilişkisi olan Üzeyir Garih için gerçekten büyük bir şanstı."

Korkacak Bir Şey Yok, İşler İyiye Gidiyor

Türkiye’nin hiç farkında olmadığımız şekilde dünyaya açıldığını söyleyen İshak Alaton, "Bu sadece ekonomik değil zihinsel de bir entegrasyon. İnsanların kötümser davranması isteniyor. Ancak bence işler iyi gidiyor. Zaten zayıf doların karşısındaki güçlü YTL’nin duruşu da ekonominin en büyük göstergesi" dedi.

Tümünü Temizle
Karşılaştır