Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Petrol Arttı, Alarko Carrier ‘Güneş’i Mercek Altına Aldı

Alarko-Carrier ortaklığının 10. yılı dolayısıyla düzenlenen toplantıya, Leyla Alaton, Carrier Avrupa Başkanı David Appel, Alarko Holding Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu ve Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin katıldı.

İshak Alaton, 135 dolara çıkan petrolün şokunun neticesi olarak kendilerinin de alternatif çözümlere doğru yol aldığını ifade etti. Uçak motorları ve asansör işine girmeyi düşünmediklerini bildiren Alaton, "Petrol alternatifleri çok heyecan duyduğumuz bir konu. Hem elektrik üreten paneller olarak hem de ABD’de daha yeni teknolojiler gelişiyor. United Technology şemsiyesi altında özellikle bu teknolojilere büyük Ar-Ge yatırımları yapmış iki tane şirket var. Onlarla yakın temastayız. Türkiye’de petrol alternatifi olacak güneşe dayalı endüstrinin saygın ve ekonomik bir şekilde gelişmesi için çok aktif olma projemiz var" diye konuştu.

Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin de Carrier’in, United Technology’nin şirketlerinden biri olduğunu ve Carrier’in iklimlendirme konusunda çalıştığını hatırlatarak, “Güneş ve güneş enerjisi bugün iklimlendirme cihazlarının bünyesine de takviye gücü olarak girecek yeni teknolojiler vardır. Onları da mercek altına alıyoruz. Önümüzdeki yıl veya ondan sonraki yıllar değilse bile daha sonraki yıllarda bu konuda neler yapılacağını inceleyeceğiz."

Alarko Carrier’in kârlılık bakımından daha önce birkaç yıl boyunca Carrier’in bulunduğu 135 ülke arasında bir numara olduğunu belirtti. Alaton, Çin’i bir fırsat olarak gördüklerini ifade ederek, Gebze’deki fabrikadan Çin’e gittikçe artan bir ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi. Alaton, piyasalardaki gelişmeler ve AK Parti davasına yönelik olarak ise şunları söyledi: “Ben katiyetle bu karamsarlık içinde değilim. Çünkü Türkiye, hiç farkında olmadığınız bir şekilde dünya ile entegre oluyor. Bu, sadece ekonomik bir entegrasyon değil, aynı zamanda zihinsel bir entegrasyon. Benim iyimser görüşüme ilaveten verebileceğim en önemli parametre, bir ara dolar 1.32 YTL’ye çıkmıştı, bu sabah 1.21 YTL’ye düştü. İhracatla nedeniyle tekrar 1.20’nin altına inerse diye, dövünüp duruyoruz. Aksine işler o kadar iyi gidiyor ki dolar tekrar tepetakla, YTL yine yukarıda.”

Alarko Holding Genel koordinatörü Ayhan Yavrucu ise, bir atkım sektörlerde bir takım sorunlar olduğunu belirterek, “korku senaryoları yerine pembe senaryolar üretirsek Türkiye için çok daha iyi olacak” dedi.

Türkiye, Stratejik Pazar

Carrier Avrupa Başkanı David Appel de Alarko-Carrier ortaklığının gücüne inandıklarını, bu ortaklığının, bugüne kadar kurdukları en başarılı ortaklıklardan biri olduğunu belirtti. Appel, Türkiye’nin çok güçlü bir pazar olduğunu, Türkiye’yi stratejik bir pazar olarak gördüklerini, kişi başına milli gelirin arttığını, Türkye’nin stratejik bir pazar olmayı sürdüreceğini kaydederek, bu ülkeden çok hızlı bir şekilde ihracat yapılabildiğini, tüm dünyada örnek olabilecek istisnai bir ortaklık yaşadıklarını, ortakığı geliştirerek sürdürmek istediklerini ifade etti.

Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin ise 10 yıl önce 110 milyon dolar olan cironun, 2007’de 220 milyon dolara ulaştığını, böylece 10 yılda iki kat büyüme hedefi gerçekleştirdiklerini kaydederek, şöyle devam etti:
"İhracatımızı da 10 yılda 19 kat artırarak ciddi bir büyüme kaydettik. 2007 yılını 35 ülkeye 37 milyon dolar ihracat ile kapattık. Herkes Çin’den klima ithal ederken biz Çin’e her yıl 2 milyon dolarlık klima ihracatı gerçekleştiriyoruz ve bu artacak. Her yıl ürün geliştirme için 4 milyon dolarlık yatırım yapıyor, ortalama 10 yeni ürünü pazara sunuyoruz.

Önder, Başbakanlık’ın, Türkiye’ye davet ettiği yabancı gazetecileri bu hafta içinde 3-4 sanayi kuruluşu gezdireceğini, bunların arasında Alarko Carrier’in Gebze’deki tesisinin de bulunduğunu ifade etti.

Üretimin Yarısını İhraç Etmeyi Hedefliyoruz

Önder Şahin, her yıl sağlıklı bir biçimde yüzde 10 büyümeyi hedeflediklerini kaydetti. Şahin, "Bu yıl 233-235 milyon dolar ciro yapabilmeyi hedefliyoruz. Bu yıl ihracatta 40 milyon doları aşabiliriz. Gizli hedefimiz 45 milyon doların üzerine çıkabilmek. Önümüzdeki dönemde üretimimizin yarısını ihraç etmeyi, yani 65-70 milyon dolar ihracata gelmeyi ve bunu kalıcı hale getirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

Tümünü Temizle
Karşılaştır