Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

İnşaattaki Büyüme Kombiyi Ateşledi

Bir yandan tüm illere yayılan ve her geçen gün artan doğalgaz kullanımı, diğer yandan inşaat sektörünün özellikle toplu konut sektörünün beslediği kombi pazarı hızla büyüyor. 1.5 milyar dolara yakın bir büyüklüğe sahip olan kombi pazarı, yan sanayisi ile birlikte üç milyar dolara yakın bir pazar. Yıllık 600 bin adete ulaşan pazarda rekabet de üst noktalara ulaştı.

Gerek doğalgaz kullanımının daha da yaygınlaşmasıyla gerekse yenilenmeler nedeniyle 2010 yılında ısı sektörü pazarının 850 bin kombi cihazına ulaşması bekleniyor.

Daha önceden doğalgaz kullanan illerde evsel kullanımın başladığı 1989 yılından bu yana kullanılan cihazların 15 yıllık ekonomik ömrünü doldurmasıyla değişim sürecinin başlaması da sektör için önemli bir pazar oluşturacak.

Yatırımlar Yoğunlaştı

Doğalgaz kullanımının artışına paralel olarak iç pazar talebinin oldukça artmasının ardından ciddi yatırımlara yönelen sektör, ihracatta da gittikçe güçleniyor. Çin malı kombinin bulunmaması ise Türkiye’ye yaradı. İtalyan icadı olarak bilinen kombi sektöründeki firmalar son dönemde yatırımlarını Türkiye’ye yoğunlaştırdı.[..]

Sektörde 30 Firma Yarışıyor

Kombi sektöründe 30’u aşkın firma yer alıyor. Bu firmalar içerisinde ilk on firma toplam pazar payının yüzde 70’ine sahip. Pazarda satılan ürünlerin yüzde 55’i ithal ediliyor. Kombi sektöründe özellikle üretim miktarlan yüksek olan italyan firmalarıyla fiyat açısından rekabet edilmesi zor. Yoğuşmalı kombiler ise ağırlıklı olarak ithal ediliyor. Sektörde yoğun bir rekabet yaşanıyor. Bunun sonucunda firmaların kar marjları çok düştü. Dü$ük döviz kurunun ithalatı cazip hale getirmesi de bir başka sorun. Diğer tarafta belirli ölçüde de olsa kayıt dı-şılık söz konusu.

1.5 Milyar Dolarlık Pazar

Türkiye’de doğalgaz ilk kez 1989 yılında Ankara’da kullanılmaya başladı, ilk yıl 3 bin adet kombi satıldı.

Kombi, kazan ve radyatör toplam pazarın yaklaşık l .5 milyar dolarlık bir büyüklüğü ifade ediyor. 2004 yılında yüzde 15 oranında büyüme gösteren sektör, gelişmeler doğrultusunda önümüzdeki yıllara da daha büyük bir ümitle bakıyor.

Bugün itibariyle yaklaşık 20 ilde doğal gaz kullanılırken gelecek 3 yıl içerisinde bu sayı 50’ye ulaşacak. Değişim pazarının etkisi ve yeni şehirlerde doğalgazın devreye girmesiyle birlikte gelecek 3 yıl sonunda iç piyasada kombi satışlarının 700 bin adete ulaşacağı tahmin ediliyor. Kombi, radyatör, tesisat ve işçiliği ile pazar 2.0 milyar dolarlık bir ekonomik büyüklük oluşturacak.

2008 yılında toplam 60 ilde doğalgaz kullanılacağı varsayımı ise sektörün büyüme atağını tetikleyen önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Garanti Süreleri Uzadı

Bir yandan yeni pazarlardan pay kapmaya çalışan kombiciler, bir yandan da yeni ve alternatif ürünlerle rekabet avantajlarını üst noktalara taşıma yarışındalar.

Yoğun rekabede birlikte pazarda yatırım eksikliği, kalitesiz ithal mallar nedeniyle yaşanan fiyat karmaşası sektöre olumsuz yansıyor. Bunun için de tüketicilerin doğru yönlendirilmesi gerekiyor. Rekabetin tüketicilere olumlu yansımasından söz edilirse garanti süreleri uzuyor.[..]

Rekabet, Yoğuşmalı Kombide

Doğalgazın evlerde kullanılmaya başlandığı 1989 yılından bu yana ısıtma pazarı içindeki payını yüzde 60’lara çıkaran kombi sektörü, yeni modeller ve farklı ürünlerle tüketicinin karşısına çıkıyor. Kombi pazarında, son jenerasyon cihazlar ise yoğuşmalı kombiler. Özellikle 2006 yılında ön plana çıkan yoğuşma teknolojisi diye bilinen yüksek verimli kombi ve kazanlar revaçta.

Her ne kadar yüzde 90’lık pay ile pazarın lideri klasik kombi olsa da, üreticilerin son ataklarıyla yoğuşmalı kombilerin pazar payı yüzde 2-3’lerden epey yukarılara çıkacak gibi görünüyor. Özellikle enerji giderlerinin günden güne önem kazandığı bugünlerde, yoğuşmalı kombilerin sunduğu en önemli avantaj yüzde 109’ları aşan verim değeri. Bu avantajı tüketicilere en verimli şekilde yansıtmayı amaçlayan Alarko Carrier, Bosch, Airfel, Viessmann, Ferroli, Vaillant, DemirDöküm, Isısan Buderus gibi markalar, ürün grupları arasında bu tip cihazları ön plana çıkarıyorlar.

Gazı İki Kere Kullanıyor

Klasik kombiler ile doğaigaz aynı olduğu halde yoğuşmah kombi 950 Kcal/m² daha fazla enerji sağlayabiliyor. Yoguşmalı kombi bu enerjiyi atık gazın içindeki su buharını yoğuşturarak geri kazanıyor böylece suyu ısıtmada kullanılan gaz iki kere kullanılıp enerji tasarrufu sağlanıyor.

Isıtma ve soğutma sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin, enerji tasarrufuna dayalı yeni teknolojiler geliştirmek için her yıl milyonlarca dolar yatırım gerçekleştirdikleri piyasada yüksek enerji tasarrufu sağlayan ve yüksek verimliliği ile dikkat çeken yoğuşmalı kombinin bir diğer avantajı ise çevre dostu olması.

Yoğuşmah kombi hava ve gazın ön karışımı sayesinde klasik kombilere oranla yüzde 80 daha az emisyon değerlerine sahip.

Çevreci Kombi Üretim Üssü Olacak

Hızla büyüyen kombi piyasasında faaliyet gösteren şirketler sürekli yeni yatırımlar yapıp; en son teknolojiye sahip yeni kombi modellenni piyasaya sunuyor.[..]

4 Tip Kombi Var

Kombiler çalışma bacalı, baca fanlı, hermetik ve duvar tipi yoğuşmah olmak üzere dörde ayrılıyor. Bacalı kombilerde yanma odası, cihazın bulunduğu ortama açık oluyor. Yanma sırasında cihaz ortamın havasını kullanıyor. Bacalı kombiler banyoya, yatak odalarına, apartman boşluklarına ve hacmi 8 metrekareden az yerlere monte edilemiyor.

Bacalı kombilerde yanma sonucu oluşan atık gazlar, mevcut baca aracılığıyla dışarı atılıyor. Bacanın yetersiz olduğu yerlerde ise baca fazlı kombilerin kullanılması öngörülüyor. Bu tip kombilerde yanmış gazlar bir baca fanı ve baca borusuyla dışarı atılıyor.

Hermetik kombilerde bacaya gerek yok.Bu kombiler ortamın havasını kullanmadığı için kısıtlama gerektirmeden kullanılabiliyor. Ancak hermetik kombilerin de mutlaka dış duvara ya da dış duvara yakın bir yere monte edilmesi gerekiyor. Ayrıca hava akım borusunun atmosfere açık olması gerekiyor. Duvar tipi yoğuşmalı kombilerde, duman gazı içerisindeki su buharını yoğunlaştırarak ve baca gazı sıcaklığını düşürerek ilave enerji kazanılıyor. Böylece daha az enerji tüketiliyor. Ancak düşük sıcaklıkta çalıştığı için daha fazla radyatör maliyeti gerekiyor. Kombilerde en çok satılan modeller 24 kw kapasiteye sahip hermetik modeller. Bacaya bağlanan bacalı modellerin satışı ise yok denecek kadar azaldı.[..]

Tümünü Temizle
Karşılaştır