Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

MuCEM Müzesi Ve Monako Yat Kulübü’nün İklimlendirme Sistemi

Marsilya, Fransa’daki Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi (MuCEM) ve yanındaki modem sanat sergileri için kullanılan Akdeniz Villası; konferanslar, görüşmeler ve film galaları gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Müze ve villa için hazırlanan proje Yüksek Kalitede Çevresel Standardı’nı (HQE)* karşılayacak şekilde tasarlandığı için enerji tasarrufu önemliydi. Carrier, bu projede deniz suyu kullanarak aynı anda hem soğuk su (6/12 °C) hem de sıcak su (40/45 °C) üretebilen yenilikçi bir iklimlendirme sistemi uyguladı.

*HQE™ (Yüksek Kalitede Çevresel Standart):

Fransa’da, temellerini ilk olarak 1992 Dünya Zirvesinde gündeme gelen sürdürülebilir gelişim ilkelerinden alan bir yeşil bina standartıdır. Standart, Paris merkezli Association pour la Haute Qııalite Environnementale (ASSOHQE) tarafindan denetlenir.

Arka Plan

Müze ekibi proje aşamasında enerji verimli ve çevresel sürdürülebilir bir ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC) çözümü istediğinde, bina danışmanı olan BET Garcia Mühendislik, Carrier’ın deniz suyu ısı pompası çözümünü inceledi. Monako şubesinden oradaki bir konuta uygulanmış olan Carrier deniz suyu sisteminin verimliliğine dair olumlu bir rapor aldı.

Teknolojiler

Carrier’ın müze ve villanın 15.500 m² ve 10.000 m²’lik alanı için ısıtma, soğutma ve nem kontrolü sağlayan çözümü, 1.000 kW soğutma ve 1.200 kW ısıtma kapasiteli iki adet AquaForce® 30XWHP yüksek verimli sudan suya ısı pompasından oluşuyordu. Bu çözümde iki ısı değiştirici makine, buharlaştırıcı sıcaklığında önemli bir değişim yaratmak, dolayısıyla makinenin çalışma gücünü artırmak ve sıcak su sıcaklığını yükseltmek için gerekli olan enerjiyi deniz suyundan sağlıyordu. İki ek ısı değiştirici de fazla enerjiyi yoğuşturucu devresinden okyanusa boşaltarak soğutulmuş suyun sıcaklığını koruyordu. Carrier’ın gelişmiş ağ sistem kontrolörü soğutucular, pompalar ve ısı değiştiriciler de dahil olmak üzere sistem mimarisinin soğutma ve ısıtma üretimini optimize ediyordu.

Zorluklar ve Çözümler

Projenin getirdiği bazı zorluklara karşı aşağıdaki çözümler bulundu:

• Yüksek Verimli Bir Sistem: Her bir AquaForce® sudan suya ısı pompası ile 1.000 kW soğutma ve 1.200 kW ısılına kapasitesi,

• Yenilikçi Bir Enerji Tasarrufu Uygulaması: Makinelerin yoğusturuculardaki ve soğutma ünitelerindeki enerjiyi almak için ücretsiz deniz suyu enerjisini kullanmaları. İster iklimlendirme ister ısıtma amaçlı olsun, sudan suya ısı pompalan ile yeraltı suyunu kullanan tersinir jeolermal uygulama ilkeleri aynıdır.

•Yüksek Güvenlik: Fosil yakıt kullanımı yok. Enerji sistemindeki üretimin temelinde elektrik var. Yılda binlerce kişi tarafından ziyaret edilen binanın içerisindeki kanallarda hiçbir yanıcı gaz mevcut değil.

• Küçültülmüş Boyutlar: Yerleştirme için çok az alan gerekir. Mekanik oda yalnızca 100 m²’dir.

Monako Yat Klübü

2013 yılında MuCEM’in açılışından sonra Haziran 2014’te Monako Prensliği’nde Lord Norman Foster ve Alexandre Giraldi tarafından tasarlanan yeni Yat Kulübü, çok katlı binalardaki tecrübesi ve soğutma sıvısı olarak deniz suyunu kullanan gelişmiş enerji verimliliği stratejisi sayesinde HVAC çözümleri için Carrier’ı seçtiler. Binaya yerleştirilen iki adet 30HXC Global Chiller™ su soğutmalı vidalı soğutucu ve deniz suyu dönüştürücüleri ile en gelişmiş geleneksel sistemlere göre enerji verimliliğinde % 30 iyileştirme elde edildi. Bu projede kullanılan Carrier klima santralleri Alarko Carrier Gebze Tesisleri’nde üretildi.

(Alarko Carrier “Yat Limanı”Monako’da, Gerçek Konfor Bülteni, sayı 75, www. alarko-carrier.com.tr)
Kaynak: Alarko Carrier Hava Koşullandırma Sayı 104 / Nisan 2015

Tümünü Temizle
Karşılaştır