Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Merkezi Sistem Isınmalarda %30 Tasarruf Ettiren Yöntem

Alarko Carrier ile Techem işbirliğinin duyurulduğu toplantıda konuşan Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin, ısı gider paylaşımında dairelerin, metre kareye göre değil harcadığı yakıl miktarına göre değerlendirileceğini, böylece, kullanıcıların, yüzde 30’a yakın tasarruf edeceğini söyledi.

Hedef 20 Bin Konut

Şahin, Türkiye’de merkezi sistemle ısınan ve doğalgaz kullanan hane sayısının yaklaşık 1 milyon olduğunu ve bir o kadar da işyeri bulunduğunu, bu nedenle pazarın gelecek vaat ettiğini ifade etti.

Isı gider paylaşımı ile ısınma maliyetini azaltacaklarını ifade eden Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sistemin ülkemiz ve dünyamız için de faydası var. Daha az enerji harcayarak, ülkemizin enerji için daha az para ödemesine katkıda bulunacağız. Atmosferi daha az kirleterek dünyanın çölleşmemesi için yapılan çalışmalara katkı sağlayağız.” Bu sisteminin, 1981’den bu yana Almanya’da, 1993’ten beri de Avrupa’da kullanıldığını anlatan Şahin, pay ölçer aletinin tek radyatör için montajı dahil 48 euro+KDV olduğunu, 2010’da bu sistemi 20 bin konuta satmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

Türkiye Yılda 1 Milyar Dolar Kazanacak

İklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren Techem Batı Avrupa Bölge Direktörü Günter Weiss de Türkiye’de her yıl 600 binden fazla yeni konut yapıldığını, yani her yıl Almanya’dan 3 kat fazla konut İnşa edildiğini, bu nedenle potansiyeli çok yüksek gördüklerini ifade etti.

Techem Türkiye Genel Müdürü Orhan Altun ise 5 yıl içinde tüm merkezi sisteme sahip olan binaların ısı pay ölçer sistemlerini kullanmaya başlamaları halinde enerjiden yüzde 30 tasarruf sağlayacağını, bu şekilde Türkiye’nin yıllık kazancının yaklaşık 1 milyar dolar olacağını söyledi.

Önder Şahin de sistemin evlere monte edildikten sonra Alarko-Techem çalışanlarının, her ay binaya yakın bir yere gelip, dairelerin harcama bilgisini alacağını ancak evin içine girmeyeceğini belirtti.

Tümünü Temizle
Karşılaştır