Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Krize Çareyi Bulan Üretici 100 Bin Evi Yeniletecek

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) çatısı altında yapı malzeme sektörü üreticileri ile Halkbank’ın bir araya geldiği kampanya, yüzde 0.33’ten başlayan faizlerle, tüketiciye “Evini yenile” diyecek. Üç ay sürecek olan, aralarında Alarko, Demirdöküm, DYO, Kale Seramik, Vitra’nın da bulunduğu 83 üretici firmanın ve 13 binin üzerinde bayinin katıldığı “Evini Yenile Türkiye” kampanyasıyla 1 milyar liranın üzerinde iş hacmi yaratılması hedefleniyor. Alınan bilgiye göre TOBB’un benzer bir kampanya için başka sektörlerle de görüştüğü, bunlar arasında otomotiv yan sanayiinin de bulunduğu belirtildi.

Üç ay önce işadamları ve işçi sendikaları ile tüketimi artırmaya yönelik başlatılan, somut önerisi olmadığı ve bankaları uyarmadığı için eleştirilen ‘Kriz varsa çare de var’ kampanyasının ardından üretici, krize çareyi de kendi üretti.

Duble Kazan-Kazan

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu. bugün başlayacak kampanya ile üreticinin, bankanın, bayilerin ve tüketicinin kazanacağını belirtti. Bunun ‘duble kazan-kazan’ anlamına geldiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: “2009’un ilk çeyreğinde ekonomi, yüzde 13.8, yapı sektörü ise yüzde 18.9 küçüldü. Sektör bu dönemde vergi indirimi ve teşviklerden de faydalanamadı. Bu kampanyaya 100 bin tüketicinin katılımını hedefliyoruz. Bir evin tadilatını 10 bin liradan hesaplarsak, 1 milyar liralık da iş hacmi hedefindeyiz. Hizmetler faturalandırılacağı için kayıt dışılık da önlenecek.”

‘Gördüğüm En Düşük Faiz’

Yüzde 0.33 faizin 30 yıllık iş hayatında gördüğü en düşük faiz olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Türkiye’deki 15 milyon konut için yenileme fırsatı olduğunu ifade etti. “Kriz varsa çare de var” kampanyasına ek olarak kendi çarelerini ürettiklerini belirten Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Zeynep Bodur Okyay da birbirine rakip firmaların aynı masaya oturduğuna dikkat çekerek “Kampanya, yapı sektöründe nihai tüketicinin usta yardımı ile tadilatla değiştirebileceği ince yapı malzemeleri ve hizmetlerini kapsıyor. Seramik, mutfak dolabı, boya, izolasyon, armatür gibi harcamaları ile ustalık masrafları dahil 2 bin lira ile 50 bin lira arası kredi kullanabilecek” dedi.

Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, kriz döneminde bazı bankaların kredi kullandırma oranları düşerken, Halkbank’ın bin önceki döneme göre yüzde 11 daha fazla kredi kullandırdığına dikkat çekti. Kampanyanın 700 şubede pazarlamasının yapılacağını anlatan Aydın, kasım ayında sona erecek kampanyaya talep olması durumunda sürenin uzatılabileceğini kaydetti. Masraflı ve masrafsız iki tür komisyonlarının bulunduğunu dile getiren Aydın, “Komisyonsuz yüzde 0.33, komisyonlu yüzde 0.63. Faiz oranı 7.56’ya geliyor. Bunun ne kadar cazip olduğunu herkes görebilir” dedi.

Toplantıya istanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük ile İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş da katıldı.

‘Deve Gibi Yatmam’ Dedim, Geldim

Toplantıya katılan cuayen sanayici, Kale Grubu’nun kurucusu ve Onursal Başkanı ibrahim Bodur, kampanyaya katılması için TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun telefonla aradığını belirterek şunları söyledi: “Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir kampanya yapılmadı. Bu, ‘Kriz varsa çare de var’ kampanyasının icraata geçtiğinin ilk toplantısı. Hisarcıklıoğlu, saygısından dolayı bana ‘Amca’ der. Dün akşam, kendisi beni aradı ve ‘Amca, yarın seni de aramızda görmek istiyoruz’ dedi. Telefon geldiğinde doktorlarım yanımdaydı. ‘Onlar ordayken ben burada deve gibi yatmam. Beni ne yapın edin yarın sabah ayağa kaldırın’dedim ve toplantıya geldim,”

‘100. Yılda Üç Tane 100 Hediye Edeceğiz’

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (IMSAD) Başkanı Orhan Turan,dernek olarak 2023’te Türkiye’ye üç tane 100 hediye etmeyi hedeflediklerini dile getiren Turan, “Bunlar, 100 milyar dolarlık inşaat malzemeferi ihracatı, 100 milyar dolarlık yurtdışı müteahhitlik geliri ve 100 milyar dolarlık iç pazar olacak” dedi.

Kredi Nasıl Alınacak?

• Evini yenilemek isteyen, bayilere gidip krediye ihtiyaçlar konusunda bir ön fatura alacak.

• Faturayla Halkbank’a gidip kendine uygun krediyi seçecek.

• Tutar 2 bin lira ile 50 bin lira arasında değişecek.

• Kasımda sona erecek kampanyada geri ödeme iki ay sonra başlayacak.

• işçilik, ustalık gibi masraflar kredi kapsamında olacak; toplam kredinin yüzde 50’sini geçemeyecek.

Tümünü Temizle
Karşılaştır