Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Kombi Nasıl Kullanılmalı

Alarko Carrier tarafından yaptırılan “Kombi Kullanım Alışkanlıkları Araştırması”, kullanıcıların kombi kullanımında yaptığı yanlışları gözler önüne seriyor. Araştırma sonuçlarına göre, kombilerin doğru kullanımının ve periyodik yaptırılan bakımın yüzde 15’in üzerinde tasarruf sağlayacağı belirtildi. Kombilerin kaç derecede çalıştırılacağı, hem konfor şartlanrı hem de enerji ekonomisi açısından önem taşıyor. İklimlendirme sektörünün öncü ismi Alarko Carrier’ın gerçekleştirmiş olduğu, “Kombi Kullanım Alışkanlıkları Araştırması”na göre, Türk halkının yalnızca yüzde 28’i kombilerini doğru ve ekonomik kullanıyor. ERA Research tarafından yapılan araştırmaya göre, kullanıcıların yüzde 24,9’u evdeyken ve evden çıkarken kombilerini normal ısı derecesinde açık tutuyor, yüzde 18,7’si, kombilerini evdeyken normal ısı derecesinde tutarken, dışarı çıkarken kapatıyor. Oysa kombilerin evde iken normal ısı derecesinde çalıştırılması, evde olunmadığı zaman ise ekonomi sıcaklığına getirilmesi tavsiye ediliyor. Araştırma, Türk halkının yalnızca yüzde 28’inin kombilerini buna uygun, doğru ve ekonomik şekilde kullandığını gösteriyor.

Uykuda Ekonomik Değiliz

Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 61’i gece yatarken de kombilerini aynı ısı ayarında bırakırken, yüzde 39’u kombilerinin ısı ayarlarım ekonomik seviyeye getiriyor. Ekonomik kullanım için ise tıpkı ev dışına çıkıldığında olduğu gibi gece yatarken de kombinin ısı yarını düşürmek gerekiyor. Araştırma sonuçları, katılımcıların yüzde 24,8’inin, kombilerini, 60 derece ve üzerinde çalıştırdığını gösteriyor. Kombinin 60 derece ve üzerinde çalışması, evin yaklaşık 23-24 derece sıcaklıkta tutulduğu anlamına geliyor. Oturma/Salon sıcaklığının 20 derece olması gerektiği göz önüne alındığında. 60 derece ve üzeri kullanım, yüzde 18-24 arasında fazla yakıt tüketildiğini ortaya koyuyor.

Neler Yapılmalı

- Kombiler, bireyler evde iken normal sıcaklıkta dışarıya çıktıklarında ya da gece yattıklarında ekonomik ayara getirilmelidir.

- Termostatik radyatör vanası istenilen sıcaklığa ayarlanarak belirtilen sıcaklığa geldiğinde sıcak su girişini kapatarak gereksiz enerji kullanımı önleyen bir cihazdır, enerji tasarrufu için kullanımı önerilmektedir.

- Modülasyon yapma özelliği bulunan oda termostattan oda ayarlanan sıcaklığa geldiğinde kombinin alev boyunu kısarak tasarruf sağlar. Enerji tasarrufu için kullanımı önerilmektedir.

- Dış hava sensörü hava sıcaklığına bağlı olarak kombi su sıcaklığını düşürerek hava ısındığında tasarruf sağlar.

- Tam yoğuşmalı kombiler 50 derece ve altındaki kombi sıcaklıklarında baca gazındaki su buharını yoğuşturup konvensiyonel (geleneksel) kombilere göre yüzde 15-20 oranında, 50 derece üzerinde ise yüzde 5-9 aralığında daha yüksek verime ulaşırlar.

Tümünü Temizle
Karşılaştır