Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

KLİMA YARIŞINI TÜRKİYE KAZANDI

Yılda 10 milyar dolarlık cirosuyla dünya iklimlendirme sektörünün lideri olan Carrier İspanya fabrikasını kapatarak çatı kliması üretimini Türkiye’ye kaydırma kararı aldı. Böylece Alarko Carrier, çatı klimasını Avrupa,Ortadoğu ve Afrika bölgesi’nde üreten ve ihraç eden tek merkez haline gelmis olacak. Alarko ile Carrier’in evliliklerini “mükemmel bir evlilik” diye tanımlayan Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, ”bugün Tükiye AB yolunda önemli bir mesaj alıyor ve veriyor. Avrupa’da bir çok Carrier şirketi imalatını durdurmaya başladı bunlar arasında Hollanda, Fransa’da ve İspanya’da fabrikalar kapatıldı. İtalya’da ise kısmen kapatıldı. Bu kapatılan fabrikalar için Türkiye alternatif olarak ortaya çıktı. Bundan sonra Carrier’ın İspanya’da ürettiği çatı kliması üretimi, Gebze’deki fabrikamızdan yapılacak. Türkiye artık ekonomik olarak da Avrupa’nın bir parçası olmaya baslıyor“ diye konustu. “Dünyada Çin’e karsı endişe duyulurken Avrupa’da da Türkiye için böyle düsünülüyor” diyen Alaton, ”Dolar kurundaki düsüşe rağmen ihracatımız artıyor. Türkiye gelecekte bir çok konuda rekabetçi konumu ile önemli yerlere gelecek” dedi.

Avrupa dağıtım ekiplerine tanıtılıyor

Carrier Avrupa-ortadoğu Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı Pierre Yves Rollet ise Alarko Carrier’ın gebze fabrikasının ilk dört içinde yer aldığını belirterek, ”Carrier’in Türkiye ‘ye olan yatırımları sürecek. Alarko Carrier’in bu bölgenin üretim merkezi olacak. Türkiye’de çok nitelikli bir işgücü var. Türkiye’nin bölgede tek çatı kliması üretici konumuna gelmesinde bunun önemli bir yeri var” dedi. Alarko ile ortaklıklarının çok başarılı şekilde sürdügünü dile getiren Rollet, ”İmalatımızı İspanya’dan Türkiye’ye nakletmemiz bu başarıyı teyit ediyor. Ürünlerimizi bu iki gün içinde Avrupa dağıtım ekiplerimize tanıtacağız” diye konuştu. Üretimin yüzde 50’sinin ihracata yönelik olacağını belirten Alarko Carrier Koordinatörü Önder Şahin ise, “Bizim ortaklığımızın amaçlarından bir tanesi ihracatı arttırmak” açıklamasını yaptı.

Irak pazarında Japonlarla ortaklık yapılabilir

Başbakan Erdoğan’ın Japonya gezisinden yeni dönen Alarko Holding Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu, Gezinin çok başarılı geçtiğini söyledi.

Gezide Japon şirketlerle Türk şirketlerin özellikle Irak konusunda ortaklık yapabileceği üzerinde durulduğunu belirten Yavrucu, “Japon şirketlerin CEO’ları başbakanımızı çok dinamik bulduklarını söylediler. Biliyorsunuz Japonların Irak’a verdiği 1,5 milyar dolar bağış, 3,5 milyar dolarda kredi var. Irak pazarı için Japonların iş yapacağı en uygun şirketlerin Türk şirketleri olduğu konuşuldu. Şu anda güvenlik nedeniyle biraz kaygıları var ama zamanla bu da aşılacaktır. Tabi sadece Irak değil, Orta Asya ülkeleri, Rusya ve Kuzey Afrika Ülkeleri için de Japon şirketleri ile işbirliği yapma imkanı var. Gezi bu yönüyle çok müsbet geçti” diya konuştu. Alarko’nun ilgilendiği diğer bir alan ise enerji. Bu konuda enerji üretim ve dağıtım ihaleleri ile de yakından ilgilendiklerini kaydeden Yavrucu, “biliyorsunuz Bursa doğalgaz dağıtım ihalesini 500 bin dolarla kaybettik. Ama enerjide çok iddialıyız. Bu konuda bir Fransız şirketi ile ortağız” diye konuştu.

İhracatını yüzde 20 arttıracak

2003 yılında tüm dünyada 9,2 miyar dolarlık satış gerçekleştiren Carrier, dünyada klima ve vantilatör pazarının yüzde 15’ini elinde bulunduruyor. 770 çalışanıyla faaliyet gösteren Alarko Carrier ise 2003 yılında yüzde 5 reel büyüme sağlayarak 166 trilyonluk ciro gerçekleştirdi. Aynı dönemde 17 milyon dolar ihracat sağlayan şirket 2004 yılında ise ihracatını yüzde 20 arttırmayı planlıyor.

Tümünü Temizle
Karşılaştır