Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

“Klimaların yüzde 30’unu konut projelerine satıyoruz”

Son yıllarda yaşadığı canlanma ile yüzlerce konut projesi geliştiren inşaat sektörü, boyadan çimentoya, beyaz eşyadan mobilyaya kadar onlarca farklı sektörde de hareketlenme yarattı. İklimlendirme sektörünün Türkiye’deki önemli oyuncularından Alarko Carrier da bu hareketlenmenin ürün satışlarına en çok yansıdığı firmalardan biri oldu. Klima ve kombi pazarında önemli paya sahip olan şirket, satışlarının yüzde 30’unu konut projelerine yapmaya başlayınca ev tipi klimalara farklı özellikler kazandırma ihtiyacı hissetti. Alarko Carrier Pazarlalam Şube Müdürü Hırant Kalataş, artık klimanın bir ihtiyaç olduğunu söyleyerek, teknolojinin her alanda olduğu gibi ısıtma ve soğutma sektöründe de kendini gösterdiğini ifade etti. “Estetik eskisinden daha önemli hale geldi” diyen Kalataş, klimaların ızgaralı görünümünün gittikçe düzleştiğini anlattı. Kalataş, son dönemde sektördeki en büyük yeniliğin de Carrier’ın sattığı Toshiba markalı klimalarda yapıldığını, negatif iyon yayan bu ürünlerin evlerde spa ortamı oluşturduğunu kaydetti.

Sadece ısıyı ayarlamak yetmez

Sektörde uzun süredir faaliyet gösteren bir fırmasınız. Konut projelerinin bu kadar artması satışlarınızda ne gibi değişikliklere neden oldu?
Split klimadan bahsedecek olursak sektör 2006’da yüzde 8 büyüdü. Bu beklenenden az bir satış ama genel olarak konut projelerinin çoğalması bizim satışlarımızda muhakkak ki son derece olumlu bir etki yaptı. 2005’te 34 bin klima satmıştık, 2006’da 40 bin adet sattık. Bu 40 bin adedin de yüzde 30’unu konutlara sattık. 2007’de ise aynı oranda büyüme bekliyoruz. Miktarlarımızdaki artışın ve planlanan artışın da büyük yüzdesi bu pazardan geliyor. Proje bazında da ciddi satışlarımız oldu. Bundan sonra da olacaktır.

Hangi konut projeleri ile çalıştınız?
Taşyapı’nın Anadolu yakasında inşa ettiği Almond Hill ve diğer bir projesi olan Ethem Efendi Evleri, İdeailst Kent, Çamlıca On Konakları, İstinye Bay Konakları, Antalya’daki Deniz Villaları, İstanbul Yeniköy Malikane ve Beykoz Konakları ilk aklıma gelenler.

Ev tipi klimalar için geliştirilen son yenilikler neler?
Klimada amaç sadece ortamın ısısını ayarlamak değil. İç hava ile ilgili fonksiyonları da yerine getirmesi gerekiyor klimanın. Eğer klimalı ortama gidip de orada istenmeyen bir koku alıyorsanız ne anlamı kalır? Bu nedenle Toshiba markası altıda, ortama negatif iyon yayarak spa etkisi yapan bir klima ürettik. Ormanlarda, çağlayan kenarlarında ve dağlarda kendinizi huzurlu hissedersiniz çünkü bu ortamlar negatif iyon bakımından yoğundur. Estetik olarak ise yeni anlayış ızgarasız, düz paneller. Daha temiz ve estetik bir görüntü sağlıyor.

Klima küçüldükçe çıkardığı ses artıyor

Evde klima kullanımının püf noktaları neler? Klima nasıl kullanılırsa verimli çalışır?
Kullanımdaki en önemli olay soğutma gücünü doğru belirlemek. Onun için iyi bir mühendislik çalışması lazım. Aynı evin yönü güneye çevrilince klimanın yeri ile ilgili başka planlamalar yapmak gerekebilir. Ara katta farklı, en üst katta farklı kullanılır klima. Ayrıca duvar ve pencere yapısı gibi etkenler de kullanımda etkilidir. Verimli klima kullanımı için ısı yükü hesaplaması yapılmalı. İkinci önemli şey de rahatsız etmemesi için doğru yere monte etmek.

Klimalar küçüldükçe verimi gerçekten düşer mi?
Klimanın küçülmesi öncelikle sesi arttırır. Çünkü, aynı miktarda havayı daha ufak bir yerden daha hızlı üflemeniz gerekir. Ama sesi arttırmadan klimaları ufaltmaya çalışıyoruz.

Kombiyi kullanılacağı dairenin büyüklüğüne göre seçmek lazım

Peki kombi kullanımında enerji tasarrufu için ne gibi önerileriniz var?
Stüdyo tipi 80 metrekare dairede, musluğu açtığınız anda kombiden geçen sıcak su ile ihtiyacın karşılanacağı bir boyuttaki kombi yeterli. Bütçe uygunsa yine de yoğuşmalı kombiyi tavsiye ederim. Ancak, 3 veya 4 katlı villalarda durum farklı. Sıcak su bir tankta hazır beklemezse her yere yetmez. Büyük evlerde aynı anda iki banyoda da suya ihtiyaç olabilir. Ayrıca, en çok iç ortamın kuruması insanı hasta eder. O nedenle havanın neminin alınmaması gerekiyor. Ona göre panel radyatörler de pencerelerin tüm cephesini kaplayacak şekilde monte edilmeli.

Tümünü Temizle
Karşılaştır