Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Klimacılar Her Eve Değil Her Odaya Girmek İstiyor

Haziran ayının sonlarına gelmemize rağmen havaların tam anlamıyla ısınmaması, ‘yaz gelmeyecek’ fikrini akla getirse de, uzmanlar önümüzdeki günlerde bunaltıcı sıcakları iyiden iyiye hissedeceğimizi belirtiyor. Klimacılar, son hazırlıklarını tamamlayarak bu sıcakları karşılamaya hazır görünüyor.

Konfor talebinin artması ve inşaat sektöründeki hareketlilikle beraber, klima satışlarının olumlu yönde etkilendiği aşikar. Ayrıca, pazar eğiliminin her eve bir klimadan, her odaya bir klimaya doğru kayması, sektörün büyümesindeki bir diğer neden. 2009 yılında yaşanan keskin düşüşten sonra, 2010’da yüzde 20’lik bir artış yaşanan pazarda, geçtiğimiz yıl 722 binden fazla Split klima satışı gerçekleşti.

İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD) verilerine göre 2010 yılında sektörde, ev tipi ve sanayi tipi olmak üzere 2.5 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirilirken, yine aynı şekilde ev tipi ile sanayi tipi klimada 2 milyar dolarlık da ihracat yapıldı.

Yerli ve yabancı 26 markanın boy gösterdiği sektörde 2012 yılında ihracatın ithalatı geçmesi bekleniyor. Klima pazarında, 2011 sonunda yüzde 15 ile yüzde 20’lik bir büyüme öngörülüyor.[...]

Satışlar Hareketlendi

Geçen yıl sıcakların aniden bastırması ile bir satış patlaması yaşandığını dile getiren Alarko Carrier Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hırant Kalataş, bunun da klima stokları ve montaj ile ilgili sıkıntılara neden olduğunu belirtiyor. “Bu yıl da Mayıs’la birlikte önemli bir artış söz konusu. Geçen yılki talep patlamasında önlemimizi almış, stoklarımızı buna göre düzenlemiştik. 2011 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirdiğimiz satış rakamı ise bir önceki yılın aynı dönemine oranla yaklaşık yüzde 90 artış gösterdi. Satışlarımızı artırdığımız bu yıl da, her talebe hazırlıklı durumdayız.”

2023 İhracat Hedefi

İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Aydın, sektörün teknoloji üreten bir sektör olarak cirosunun yüzde 5’ini Ar-Ge’ye ayrılması sağlandığını belirtiyor. “Dünya iklimlendirme sektöründe yüzde 2,5’lik payımız bulunurken, Avrupa’da şu anda var olan yüzde 13 pazar payımızın hızla yüzde 30 ile 40 arasına getirilmesi sağlamaya çalışıyoruz.

Toplumsal bir uzlaşma içinde ve bu denli uzun periyodu bir ihracat planlaması çalışmasının başlatılmış olmasından dolayı derneğimiz adına büyük memnuniyet duyuyoruz. Sektörümüzün 2023 İhracat hedefi 22 ile 25 milyar dolar arasında bulunuyor.”

2010’da ihracatta sektör olarak 2 milyar dolara ulaştıklarını söyleyen Aydın, ithalatta ise 2.5 milyar dolara ulaşıldığını belirtiyor. “Büyük olasılıkla 2012’den itibaren ihracatımız ithalatı geçecek. Yani ihracatı ithalattan fazla olan bir sektör olmamıza çok kısa bir süre kaldığını söyleyebilirim”diyor.[...]

İhracatta Rota Değişebilir

Levent Aydın, ihracatta son yıllarda yüzleri güldüren Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde, siyasi dalgalanma sonucu bu yıl istenilen sonuçların alınamayacağını belirtiyor. Bu noktada Bağımsız Devletler Topluğu ve Türk Cumhuriyetler ile Avrupa’ya olan ihracatın artacağını dillendiren Aydın, ihracatı bu şekilde telafi etmeye çalışacaklarını sözlerine ekliyor.

Bireysel Klimada Avrupa’nın Üretim Üssüyüz

Türkiye’de klima pazarı, son 10 yılda 15 kat büyümüş durumda. Türkiye bireysel klima pazarı ise şu anda Avrupa’daki üçüncü büyük pazar konumunda bulunuyor. 2008 yılında ciro bazında 1.9 milyar dolara ulaşan bireysel klima pazarı, küresel krizle birlikte büyük erimeler yasamasına rağmen 2010 yılı sonunda 1.5 milyar dolar rakamını yakaladı. 2011 yılı sonunda ise pazardaki hedef 2008 rakamlarını yakalayabilmek. Bireysel klimalarda Avrupa’da en büyük üretim Türkiye’de gerçekleşiyor. Türk ürünlerinin hem cihazları hem de projeleri yurt dışında tercih edilir hale gelmesi ile ihracat rakamları da gün geçtikçe artış gösteriyor.

Tümünü Temizle
Karşılaştır