Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Kazan mı Kombi mi Tartışması Büyüyor

Sektörde ilk adımı Alman ısıölçer firması Techem’le anlaşan Alarko attı. Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin, merkezi sistemle ısınan binalara takılacak payölçerlerle artık her dairenin harcadığı kadar ödeyeceğini söyledi.

Techem Batı Avrupa Direktörü Günter Weiss’le birlikte işbirliği anlaşmasını imzalayan Şahin, “Radyatörlere takılacak ısı ölçerler ve tesmostatik vanalarla, tıpkı kombide olduğu gibi merkezi ısınmada da daire sahipleri, istedikleri sıcaklıkta oturabilecekler ve harcadıkları kadar ödeyecekler” şeklinde konuştu.

Uzaktan Ölçüm

Radyatör başına 48 euroya mal olacak sistemin, ölçüm ve raporlama sistemini de kendilerinin yapacaklarını belirten Şahin, “Raporlama başına 1,5 euroluk son derece cüzi bir ücret ödenecek. Ancak, apartman yönetimleri bizimle sürekli iletişim içinde olarak sürekli bir servis hizmeti almış da olacaklar” diye konuştu.

Techem Türkiye Genel Müdürü Orhan Altun da binanın içine girmeden, sokaktan yapılacak ölçüm teknolojisinin Türk halkı tarafından benimseneceğini söyledi. 2006’dan bu yana 10 bin konuta bu sistemi monte ettiklerini belirten Altun, “Yönetmelik, 2007’den başlamak üzere beş yıl içinde tüm merkezi ısıtmalı binalarda ısı payölçerlerirı kullanımını zorunlu kılıyor. Şu anda Türkiye’de 2 milyon konut merkezi sistem kullanıyor. Biz her yıl 20 bine yakın konuta bu sistemi monte etmeyi planlıyoruz” dedi.

Denge Sağlanacak

Kombilerin merkezi sisteme uyum sağlamaları yanında merkezi sistemlerin de ısı payölçerleriyle “harcadığın kadar” öde sistemine uygun hale geldiğini belirten Şahin, “Sektörde son yıllarda kombi eksenli bir hareket oldu. Şu anda ısıtma sektöründe bir denge oluşacak. Bu yalnızca bizim bireysel olarak tasarrufumuzla ilgili değil. Küresel ısınmanın azaltılması ile bağlantılı olarak karbon emisyonunun azaltılmasını öngören Kyoto Protokolü’nün de bir parçası. Önemli olan kombi ya da kazan kullanılsın, enerjiden tasarruf etmek. Bu sistem yüzde 30 daha az gaz harcayarak yılda 1 milyar dolar tasarruf sağlayacak” dedi.

Günter Weiss ise Techem payölçerlerle, Almanya’da bir yılda 13 milyar kilovat/saat tasarruf sağladıklarını aktardı ve “Türkiye pazarı bizim için çok önemli. Her yıl 600 binden fazla konut yapılıyor. Bu Almanya’nın üç katı” diye konuştu.

Tümünü Temizle
Karşılaştır