Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Kârını Yüzde 34 Artırdı

İklimlendirme sektöründe ısıtma, soğutma ve su basınçlandırma sistemlerinin önemli üreticileri arasında yer alan Alarko Carrier, Ar-Ge’ye önem veren markalar arasında yer alıyor. Nitekim marka, ürünlerini sürekli geliştirmek amacıyla Test ve Ar-Ge Merkezi’nde, üniversiteler ve TÜBİTAK ile ortak çalışma yürütüyor. Gebze tesisinde, Carrier’ın bağlı bulunduğu UTC’nin (United Technologies) tüm bölgelerinde hayata geçirilen “Mükemmel Rekabet Gücüne Ulaşmak” projesini uygulayan markanın Pazarlama ve Destek Grup Koordinatör Yardımcısı Hırant Kalataş, Harmony-D modeli yeni konvansiyonel kombilerini, yıl içinde piyasaya sunmayı planladıklarını belirtiyor. Kullanıcılardan gelen geribildirimler ve pazar araştırmaları doğrultusunda, ısıtma cihazlarının geliştirme çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden Kalataş, 2013’te 370 milyon TL ciro elde eden Alarko Carrier’ın net kârının yüzde 34 artışla yaklaşık 35 milyon TL olduğunu sözlerine ekliyor.

Alarko Carrier’ın kurumsallaşma sürecinden bahseder misiniz?

Isıtma, soğutma havalandırma, su arıtma ve basınçlandırma alanlarında faaliyet gösteren Alarko Sanayi ve Ticaret Şirketi, 1954 yılında kuruldu. 1998 yılında, alanında dünyanın lider kuruluşu Carrier ile eşit ortaklığa girdi ve şirketin adı Alarko Carrier Sanayi ve Ticaret Şirketi olarak değişti. İklimlendirme sektöründe ısıtma, soğutma ve su basınçlandırma sistemlerinin önemli üreticileri arasında yer alan Alarko Carrier, dünyanın önde gelen markalarının distribütörlüğünü de yaparak bu ürünleri tüketicilerine sunuyor. Alarko Carrier’ın Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde 60 bin metrekare alanda kurulu ana üretim tesisi dışında, İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde Panel Radyatör Üretim Tesisi bulunuyor. Şirketin bünyesinde 369’u beyaz, 225’i mavi yakalı toplam 594 kişi çalışıyor. Ticaret ve pazarlama faaliyetleri İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya büroları tarafından yürütülüyor.

Pazar payınız ne kadar? Pazara hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz? Özelliklerinden bahseder misiniz?

İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği’nin verilerine göre, sektörde yüzde 11 pazar payına sahibiz. Gebze ve Dudullu’da bulunan üretim tesislerimizde, ısıtma alanında kombi, panel radyatör ve brulör üretirken, sirkülasyon pompalarıyla sanayi, turizm ve tarımsal sulama alanlarında yaygın kullanılan dalgıç pompalarının üretimine devam ediyoruz. Soğutma alanındaysa klima santralleri ve çatı tipi klimaların üretimini yapıyoruz. Ayrıca, Toshiba markasıyla pazara sağlamakta olduğumuz bireysel klimalar ve ısı pompalarının yanı sıra, Carrier marka bireysel ve merkezi sistem ticari klimaların ithalat ve satışını yapıyoruz. Alarko Carrier’ın 51 ülkeye yaptığı ihracat, cirosunun yüzde 10’undan fazlasını oluşturuyor. Ağırlıkla klima santralları, radyatörler ve çatı tipi klimalar ihraç ediliyor.

Ar-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Gebze tesisimizde, Carrier’ın bağlı bulunduğu UTC’nin (United Technologies) tüm bölgelerinde hayata geçirilen “Mükemmel Rekabet Gücüne Ulaşmak” projesini uyguluyoruz. 5746 sayılı Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun çerçevesinde yaptığımız başvuruyla, Ar-Ge merkezi olduk. Tesislerimizde üretilen ürünleri sürekli geliştirmek amacıyla, “Test ve Ar-Ge Merkezi’nde, üniversiteler ve TÜBİTAK ile ortak çalışma yürütüyoruz. Ayrıca Carrier’dan yaptığımız teknoloji transferleriyle, ürünlerimizde önemli geliştirmeler yapıyoruz.

Yeni ürün veya yatırım çalışmanız var mı?

Artan rekabet koşullarına ayak uydurabilmek amacıyla, Carrier Holland Heating Fabrikası’nda üretilen orta segment 39SQ klima santralını üretmek için, prosedürleri tamamladık. 39SQ klima santralı, Alarko Carrier Gebze Fabrikasında 2014 Ocak ayından itibaren üretilmeye başlandı. Mühendislik Departmanımız tarafından yapılacak çalışmalarla, 39SQ serisinin daha rekabetçi versiyonunu, 2014 sonunda piyasaya sunmayı hedefliyoruz. 2012’de piyasaya çıkan 48/50 UA/ UH serisi yeni nesil çatı tipi klimaların değişken debili fanlarını içeren VAV opsiyonunu, Ocak ayında satışa sunduk. Carrier EMEA ve Alarko Carrier Mühendislik Departmanlarının ortak çalışmasıyla yürütülen, mevcut cihazın kapasite artırımına yönelik proje, 2014 yılında iki aşamalı olarak tamamlanacak ve yeni modeller piyasaya çıkacak. 2014 Nisan ayında 135 ve 155 kW’lık iki modelin, Aralık ayında ise 170 ve 200 kW’lık modellerin ürün gamına eklenmesiyle, yurt içi ve yurt dışı satışlarda artış öngörüyoruz. Kullanıcılardan gelen geribildirimler ve pazar araştırmaları doğrultusunda, ısıtma cihazlarının geliştirme çalışmalarına devam ediyoruz. Bu kapsamda, Harmony-D modeli yeni konvansiyonel kombimizi, yıl içinde piyasaya sunmayı planlıyoruz.

Yurt içinde ve yurt dışında neyi hedefliyorsunuz?

Alarko Carrier, geçtiğimiz yıl yurt içi ve yurt dışında ekonomik dalgalanmalara rağmen büyümesini sürdürdü. Döviz kurunun hızla yükseldiği 2013’te etkisini gösteren dengeli ve esnek yönetim politikamız hedefimize ulaşmamızı sağladı. 2013’te 370 milyon TL ciro elde eden Alarko Carrier’ın net kârı, yüzde 34 artışla yaklaşık 35 milyon TL oldu. İhracatımız ise 2013’te 51 milyon TL’ye ulaştı. 2014 ekonomik açıdan beklendiği gibi zorlu başladı ancak iklimlendirme sektörünün bu dönemde de iyi performans sergilemeye devam etmesini bekliyoruz. Alarko Carrier güçlü duruşuyla bu yılı da olumsuzluklardan etkilenmeden geçirecek. Fabrika ciromuzun yüzde 50’sini ihracat oluşturduğu için 20l4’te de Ortadoğu’dan Avustralya’ya kadar geniş bir yelpazede, büyük projelerin çözüm ortağı olmaya devam edeceğiz.

Sektörünüzü kısaca değerlendirir misiniz? 2014’te sektörünüzün gelişimini nasıl öngörüyorsunuz?

Dünya çapında 150 milyar dolar civarında büyüklüğe ulaşan iklimlendirme sektörü hem hızla gelişen iç pazar talebi hem de küresel rekabetin yoğun olduğu uluslararası pazarlardaki artan ihracatıyla, Türkiye ekonomisinin önemli bir oyuncusu haline geldi. Üretim Türkiye’ye kayarken, Avrupa’daki ekonomik krizin etkisiyle yeni pazarlara ihracat yapan sektör, 2013’le yüzde 10,7 büyüyerek 4 milyar 200 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 2014’te de büyümeye devam etmesini beklediğimiz sektörün 2023’te 60 milyar dolarlık hacme ulaşması öngörülüyor. Bu rakamın 25 milyar dolarlık kısmının ihracat, 35 milyar dolarlık kısmının da iç pazardan gelmesi bekleniyor.

Sektörde yaşanan sorunlar neler? Bunlar için neler yapılmalı?

Doğalgaz kullanan şehirlerde ortak bir şartname olmayışı, her şehirde farklı tesisat ve montaj uygulamaları yapılması, farklı kontrol hassasiyetleri gösterilmesi sonucunu doğuruyor. Bu da hem uygulayıcılar, hem de kullanıcılar açısından sorun yaratabiliyor. Yaşanan sorunları, genellikle üyesi olduğumuz DOSİDER (Doğal Gaz Sanayicileri ve iş Adamları Derneği) bünyesinde çözebiliyoruz. Bu konuda da DOSİDER kanalıyla gerekli çalışmalar yapılıp, ilgili mercilere sunuldu. Avrupa’da enerji verimliliği düşük ve çevreci ürünlere devlet tarafından verilen desteğin Türkiye’de de sağlanması, sektörün daha teknolojik, daha verimli ürünlerle büyümesini sağlayacak. Tüketicilerin bilinçli seçimler yaparak teknolojik ve yüksek enerji verimliliğine sahip ürünlere yönelmesi, enerji üretimi yurtdışına bağımlı ülkemiz açısından önemli kazançlar getirecek.

Avrupa Birliği, 2013 yılı başında klimalar için Sezonsal Verimlilik (Mevsimsel Verimlilik) kriterlerini uygulamaya başladı. Aynı yolda ilerleyen Türkiye’de 2014 yılının Ocak ayı itibarıyla klimalarda Sezonsal Verimlilik kriterlerine göre belirlenmiş yeni enerji etiketi sınıflarına geçiş yaptı. Yeni düzenleme ile neler değişecek? Temmuz 2013’te Resmi Gazete’de yayımlanan Çevreye Duyarlı Tasarı Gerekleri Tebliği’yle, 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren 12 kW’a kadar klimalarda enerji verimliliği kriterleri, enerji sınıfları ve ölçümleri yeniden tanımlandı. Böylece yıllardır öncülüğünü yaptığımız inverter teknolojisi, pazarda zorunlu hale geldi. Pazardaki yüksek enerji verimli ürünlerimiz sayesinde, bu düzenlemeden pozitif etkilenerek, 2014’te daha güçlü bir pozisyon elde edeceğiz. Enerji verimliliği yüksek ürünlerin kullanımını teşvik eden veya zorunlu hale getiren yasal düzenlemelerin yapılmasını, hem çevre hem de tasarruf açısından çok önemli buluyoruz. Bu düzenlemeler, bizim uzun yıllardır enerji verimliliği yüksek ürünler geliştirmek için yaptığımız yatırımların karşılığını da almamızı sağlayacak.

Tümünü Temizle
Karşılaştır