Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

“İhracat Yönünü Doğuya Çevirdik”

ARAŞTIRMA SERVİSİ

Alarko Carrier, ihracat yönünü batıdan doğuya çevirdi. Alarko Carrier olarak Güney Amerika, Güney Afrika, Ortadoğu ve Avrupa ülkeleri dahil olmak üzere toplam 53 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini bildiren Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin, “Fransa’daki Nice Stadyumu’ndan Monako Yat Limanı’na ve Avusturalya’daki Newcastle Üniversitesi’nden Moskova’daki tarihi Kremlin Sarayı’na kadar dünyanın en seçkin projelerinde Alarko Carrier ürünleri tercih ediliyor. Yaklaşık 27 milyon dolar civarında ihracat gerçekleştiriyoruz” dedi. Geçen yıl itibariyle, Avrupa’da etkili olan kriz nedeniyle ihracatlarının yönünü Batı Avrupa’dan Körfez ülkeleri ve Ortadoğu’ya yönlendirdiklerini aktaran Şahin, Dubai Havaalanı’nın klima santrallerinin Alarko Carrier tarafından üretildiğini, gelecek dönemde ise Mekke ve Cidde Havaalanları ile ilgili projelerinin olacağının sinyalini verdi.

Geçen yılı hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri açısından durağan bir yıl olarak nitelendiren Şahin, bu koşullara bağlı olan iklimlendirme sektörünün de daralma yaşadığını ifade etti. Sektördeki daralmaya rağmen 2012’de cirolarını yüzde 7.7 artırdıklarını dile getiren Şahin, Alarko Carrier olarak her sene yüzde 10 büyüme hedefi koyduklarını aktararak, “Biz bunu sağlıklı büyüme olarak değerlendiriyoruz. Yıl içinde de sürekli hedefimizi gözden geçiriyoruz. 2013 yılında da ülkemizin büyüme hızına paralel olarak yüzde 10’luk bir büyüme gerçekleştirmeyi öngörüyoruz” dedi. Şahin, 2012 yüında Alarko Carrier’in istihdam kapasitesini ise yüzde 10’a yakın artırdıklarını söyledi.

R410A çevre dostu soğutucu akışkanlı, mevcut seriye göre daha verimli ve ısı geri kazanım opsiyonlu yeni nesil çatı tipi klimaları 2012 Nisan ayında piyasaya sunduklarını aktaran Önder Şahin, yeni cihazlarla 2014 yılının sonuna kadar yurtiçi piyasada yüzde 100, ihracatta yüzde 50 artış hedeflediklerini kaydetti. Şahin, mevcut cihazın daha rekabetçi olmasını sağlayacak değişken debili fanları içeren versiyonunun 2013 Haziran ayında satışa sunulmasını planladıklarını duyurdu. Klima santrallerinde mevcut 39HQ serisi cihazların ise gerek yurtiçi, gerekse yurtdışı prestijli projelerde tercih nedeni olduğuna işaret eden Önder Şahin, artan rekabet koşullarına ayak uydurabilmek amacıyla orta segment klima santrali üretimi için prosedürleri tamamladıklarını ve bu yıl satışa sunacaklarını bildirerek, “Bununla beraber hem yurtiçi satışta hem de fabrika ihracatında üç yıl içinde yüzde 50 artış hedefliyoruz” ifadesini kullandı.

“Hafif ticari modellerde ve inverter segmentte 18 farklı seri. 60’tan fazla tipte ürünle en geniş ürün gamına sahip firma unvanına sahibiz.”

Isıtma ürünleri distribütörlüğünü yürüttükleri Alman Wolf firmasının 600 kW kapasiteli MGK serisi yoğuşmalı kazanlarını bu yıl pazara sunacaklarını söyleyen Şahin, “Böylece bin 200 kW olan Wolf kazanları kaskad (birden fazla kazanın senkronize çalıştırılması) kapasitesini 2 bin 400 kW’a çıkararak pazarda önemli bir yer edinecektir” dedi.

Şahin, satışını sürdürdükleri Hollanda menşeli Atag firmasının ise villa pazarına yönelik olan Q serisi yoğuşmalı kombi ve kat kaloriferleri yerine, marka bilinirliğiyle daha fazla etkin olacağını düşündükleri eşdeğer Wolf modellerini de bu yıl piyasaya sunacaklarını bildirdi. Önder Şahin, konvansiyonel kombileri Serena ve tam yoğuşmalı kombileri olan Seradens’in kumanda panellerinin yüz yenileme çalışmalarını 2012’nin son çeyreğinde tamamladıklarını hatırlattı.

Her yıl büyümeye devam eden split klima pazarında, inverterli klimaların satış trendinin artarak devam ettiğini dile getiren Şahin, bu yıl da bu trendin devam edeceğinin öngörüldüğünü söyledi. Şahin, “Çok ciddi segment payına sahip olduğumuz hafif ticari modellerde ve yine çok güçlü olduğumuz inverter segmentte 18 farklı seri, 60’tan fazla tipte ürünle en geniş ürün gamına sahip firma unvanımızı pekiştirerek devam ettirmeyi hedeflemekteyiz” dedi.

“2 Milyon Dolar Ar-Ge Yatırımı Yaptık”

Alarko Carrier olarak her yıl yaklaşık 2 milyon dolar Ar-Ge ve ürün geliştirme yatırımı yaptıklarını bildiren Önder Şahin, 2012’de de aynı tutarda Ar-Ge yatırımı gerçekleştirdiklerini, bu yıl da aynı performansı sürdüreceklerini kaydetti. Tüm iklimlendirme cihazları konusunda faaliyet gösteren sektördeki az sayıda firmadan birisi olduklarını savunan Şahin, “Alarko Carrier, brülör ve sirkülasyon pompasını ülkemizde ilk olarak geliştiren ve üreten kuruluş. Bunun yanında 1990’lı yuların başından beri ciddi bir kombi Ar-Ge deneyimimiz bulunuyor” şeklinde konuştu. Firmalarının geçen yıl itibarıyla Bilim ve Sanayi Bakanlığı tarafından Ar-Ge merkezi olarak tescillendiğini söyleyen Şahin, Ar-Ge personeli içinde lisansüstü ve doktora yapan personel sayısının hızla arttığının altını çizdi.

Tümünü Temizle
Karşılaştır