Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Hangi Kombiyi Neden Seçmeli?

Kombiler, atık gazı tahliye tiplerine göre ikiye ayrılırlar; bacalı tip kombiler ve hermetik tip kombiler. Bunun dışındaki kombiler, yanma tekniğine göre de konvansiyonel (geleneksel) ve yoğuşmalı olmak üzere ikiye ayrılır.

Kombiler, tek katlı dairelerden lokanta ve dükkanlara, dubleks ve tripleks konutlara kadar her yerde rahatlıkla kullanılabilir. Hafif ve ufak boyutludur, duvara da asılabildiği için az yer kaplar. Ayrıca konutun hem ısıtma hem de kullanım sıcak suyu gereksinimini karşılar. Ancak kombilerin en büyük tercih sebebi kullanıcıya bağımsız ısınma konforu sağlamalarıdır.

Kombiler, atık gazı tahliye tiplerine göre ikiye ayrılırlar; yanma için gereken havayı mahalden alıp atık gazı müstakil bina bacasından tahliye eden bacalı tıp kombiler ve kapalı yanma odasına sahip olduğu için dış ortam ile kombi baca çıkısı arasında bağlanmış bir baca seti ile yanma için gerekli havayı dışarıdan alıp atık gazı da dışarıya tahliye eden hermetik tip kombiler olarak. Bunun dışında kombiler, yanma tekniğine göre de konvansiyonel (geleneksel) ve yoğuşmalı olmak üzere ikiye ayrılır. Yoğuşmalı kombi, ısıtma ve kullanma sıcak suyunu ısıtırken yakıtın yanması sonucu oluşan ve geleneksel kombilerde direkt dış atmosfere atılan atık gazın içindeki su buharını dışarı atmadan önce yoğuşturarak suya dönüştürürken, bu su buharı içindeki gizli ısıyı da kullanarak çok daha yüksek verimle çalışan kombidir.

Geleneksel kombiler genellikle 50-80°C aralığında ısıtma kazan suyu üreterek konutları ısıtırlar. Bu esnada dış atmosfere atılan yanma sonucunda oluşan atık gazın sıcaklığı 110°C civarlarındadır. Yani yüksek bir baca gazı sıcaklığı söz konusudur. Aslında bu yüksek baca gazı sıcaklığı ile birlikte dışarıya enerji kaybedilmektedir.

Yoğuşmalı kombiler ise 50°C kazan suyu üreterek baca gazı sıcaklığının 40-45°C seviyelerine düşmesini sağlar. Yani geleneksel kombilere göre bacadan dışarıya çok daha az enerji kaybı söz konusudur. Ayrıca ısı esanjörlerinin çok daha büyük, ısı transfer yüzeylerinin çok daha geniş olmasıyla kazan suyuna daha fazla enerji aktarabildiklerinden cidar ısı kaybı dediğimiz kayıplar da çok daha az olmaktadır. Fakat sıvı hale gelen baca gazı asidik bir özelliğe sahiptir. Bu asidik suyun cihaza zarar vermemesi için yoğuşmalı kombilerin esanjörlerinin paslanmaz çelik veya özel alaşımlı döküm malzemeden üretilmeleri gerekmektedir.

Yoğuşmalı kombiyi ilk tercih nedeni çevre dostu bir ürün olmasıdır. Yoğuşmalı kombiler düşük baca gazı sıcaklıkları üretirken aynı zamanda havayı kirleten CO, C02. NO, N02, N0x gibi baca gazındakı zararlı madde oranlan da çok daha düşüktür. Böylece çevreci ürünlerdir. Geleneksel bir kombi maksimum kapasitede yüzde 90-93, minimum kapasitede ise yüzde 80-85 verim değerlerinde çalışır.

Yoğuşmalı kombiler ise baca gazından yararlandıkları ekstra enerji sayesinde yüzde 100 teorik verimin üzerinde bir verimle çalışırlar. Cihazın teknolojisine göre bu 50-30°C ısıtma rejiminde yüzde 102-109 arasında değişebilmektedir. Tam yoğumalı kornbiler yüzde 107-109 verimle, rekuperatörlü ya da yarı yoğusmalı kombiler yüzde 102-103 verimle çalışırlar. Tamyoğuşmalı kombilerde kapasiteye göre devrini kendi ayarlayan baca fanı bulunduğu için, bu cihazlar düşük ısıtma kapasitelerinde dahi verimi düşmeden aynı verimle çalışırlar. Yanma için gerekli hava-gaz karışımı yanma öncesinde modülasyonlu fan sayesinde ideal oranda karıştırılır. Bu sistem “Premiks” olarak adlandırılır. Böylece ortalama olarak yüzde 20-25 aralığında daha yüksek verim elde edilir.

Yakıt tasarrufu dostu bir ürün olması ikinci tercih nedenidir. Yalnız, daha önce 80-60°C sistemine göre dizayn edilmiş ve radyatör sayısı buna göre tespit edilmiş bir konutta yoğuşmalı kombiye geçilirken, yoğuşmalı kombi 50-30°C rejiminde çalışarak evi ısıtmaya çalışacağından radyatör miktarının hesaplanarak artırılması gerekebilecektir. Aksi durumda yoğuşmalı kombi evi ısıtabilmek için kazan suyu sıcaklığını yükseltecek, bu durumda ise yoğuşma olamayacağından verim yüzde 95-98 seviyelerinde kalacaktır. Üçüncü tercih nedeni olarak, biraz önce bahsettiğimiz fanın düşük ısıtma kapasitelerinde daha düşük güçte çalışması nedeniyle bu özelliklere sahip olmayan klasik kombilere göre daha az elektrik enerjisi tüketmeleridir.

Yeni bir kombi cihazı alınacağı zaman ısıtılacak olan evin ya da işyerinin metrekaresi dikkate alınmalı ve buna uygun bir cihaz tercih edilmelidir. Ayrıca binanın dış cephe izolasyonu, zemin, üst kat veya ara katta olup olmadığı, binanın kaç cephesinin açık olduğu, kuzey veya güney cepheye bakan bölgeler vb unsurlar da dikkate alınmalıdır.

Uygun cihaz için uzman kişilerden destek alınmasında fayda olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca tüketicinin cihazdan beklentilerini dikkate almak da son derece önemli. Yüksek verimli yoğuşmalı kombi almak isteyen tüketicilerin, yoğuşmalı kombinin premiks özellikli, yani tam yoğuşmalı olup olmadığını araştırarak karar vermelerini öneriyoruz. Aksi durumda çok yüksek verim beklentisiyle alınan cihazlarda tam yoğuşma ve çok yüksek verim gerçekleşmediğinden doğal gaz faturaları geldiğinde hayal kırıklığı yaşayabilirler.

Alırken de kullanırken de kazanın

En son teknoloji kullanılarak yüksek kalitede üretilen ve premiks yoğuşma teknolojisine sahip olan Alarko Seradens Kombi, yüzde 108’e ulaşan yüksek verimi ve sadece 133 Watt enerji tüketimi ile sağladığı tasarrufla Türkiye pazarındaki standartları değiştiriyor.

Yüzde 108 verimi ile (50/30°C rejiminde) 92/42/EEC Avrupa Verimlilik Direktifi’ne göre kombiler içindeki en yüksek verimli cihazlara verilen L yıldız işaretine sahip olan Seradens’ın “Düşük Enerji Etiketli” sirkülasyon pompası çok az elektrik tüketiyor. Seradens tüketicilere sadece alırken değil, kullanırken de kazandırıyor. 19, 27 ve 36 kW kapasitede üretilen Alarko Seradens, 50-300 m² aralığındaki tek katlı veya dubleks dairelerde kullanıma uygun.

Tümünü Temizle
Karşılaştır