Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Geri Dönüşümle 2 Milyon Kazandı

Alarko Carrier, 2001 yılından bu yana uyguladığı çevre ve tasarruf politikası çerçevesinde 500 bin dolarlık yatırım yaptı. Atık yönetim sisteminin oluşturulmasından hava kaçaklarının kontrol altına alınmasına, aydınlatma tasarrufundan iklimlendirmede enerji kullanımının kontrol altma alınmasına kadar birçok projeye imza atan şirket, bu sayede 2 milyon TL’lik tasarruf sağladı.

Alarko Carrier Yardımcı İşletmeler Müdürü ve Enerji Yöneticisi Erkin Savçın, Türkiye’de saha ve proses bazında elektrik enerjisi ve su kullanımı izleme sistemini ilk kuran birkaç şirketten biri olduklarını söyleyerek “Çevresel faktörlere önem veren ve uzun yıllardır üzerinde çalışmalar yapan ender firmalardan biriyiz. Mesela, 10 yıl önce kurduğumuz bu sistem ile ‘enerji yoğunluk haritası’nı hazırladık. Bu çalışmalar sonucunda 2001-2002 yılından bu yana su kullanımında yaklaşık yüzde 35, enerji kullanımında yaklaşık yüzde 30’un üzerinde tasarruf sağladık. Bunun maddi değeri 2 milyon TL civarında” dedi.

Savçın, bugüne kadar çevresel ve tasarruf projelerine 500 bin dolar yatırım yaptıklarını da belirterek, yapılan çalışmalar sonucunda Şahabettin Bilgisu adına düzenlenen çevre ödülünü almaya hak kazandıklarını ifade etti. 2002 yılında ISO 14001 Çevre Yönetim Sistem Standardı belgesini aldıklarını dile getiren Savçın, bu belgeyi alan Türkiye’deki ilk firma olduklarını vurguladı.

Çevre yönetim sistemi kapsamında yaptıkları projeleri anlatan Savçın, şunları söyledi: “Atık yönetim sistemimizi oluşturarak tüm atıkları kaynağında ayrıştırdık ve topladık. Periyodik ölçüm ve kontrollerle havaya yaydığımız kirletici emisyonları, dış ortama yaydığımız gürültüyü kontrol altına aldık. Kendi bünyemizde atık su analiz laboratuarı kurduk. Bu laboratuarda haftalık periyodlarda kirletici parametreler olan KOİ ve AKM ölçümleri yapıyoruz. Hava kaçaklarını kontrol altına aldık. Tasarruflu ampuller kullanıyoruz.” Savçın, son 10 yılda sera gazı emisyonlarını da yüzde 25 azalttıklarını söyledi.

Tümünü Temizle
Karşılaştır