Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

GARİH’İN SON PROJESİYDİ

Kazakistan’ın Başkenti Astana’da yapılan uluslararası havalimanı, Üzeyir Garih’in son günlerinde çok çaba harcadığı bir projeydi. Alarko Holding liderliğindeki konsorsiyum tarafından yapılan Astana Havalimanı bir nevi Garih’in vasiyetini yerine getirilmesi anlamını taşıyor.

Alarko’nun Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, 28 ayda “rekor” bir zamanda bitirilen havalimanı için Garih’in çok çaba harcadığını belirtti. Alaton, 25 Ağustos 2001 tarihinde Eyüp Mezarlığı’nda öldürülen Üzeyir Garih’in çantasından Almatı bileti ve projenin ihale dosyası çıktığını da söyledi.

Açılışın ardından Tercüman’a konuşan Alaton, “Bu proje ortağım, dostum Garih’in çok önemsediği bir projeydi. Astana Havalimanı’nı ihale edilmeden önce Garih bir çok defa buraya gelip, Cumhurbaşkanı Nazarbayev’le görüşmüştü. Dostum Garih her defasında bana projenin önemiden bahsediyordu. Kendisinin bu günü görememiş olmasına çok üzüldüm. Ama biz onun ilkeleri, öngörüleri ve bize bıraktıklarıyla her zaman doğruları bulmayı bildik”dedi.

Alarko Holding’in disiplinli ve başarılı çalışması Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından da takdirle karşılandı. Alaton’a Kazakistan’da Bilge adam anlamına gelen “Aksakal” diye hitap eden Nazarbayev, çok sıkı güvenlik önlemleri altında katıldığı açılışta iki saat yer aldı. Uzmanlar bunun Tükiye’ye ve Türk müteahhitlerine olan güvenin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Kazakistan’da şehrin her tarafı inşaatlarla dolu. Henüz 14 yıldan beri bağımsız bir ülke olan Kazakistan’da şehircilik ve kent mimarisine çok önem veriliyor. Çarpık yapılaşmaya kesinlikle izin verilmeyen ülkede özellikle Astana’da şehircilik ve yerleşim açısından önemli projeler hayata geçirilmiş. Alaton, Rusya ve Orta asya Türk cumhuriyetlerinde pek çok proje gerçekleştirildiğini belirterek, “Son yıllarda Kazakistan üzerinde yoğunlaşıyoruz. Türk müteşebbislerinin Orta Asya’daki girişimleri git gide gelişiyor. Bu teşebbüsler arasında Alarko da var. Artık Kazakistan başta olmak üzere gelişmeye açık ülkelerde Türk müteahhitlere güven yeniden kazanıldı. Çünkü ihaleyi alan itibarlı ve köklü Türk şirketleri zamanından önce işleri bitirip teslim ediyorlar.” Dedi.

Alaton, Moskova Belediyesi ile ortak olup başarılı çalışan iki Türk firmasının Enka ve Alarko olduğuna işaret ederek., Bir Rus Belediyesi, bir Türk ile ortak olabiliyor. Bu müthiş bir referans” diye konuştu.

40 Milyon Dolarlık İhale

Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Vedat Alaton da, Kazakistan dışında, Özbekistan, Azerbaycan ve Türkmenistan’da projeler yürüttüklerine işaret etti. Alaton, Rusya’ya bağlı Sahalin’de yapılan sıvılaştırılmış doğalgaz tesisi projesinde alt yüklenici olarak Alarko’nun 40 milyon dolarlık bir iş üstlendiğini de açıkladı.

Alarko Topluluğu’nun Asya Ülkelerindeki İşleri Geliştirme Başkanı Ahmet Yıldız’da Rusya ve diğer Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde Alarko’nun üstlendiği 25 civarındaki projenin toplam tutarının 1,5 milyar dolara ulaştığını söyledi. Kazakistan’ın da kendileri için önemli bir Pazar olduğunu, bu ülkedeki projelerinin toplam tutarının yaklaşık 700 milyon dolar olduğunu anlatan Yıldız, Kazakistan’da takip ettikleri projeleri de 250 milyon dolar bütçeli Astana Su Projesi ve 350 milyon dolar bütçeli 600 km uzunluğundaki yol projesi olarak açıkladı. Alarko Holding Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu da, Kazakistan’ın parası bol ve zengin bir ülke olduğunu büyüme potansiyeli taşıdığını vurguladı.

Erhan Öztürk / ASTANA

Tümünü Temizle
Karşılaştır