Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

FABRİKAYI ÖNCE MÜDÜR YIKADI

Alarko Carrier’in Gebze’deki fabrikası hergün 17:10 -17:30 saatleri arasında yıkanıyor. Uyguladıkları Mükemmel Rekabet Gücüne Ulaşma (ACE) sistemi öncelikle fabrikanın temiz olmasını öngörüyor.

Daha fabrikanın kuruluş aşamasında uygulanmaya başlayan bu sistemle ilgili aldıkları eğitimler sırasında Genel Müdür Önder Şahin ve ACE Müdür Yardımcısı Ersan Alpaslan önlükleri giyip ellerine fırçayı alıp fabrikayı temizlemiş. Eğitmenler de onlara not vermiş. Alpaslan, "Fabrikaya dönünce tüm çalışanlar; mühendisler, müdürler, hep birlikte bir süre hergün fabrikayı yıkadık. Çalışanlar bizim de bu işi yaptığımızı görünce, bunu benimsedi" diyor.

Fabrikanın yıkanması uygulanan sistemin küçük bir ayrıntısı. Dünyadaki tüm Carrier’larda uygulanan ACE sisteminde işe değer katmayan tüm faktörler eleniyor. Örneğin toplantı sırasında çay - kahve almak için kaybedilen zamanı engellemek için bunlar masaya konuluyor. Fabrikada toplantı ve genel müdür odaları camla çevrili. Geri kalan yerler ise açık ofis. Şahin, "Burda değer katmayan biri varsa bunu herkes görür" diyor. Fabrikada merkezi sistemle sürekli klasik müzik yayını yapılıyor. İlk başta karşı çıkanlar olmuş ama artık evlerden CD’ler getiriliyor.

Kalite Ve Verimlilik Yükseldi

Uygulanan sistemin şirket kültürüne de etkisi olmuş. Ücretler performansa göre artırılıyor. Ücret dışında yılsonunda kâra bağlı olarak prim veriliyor. Bu nedenle herkes performansın artması için çalışarak ve çevresindekileri de bu yönde etkilemeye başlamış. Şahin, "Ortak hedeflere ulaşmak için herkes gayret gösteriyor. Sonuçta ACE’in büyük faydalarını gördük. Ürünlerimiz daha kaliteli, daha az adamla daha az yerde yapılır oldu. Üretkenlik, verimlilik arttı" diyor.

ACE’i mükemmel rakabet gücüne ulaşmak olarak tanımlayan ACE Müdür Yardımcısı Ersan Alpaslan tüm iş süreçlerini 30 hücreye ayırdıklarını ve her hücreye bir koordinatör tayin ettiklerim belirtiyor. Bu koordinatörler Carrier’in ABD’de kendi çalışanlarının, diğer çalışanları eğittiği İTO Üniversitesinde eğitiliyor. Her hücre için mümkünse dil bilen ve işine hakim bir pilot seçiliyor. Bu pilotlar koordinatör tarafindan eğitilip, kendi hücrelerine bu sistemi anlatıyor. İlk üç ay boyunca her hafta pilotlar kendi departmanını denetliyor sonra pilotlar ayda bir çapraz denetleme (diğer hücreleri denetleme) yapıyorlar.

Hataları İşi İyilestirerek Düzeltelim

ACE (Achieving Competitive Excellcnce / Mükemmel Rekabet Gücüne Ulaşma), borsaya kota, 30 milyar dolarlık bir şirket olan UTC’nin tüm şirketlerinde şart koştuğu bir sistem. UTC’nin bünyesinde Alarko’nun 1998’de ortaklık kurduğu Carrier’in yanı sıra uzay sistemleri tasarımcı ve üreticisi Hamilton Sundstrand, asansör üreticisi Otis, uçak motorları, gaz türbinleri tasarımcı ve üreticisi Pratt and Whitney ve ticari, sanayi ve amaçlı helikopter tasarımcı ve üreticisi Sikorsky gibi şirketler bulunuyor.

UTC, ACE programıyla ‘maliyet kaybı ne olursa olsun, kalite en önde yer almalı’ fikrinden yola çıkıyor ve hedefini ‘Hatalarımızı işimizi iyilestirerek düzeltmeliyiz, daha fazla işgücü harcayarak değil’ cümlesiyle açıklıyor.

Çallışanların Önerisi Ratları Eğimli Yaptı

ACE Müdür Yardımcısı Ersan Alpaslan, daha önce bulundukları fabrikada iyileştirme süreçleriyle ilgili yaşadıkları bir olayı şöyle anlatıyor: "Eski fabrikada, ‘line design’ yani hat tasarlama eğitimi almıştık ve bizim fabrikaya uygulamak istedik. Bunun için çalışanların bulunduğu yere dört tane kamera yerleştirildi. Çekilen görüntüleri tüm çalışanları toplayarak izledik. Ve onlara isi iyileştirmek, zaman kaybını önlemek için önerilerini sorduk. Bir çalışanımız, içinde bazı malzemelerle dolu kutuların bulunduğu iki üç katlı raflardaki malzemenin bitip bitmediğini anlamak için yerinden kalkmak zorundu kaldığını, ama rafların eğimli olması durumunda buna gerek kalmayacağını ve zaman kaybının azalacağım söyledi. Bunu ne biz, ne diğer Carrier’lar fark etmişti, hepimizin gözünden kaçmıştı. Simdi raflar eğimli."

Tümünü Temizle
Karşılaştır