Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Fabrikaya 21 Farklı Ürün Tedarik Ediliyor

Gerçekleştirdiği ek panel üretim tesisi yatırımıyla birlikte yılda 900 bin adetlik teorik kapasiteye ulaşan Alarko Carrier; 2015 yılı içerisinde yılda 600 bin adet radyatör üretimini hedefliyor. Özellikle üretim bandında pres ve kaynak hatlarının önemli olduğuna vurgu yapan Fabrika Müdürü Murat Şentürk; “Panel radyatör fabrikamızda toplamda 21 farklı ürün tedarik ediyoruz” dedi.

Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Panel Radyatör Üretim Tesisi toplamda 18 bin metrekare kapalı alanda üzerinde faaliyet gösteriyor. 1996 yılında kurulan fabrika 2006 yılında yapılan ek panel üretim tesisi yatırımıyla beraber kapasitesini artırdı. İç pazar için Alarko markasıyla ihracata yönelik olarak da Carrier ve muhtelif OEM markalarıyla üretim gerçekleşiyor. Fabrikada 44 mavi yakalı ve 10 beyaz yakalı olmak üzere toplamda 54 kişi çalışıyor. Üretim sahalarına indiğimiz röportajımız esnasında Fabrika Müdürü Murat Şentürk bizlere eşlik etti. Hem fabrikada bulunan hatlar üzerine bilgi aldığımız, hem de sektördeki tercihlerini ve nedenlerini öğrendiğimiz bir söyleşi gerçekleştirdik.

Öncelikle sizden Alarko Carrier Panel Radyatör Üretim Tesisi’nde gerçekleşen üretim ve hatlarınızla ilgili genel bir bilgi alabilir miyiz?
Panel radyatörler ısıtma sisteminin bir parçası olup çelik sacdan imal edilir. İçinde sıcak suyun dolaştığı bir gövde olan panel ve ısı geçiş yüzeylerini oluşturan kanatların yani konvektörün bir araya getirilmesi ile oluşur. Preslerde form verilen saclar, kaynak hattında çeşitli bağlantı elemanları kullanılarak kaynatır ve radyatör haline gelir. Daha sonra boyanarak ambalajlanır ve sevkiyata hazır hale gelir. Panel radyatör üretimi dört ana bölümden oluşur: Dilme ve presler grubu, kaynak hattı, boyahane ve ambalaj.

MURAT ŞENTÜRK KİMDİR?
Bolu’da 1963 yılında doğdu. Orta ve lise öğrenimini Galatasaray Lisesinde tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Makine Mühendisliği bölümünden 1980 yılında mezun oldu. 1989 yılından bu yana Alarko Carrier’da çalışan Sentürk; Fabrika Isıtma Bölümü’nde üretimin birçok kademesinde görev aldı. 2009 yılından itibaren ise Panel Radyatör Fabrikası Müdürü olarak hizmellerini sürdürüyor.

Dilme ve presler grubu içerisinde neler yapılıyor?
Dilme, panel radyatör imalatında kullanılan 1,11-1,15 mm kalınlığındaki panel sacları, üretilecek radyatör boyutlarına bağlı olarak dilme makinasında dilinerek imalata hazır hale getirir. Dilinmiş panel saclarına, panel presinde istenilen form verilir. Panel saclarının kalınlığı 1,11-1,15 mm’dir. Fabrikamızda Graebener firması ürününü iki adet panel presi bulunmaktadır. 630 ton gücündeki bu mekanik presler dakikada 85 vuruş yapabilmektedirler. Bütün kontroller ve üretim programlan kumanda panosu üzerinden yapılır. Konvektör presinde ise konvektör saclarına form verilir. Konvektör saclarının kalınlığı 0,30-0,50mm olup, bu sacların dilme işlemini konvektör presi yapmaktadır. Winter firmasına ait bu pres, 200 ton gücünde ve dakikada maksimum 80 vuruş yapabilmektedir. İki adet kaynak hattımızın konvektör ihtiyacını karşılayabilen konvektör presinde de; bütün kontroller ve üretim programları kumanda panosu özerinden yapılır.

Kaynak hattmızda hangi markalarla çalışıyorsunuz?
Üretim bandında Schlatter firmasından tedarik edilmiş olan iki kaynak hattı bulunmaktadır. Panel sacları, konvektör sacları ve çeşitli bağlantı elemanlarının birbirine kaynatılması için elektriksel direnç kaynağı kullanılır. Kaynak hattında paletlere yüklenen panel sacları yükleme konveyörlerinden hatta otomatik olarak beslenir ve mıknatısla kaldırılan panel sacı, destek parçası çakma makinasında panel saclarına yüzükler çakılır. Kaynak hattında üretilmiş olan radyatörler, konveyörler üzerinde test ünitesine gelirler. Kontrol planlarına uygun şekilde mesafe kontrolleri yapılan radyatörlerin hepsi test havuzunda 10 bar basınç altında sızdırımazlık testine tabii tutulurlar.

Boya tesisiniz hangi proseslerden oluşuyor?
Boya tesisinin ortalama hızı 3 m/ dak olup, 600 mt konveyör uzunluğuna sahiptir. Yükleme ünitesinden asılan radyatörlerin ambalaj hattına ulaşma süresi yaklaşık üç saat olmaktadır. PLC ile kumanda edilerek, istenen çalışma aralıkları sağlanır. Çalışma aralıklarının dışına çıkıldığında sistem alarmı devreye girerek, gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra çalışmaya devam edilir. Boya tesislerimiz, üç ana prosesten oluşmaktadır. Yüzey işlem grubunda; boya tesisinde panel radyatör yüzeyleri, daldırma yağ alma, sprey yağ alma, demir fosfat, pasivasyon, deminarileze su ile doldurularak boyanın yüzey kalitesini etkileyecek kimyasal maddelerden tümüyle arındırılır. Daha sonra astarlama işlememiz gerçekleşiyor. Yüzey işlemden geçen radyatörler su bazlı yaş boyaya daldırılarak astarları atılır ve doğal gazla çalışan fırında 180 derecede fırınlanır. Ve son kata geçilir... Toz boyama kabini klimatize edilmiş olup, radyatörlere elektrostatik toz boya uygulaması otomatik olarak yapılır. Doğal gazla çalışan fırında 200 derecede kaplanır.

Ve son bölüm sanının ambalajlama...
Evet... Bu bölümde panel radyatörlerin son kontrolleri yapılarak üst ve yan kapakları monte edilir. Tüm plastik tapa, askı sacı koruma kartonu aksesuar torbası, garanti belgesi ve askı sacı köşebentleri yerleştirilerek önce balonlu naylon ile daha sonra shrink naylon ile kaplanan radyatörler ahşap paletlere konarak kuşaklanır ve sevk edilmeye hazır hale gelir.

Peki, üretimlerinizin yüzde kaçı ihraç ediliyor, panel üretiminiz hakkında bilgi alabilir miyiz?
1996 yılında tek bir üretim hattı ile başlayan panel radyatör üretimi, 2006 yılında yapılan ek panel üretim tesisi yatırımıyla birlikte yılda 900 bin adetlik teorik kapasiteye ulaşmıştır. Biz her iki üretim hattında da 2’şer vardiya çalışacak şekilde yılda 600 bin adet radyatör üretimi hedefliyoruz. Radyatörlerimiz iç pazarda bayilik kanalı ile satışa sunulmakta ve diğer taraftan da İngiltere, İrlanda, Almanya gibi Avrupa ülkeleri ile Gürcistan, Azerbaycan ve Çin’de ihraç edilmektedir. Kapasitemizin yüzde 60’ını ihraç etmekteyiz.

Söz konusu ürünlerin imal sürecinde hangi firmalarla iş ortaklıklarınız bulunuyor?
Üretim sürecindeki satın almalar markamızın kalitesi için oldukça önemli bir husustur. Tedarikimizde çalıştığımız firmaların kalitesi kesinlikle bizi yansıtıyor olmalı. Biz panel radyatör fabrikamızda toplamda 21 farklı ürün tedarik ediyoruz. Ana tedarik ürünümüz ise çelik sacdır. Tedarikçi firmalarımız olarak Borçelik, Ereğli Demir Çelik, Dyo, İba, Sigarth gibi firmaları sayabiliriz.

Çözüm ortaklarınızın yüzde kaçı yerli, yüzde kaçı yabancı firma?
Bizim için ülkemiz çok değerli. Türkiye’nin kalkınmasında biz de elimizden geldiği kadarıyla destek olmaya çalışıyoruz. Bu nedenle de tedarikçilerimizin tamamı Türkiye’de üretim yapan firmalardır. Ve kullandığınız yerli markaların kalitesini de oldukça beğeniyoruz.

Üretimde tedarik konusunda herhangi bir sorun yaşıyor musunuz?
Tedarik ettiğimiz ürünler konusunda firmalarla herhangi bir problem yaşamıyoruz. Ancak bizim en çok önem arz eden ürünümüz, ham maddemiz sacdır. Panel radyatördeki ebat çeşitliliğinden dolayı sac tedariği ehemmiyetli bir konu. Dolayısıyla biz Alarko Carrier olarak üç aylık stoklama ile çalışıyoruz. Üretim kapasitemiz de oldukça fazla olduğu için dönemsel olarak değişkenlik arz etse dahi, saca olan ihtiyacımız hiç bitmeyecektir. Bu nedenle stoklarımızda her zaman sac bulunmak zorundadır. Stokta sac bulunması zorluğundan başka yaşadığımız herhangi bir sorun yok.

Kesintisiz çalışma ve sıfır hatayla üretim yapma gibi bir konumda olmanız, sizin ne gibi önlemler almanıza neden oluyor?
Fabrikamızda ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgemiz bulunmakladır. Bunun yanı sıra diğer ortağımız olan Carrier’in dünyadaki tüm fabrikalarında uyguladığı ACE Kalite Yönetim Sistemi’nde silver seviyeye sahibiz. ACE yaptığımız işleri doğru bir biçimde ölçek değerlendirebilmemizi ve bu değerlendirme sonuçlarına göre sürekli iyileştirme yapabilmemizi sağlayan çok yönlü bir süreç yönetim sistemidir. ACE sayesinde hem ofis süreçlerimizde, hem de üretim süreçlerimizde sıfır hata hedefleyebiliyoruz.

Alarko Carrier Panel Radyatör Üretim Tesisi’nin Fabrika Müdürü olarak ürettiğiniz ürünlerin kontrol sürecinin nasıl işlediğini anlatır mısınız?
Mamul planlarımız var. Kalite departmanı ile birlikte hazırlanmıştır.Üretilen ürünler bu kontrol planlarında belirtilen toleranslara göre test ünitemiz tarafından kontrol edilirler. Uygun olan ürünler paletlendikten sonra yeşil etiketle belirlenirler. Bu şekilde sevkıyata hazır hale gelirler.

Alarko Carrier Panel Radyatör Üretim Tesisi’nde üretilen ürünlerin Türkiye genelinde satış grafiği nedir?
Türkiye genelinde topu işlerde dahil olmak üzere bayilik teşkilatımız tarafından satışlarımız gerçekleşmektedir. Biz bayilerimize üretim kapasitemizin yüzde 40’ını ayırmayı hedefleriz.

Ürettiğiniz ürünlerin stok kontrolünü nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Baz aldığınız kriterler nelerdir?
Alarko panel radyatörleri panel ve konvektör sayısına bağlı olarak altı farklı tipte, kullanım yerine bağlı olarak da 300-900 mm arasında altı farklı yükseklikte ve min 300, max. 3000 mm arasında 30 değişik uzunlukta üretilmektedir. Bunun kombinasyonlarını düşünürsek ortaya kod bazında binlerce ürün çıkmaktadır. Biz satış grafiğimizi göz önüne alarak ABC analizi yapmak suretiyle en çok satılan tipleri kanban sistemi içerisinde stoklarız. Stoktan çekilen ürünün yerine üretim süreci de hemen başlamaktadır.

Siz hangi yazılım firmasıyla çalıyorsunuz?
Yazılım işlerimiz bilgi işlem departmanımız tarafından yürütülmektedir. Bilgi işlem departmanımızın sürekli çalıştığı bir yazılım firması olmamakla beraber ihtiyaç duyulan zamanlarda çeşitli yazılım firmaları ile belirlenmiş işler üzerine çalışılmaktadır.

Enerji verimliliği ve inovasyoıı kavramları üretiminizi ne yönde etkiledi?
Yenilikçi ve çevreye duyarlı bir firmayız. ISO-50001 enerji yönetim sistemi belgesine ülkemizde ilk sahip olan firmalardan biriyiz.

“Radyatörlerimiz iç pazarda bayilik kanalı ile satışa sunulmakta ve diğer taraftan da İngiltere, İrlanda, Almanya gibi Avrupa ülkeleri ile Gürcistan, Azerbaycan ve Çin de ib ızıç edilmektedir. Kapasitem izin yüzde 60’ını ihraç etmekteyiz.

BSI tarafından altı aylık periyotlarla denetlemekteyiz. Üretimimizde daha az enerji kullanmak için enerji verimliliği etütleri yardımcı işletmeler departmanımız tarafından sürekli olarak yapılmakta ve sonuçları değerlendirilmektedir.

Tümünü Temizle
Karşılaştır