Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Dünya’nın En Teknolojik Yapılarından LEVI’S STADYUMU

Dünyanın en teknolojik stadyumu unvanına sahip Levı’s Stadyumu, ilk altın LEED Sertifikası’nın da sahibi. 1.3 milyar dolara mal olan stadyumun tasarım aşamasında, evinde televizyon başında, komşuları ve arkadaşlarıyla birlikte televizyon seyretmeyi tercih eden geniş kitleleri stada çekmek için ne gerekiyorsa düşünülmüş. Bu dev tesisin otomasyonu AUTOMATED LOGİC’den.

M. Selçuk ERCAN Alarko Carrier

Alarko Carrier olarak Fenerbahçe Stadı gibi Türkiye’nin en gözde stadlarından birinin otomasyon sistemini daha önce gerçekleştirmiş olmasına rağmen, Carrier-Automated Logic ürünleriyle gerçekleştirilmiş Dünya’nın ilk altın LEED sertifikalı projesinden bahsetmek geleceğe yönlendirmek açısından daha doğru olabilir. Altın LEED almak için sadece 39 puan yeterliyken, bu proje 44 puan alarak da diğer binalara göre de ayrıcalıklı bir yere sahip olmayı hak etmiş gözükmekte.

Kot giydiren stadyum

Apple da dahil olmak üzere Dünya’nın en gelişmiş, en büyük teknoloji firmalarının bulunduğu San Fransisco kentinin futbol takımına 49lar deniyor. Tabii buradaki 49lar kent takımının Amerikan futbol ligine girdiği tarih olan 1949’u değil, altına hücum döneminin yaşandığı 1849’u temsil ediyor. Takım formasının üzerindeki ağırlıklı renk olan altın rengi de buradan geliyor.

Gerçi stadın adı Levi’s olduktan sonra “Takım forma yerine kot giyecek, Adidas yeni tasarım yapıyor!” gibi espriler sosyal medyada uçuşmasına rağmen, Levi’s kot pantolonlarını değil, Dünya’nın en gelişmiş stadının sahip olacağı özellikler için gereken sponsorluğu vererek bir ilke imza atmıştır. 1.3 milyar dolara mal olan stadyum, Dünya’nın en teknolojik stadyumu olarak biliniyor. Stadyumun tasarımı aşamasında, evinde televizyon başında, rahat bir biçimde, komşuları ve arkadaşlarıyla birlikte bira içerek seyretmeyi tercih eden seyirci kitlesini stada çekmek için ne gerekecekse düşünülmüş. “Evinizin rahatlığını bizim stadımızda da bulacaksınız, ayrıca takımınızı destekleyebileceksiniz ve maç sonrası temizlik işleriyle uğraşmayacaksınız!” sloganıyla yola çıkan stat yönetimi amacını gerçekleştirmiş gözüküyor. Tasarım aşamasında müşteri çekmek için gereken her türlü planlama yapılırken, stadyumların çevreye verdiği zararlar da göz ardı edilmemiş. Stadyumlar kullanıldıkları anlarda şehrin su ve elektrik şebekesinde ciddi bir yük getiriyorlar, ciddi şekilde diğer enerji kaynaklarına da ihtiyaç duyuyorlar. Çok büyük oranda sera etkisi yaratan gazlar yayıyorlar ve binlerce ton atık çıkarıyorlar. Seyirci çekmenin yanı sıra, en yeşil stadyumun gerçekleştirilmesi de bu yüzden tasarımın en önemli hedeflerinden biri olmuş.

Levi’s Stadyumu’nun çevreci özellikleri

Tamamen yeni bir bina olan Levi Stadyumu Dünya’da ilk altın LEED sertifikasına sahip olan stadyum olarak ayrı bir yere sahip. Lüx locaların üstünde 2500 m² alan kaplayan yeşil bir bitki örtüsü perdesinden oluşan “yeşil çatı” uygulaması buna verilecek ilk örnek. Yeşil çatıyı kaplayan 2000 ton toprak, stadyumun enerji tüketiminin azaltılmasını ve yağmur suyunun emilmesini ve lüks süit locaların çevre koşullarından etkilenmemesini sağlıyor. Yaşam çatısı da denen bu yeşil çatı uygulamasının mümkün olması yeni gelişen güncel teknoloji ile olabiliyor.

Yeşil çatıdaki su geçirmez katman, sulama amacıyla su toplamaya, suyun atılmasına, bitki yetiştirilmesine ve bitki köklerinin çatıyı delmesinin önüne geçerek önemli bir görev yapıyor. Sadece toprak ve bitkilendirme bile çevre koşullarına doğal bir engel oluşturarak, ısıtma ve soğutma maliyetlerinde %20 kadar tasarruf sağlıyor. Yağmur yağdığı zaman yeşil çatı yağmur suyunu emiyor, süzüyor ve daha sonra kullanılabilmesi için biriktiriyor. Stadyum yetkilileri, yeşil çatı’da ayrıca stadyumda yapılacak olan resepsiyonlarda kullanılmak üzere sebze ve bitki yetişitırmeyı planlıyorlar.

Gene lüks süit locaların hemen üzerindeki güneş terası, üç yaya köprüsünün ve otoparkın üzerindeki güneş pilleri stadyum elektriğinin belli bir kısmını sağlamak için kullanılmakta. 1140 adet güneş paneli 375 KW’lık enerji üretmektedir ki bu bir yıl boyunca 10 karşılaşmanın elektriğine karşılık düşmektedir.

Saha içinde kullanılan çim için bile, futbolcular “Bu çok kayıyor.” diye şikayet etmelerine rağmen, San Fransico çimleri yerine, %50 daha az su gerektiren bermuda çimi tercih edilmiş. Çim sulamasının asıl önemli yanı ise sulama tekniğinin stadın en sürdürülebilir özelliklerinden biri olmasıdır. Taze su kullanımı yerine, yeniden dönüştürülmüş suyun yeşil çatı bitki örtüsü ve saha çimleri için kullanılması bu özelliğin gerçekleşmesini sağlamıştır.

Düşük akışlı sulama düzenekleri kullanılması California yapı kodlarının gerektirdiğinden %40 daha fazla enerji etkinliği sağlamaktadır. Dönüşümle elde edilen malzemeler tüm binanın yapımında mümkün olduğu kadar kullanılmıştır. Örneğin lüks süit localarda kullanılan tahtalar yakındaki eski bir havaalanın hangarından elde edilmiştir. Örneğin izleyici koltukları daha pahalı olmasına yakın bir yerde yapılarak, taşımacılık için harcanacak enerjinin azalması sağlanmış. Taşımacılık konusunda sürdürülebilirliği artırmak için elektrikli araba kullanımı teşvik edilmiş, otoparka elektrik dolum istasyonu eklenmiştir.

İnşaat malzemelerinin %75 i tekrar kullanıldı ve lüks süit locaların yapımında sürdürülebilir olan bambu kamışları tercih edildi. Stadyum aydınlatmasının %40’ı yüksek enerji verimliliği olan LED lambalarla aydınlatılmakta. Aslında yetkililer tüm aydınlatmanın LED lambalarla yapılmasına karar vermişlerdi ama oyuncuların formalarının renklerinin olduğundan farklı görünme olasılığı bu fikirlerinden vazgeçmelerine neden oldu. Son olarak, 65.000 seyirci bir Pazar günü stada dolduğu zaman, çevre dostu bir stadın gerçekleşebilmesi için ne emekler verildiğinin farkına vararak, enerji verimliliği konusunda daha duyarlı, daha bilgili ve daha uyanık olmaktadırlar.

Levi’s stadyumunun teknolojik alt yapısı

İnsanların maç boyunca, 6 saatlik bir süre internetten kopma ihtimalini sevmemeleri yüzünden, öncelikli olarak üç altın söylemi kabul etmek projenin çıkış noktası oluyor. Wifı ınternet erişim altyapısı, mobil uygulamalar ve bu uygulamaların kullanılmasına yardım eden çağrı merkezi...

Öncelikle wifi ile ilgili bazı rakamları ve gerçekleri verelim.

• 650 Km kablo, 113 KM’si wifi için

• 1200 adet erişim noktası, 600 tanesi 4-5000 izleyicinin internete erişebilmesi 600 izleyici koltuğunun altına. Her yüz koltuğun altına bir erişim noktası

• 40GB/sn internet kapasitesine sahip ilk stadyum

• Sezon öncesi bir maçta aynı anda 20.000 seyircinin internete bağlanması en yüksek trafik olarak gözüküyor. 15000 kişi sıradan bir maçta aynı anda internete bağlanan seyirci sayısı. Daha ilk maçta 2.1 TB’lık bilgi aktarıldı.

• Twitter ve Facebook ile yorumların ve görüntünün iletilmesi, otopark, yiyecek siparişi vb.

Mobil uygulama ile ilgili;

• Şimdiye kadar 80.000 indirme

• Sezonluk izleyicilerin yarısı kendi elektronik biletlerini mobil uygulama içine gömmüş durumda

• Bu mobil uygulamalardan sipariş edilen yiyecek ve içeceklerin müşteriye ulaşma süresi 10-12 dakika. Aslında hedef 20 dakika içinde ulaştırabilmekti.

Ve sonuncu olarak 60 teknisyen çağrı merkezinden izleyicilere yazılım ve stad ile ilgili konularda yardım ediyor.

Bu kadar büyük bir bilgi işleme gücü için 48 adet küçük sunucu ve bir tane de büyük sunucu tüm işlemleri idare ediyor. Büyük sunucunun bulunduğu yerdeki fanlar o kadar güçlü çalışıyor ki sesli bir insan konuşmasının bile duyulması mümkün değil. Bilgi işlem merkezinde dışarı çıkamayan personelin maçı seyretmeleri için ekran da ihmal edilmemiş.

Sistem; seyirciler, mal sahipleri, işletmeciler ve sporcuların tamamiyle karşılıklı etkileşimli olarak, pek çok hizmeti kolayca almalarına olanak vermekte.

Bina otomasyon sistemi

Bina otomasyon sistemi olarak bir Carrier arması olan Automated Logic’in ürünleri ve Webctrl sunucusu tercih edilmiştir. Tamamiyle internet teknolojisine uygun olan bu sistem, sadece mekanik sistemleri değil, elektrikle ilgili pek çok sistemin de tam anlamıyla entegrasyonun sağlayarak işletmecinin kolay bir kullanımla dev tesise hakim olmasını sağlayabilmiştir.

Proje’de 45 adet klima santrali kontrol edilmektedir. Klima santrali kontrol programının ilginç yanı, sadece normal kontrol programını içermemesidir. Her bir klima santrali için 12 değişik çalışma mantığı geliştirilmiş, bu 12 değişik çalışma mantığı, 12 değişik fonkiyon ve kabul testinin en kısa zamanda, insan eli değmeden gerçekleşmesini sağlamıştır. Sistem ayrıca 80 adet ısı pompasını ve 450 adet değişken debi kutusunun(VAV) kontrolünü de sağlamaktadır. Tüm VAV kutuları ve ısı pompaları için, hitap ettikleri mahallerdeki çevre göstergeleri hesaplanmış ve ekran üzerine konulmuştur.

Ayrıca klima santrali ve VAV lar için FDD (hata bulma ve ayıklama- Fault detection and Diagnosis) fonksiyonları eklenmiş olup, normal bina otomasyon uygulamalarının farkına varamayacağı hataların farkına varmakta ve olma olasılıklarına göre sıralayarak, arızanın kök nedenine kolayca ulaşmayı sağlamaktadır. Elektrik odaları, tuvaletler ve otopark CO gibi değişik amaçlar için kullanılan 100 adet atış fanı da gene aynı şekilde kontrol edilmektedir. Binanın ısıtma ihtiyacı için 900 MW’lık kazan binaya hizmet etmektedir. 2500 tonluk soğutma kulesi gereken soğutma ihtiyacı sağlamaya çalışmaktadır. Hidroterap nem alma üniteleri, üç katlı su yumuşatıcı ve geri dönüşüm arıtma tesisi pompaları da bina otomasyon sistemine bağlıdır. Sistem 10.000 noktaya yakın kurulu noktası olan sistemi, gerektiğinde alternatif enerji kaynaklarını devreye sokup çıkararak, mükemmel bir biçimde kontrol edebilmektedir.

Tümünü Temizle
Karşılaştır