Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Dünyanın En Büyük Adliye Sarayı Anadolu Yakası Adliye Sarayı - Kartal

Projenin tamamında; toplam 16.760 KW’lık soğutma ihtiyacı, 4 adet Carrier 19XR su soğutmalı kondenserli, frekans konvertörlü, santrifüj kompresörlü su soğutma grupları ile karşılanmıştır. Projede ayrıca; 23 adedi plakalı tip (havadan-havaya), 39 adedi bataryalı tip (sudan-havaya) ısı geri kazanım üniteli olmak üzere, toplam 66 adet Carrier 39HQ klima santralı, 23 adet Carrier 39HQ hücreli aspiratör, 3.795 adet Carrier 42FA fan coil cihazı ve iki yollu vana seti, 2.704 adet Carrier dijital termostat, 56 adet kanal tipi susturucu, 27 adet imco TLT-Turbo çatı tipi aspiratör, 34 adet imco Östberg ve Elta kanal tipi aspiratör, 52 adet imco Elta yangın merdiveni basınçlandırma fanı ve 72 adet ABB frekans konvertörü Alarko Carrier San. Ve Tic. A.Ş. tarafından temin edilmiştir.

Projeninin mekanik tesisatı ile detaylı bilgiler tasarımcıları, Abdullah Bilgin ve Mahmut Ayık tarafından kaleme alınmıştır. Proje ile ilgili diğer bilgiler Şira Elektrik İnş. Taah. Ltd Şti. yetkilisi Mustafa Güray’dan temin edilmiştir. Alarko Carrier San. Ve Tic. A.Ş. yetkilileri Ali Fuat Kolaçan ve Soner Canderler, projeye malzeme temini aşamalarında görev almış olup, ayrıca frekans konventörlü ve konvertörsüz santrifüj soğutma gruplarının işletme giderlerini karşılaştıran verimlilik analiz çalışmasını yapmışlardır.

Mart 2011’de tamamlanması planlanan, taahhüdünü Şira Elektrik İnş. Taah. Ltd Şti.’nin gerçekleştirdiği, mekanik tesisat tasarımını Abdullah Bilgin ve Mahmut Ayık’ın yaptığı, mekanik taahhüdünü Şahinmek Yapı ve Tesisat HİZ. San. Tic. Ltd. Şti.’nin üstlendiği İstanbul Anadolu Yakası Adliye Sarayı, 359.208 m² toplam kapalı inşaat alanı ile dünyanın en büyük adliye sarayı olacaktır.

Toplam arsa alanı 123.645 m², binaların arsaya oturma alanı 83.385 m² ve toplam kapalı inşaat alanı 359.208 m² olan adliye sarayı 8 bloktan oluşmaktadır.

• A Blok 13 kat, B Blok 17 katlıdır. Bu bloklarda; duruşma salonları, hakim odaları, savcı odaları ve ofisler bulunmaktadır.

• C Blok 8 katlıdır. Bu blokta; Yüksek Seçim Kurulu, Adalet Komisyonu, Adli Sicil, banka mahkeme vezneleri ve kafeterya bulunmaktadır.

• D Blok 10 katlıdır. Bu blokta; konferans salonu, yemekhaneler, mutfak, kreş ve ısı merkezi bulunmaktadır.

• E Blok 9 katlıdır. Bu blokta; Cumhuriyet Başsavcılığı, müfettiş odaları, kalem ve savcı odaları, konferans salonu, sergi salonu, kokteyl ve fuaye salonları bulunmaktadır.

• F Blok 2 kat, G Blok l katlıdır. Bu bloklarda kapalı otoparklar bulunmaktadır.

• H Blok giriş bloğudur.

Adliye Sarayı’nda 325 adet duruşma salonu bulunmaktadır. Binalarda; bir Cumhuriyet Başsavcısı, 20 Cumhuriyet Başsavcı Vekili, 307 Cumhuriyet Savcısı, 380 Hakim ve yaklaşık 5 bin personelin görev yapması planlanmaktadır. Binaya günde yaklaşık 100 bin kişinin giriş-çıkış yapacağı tahmin edilmektedir.

Binada yaklaşık 2 bin 800 araçlık, biri açık olmak üzere 4 adet otopark bulunmaktadır. Güvenlik nedeni ile bazı katlara çıkışlarda asansörler ve bu alanlara ulaşan kapılar elektronik donanımlı olacaktır. Bütün binalar otomasyon sistemi ile bilgisayar ortamından kontrol edilecektir.

Mekanik Tesisat Tasarımı

Binanın mekanik tesisat tasarımı, Abdullah Bilgin ve Mahmut Ayık tarafından yapılmıştır. Yüksek kapasiteli ısıtma ve soğutma gereksiminin karşılanmasında enerji etkin, çevre duyarlı mekanik tesisat tasarımı yapılmasına azami özen gösterilmeye çalışılmıştır. Tasarımcıları, binanın ısıtma, soğutma, havalandırma ve klima sistemini şu şekilde anlatmışlardı “Yapı kompleksinin ısıtma enerjisi gereksinimi 15.015.000 kcal/h olarak hesaplanmış ve söz konusu ısı enerjisi 3 adet 5.500.000 kcal/h ve 1 adet 1.200.000 kcal/h Kapasiteli doğalgazlı, sıcak su kazanı ile karşılanmış, 1.200.000 kcal/h kapasiteli kazanın geceleri nöbetçi mahkemelerin ısıtma gereksinimi ile yaz sezonunda kullanım sıcak suyu enerjisinin sağlanmasında kullanılması öngörülmüştür. Doğalgazlı sistemlerde yakıtın yanması sonucu yakıt içerisindeki hidrojenin oluşturduğu su buharının baca gazlarıyla taşıdığı gizli ısıyı kazanabilmek dolayısıyla yaklaşık % 10 enerji ekonomisi sağlamak maksadıyla sistem 3 adet 500.000 kcal/h. ve 1 adet 100.000 kcal/h. kapasiteli paslanmaz çelik yoğuşturucu ekonomizerler ve ekonomizer pompalarıyla donatılmış, ayrıca kazanlarda dönüş suyu sıcaklık kontrol sistemi tesis edilmiştir.

Kazanlarda kullanılacak doğalgaz brülörleri çağdaş gelişmeler paralelinde ısıl güç tüketimi ile eş güdümlü olarak yakıt/hava oransal kontrollü, frekans konvektörlü, tam otomatik mikro işlemcili yakma yönetim ve oksijen trim kontrollü olarak tercih edilmiş ve bu sayede sağlanacak enerji ekonomisine azami önem verilmiştir.

Doğalgazlı, yoğuşmalı kazanlarda yoğuşmadan azami ölçüde yaralanabilmek ve ısıtma dönüş suyu sıcaklığını minimize edebilmek amacıyla ısıtmada sistem, düşük sıcaklık rejimine uygun 70/50 °C olarak benimsenmiştir. Tüm ısıtma sisteminde kullanılan genel ısıtma ve soğutma elemanlarının fan-coil olması ve söz konusu fan-coillerin soğutma yüküne göre seçilmesi, dolayısıyla ısıtma modunda cihaz bazında ihtiyacın çok üzerinde güce sahip olması nedeniyle düşük sıcaklık rejimi tercihi yatırım yönünden dezavantaj yaratmamış, sadece klima santralarına ait ısıtıcı bataryaların 70/50 °C rejimine göre seçilmesini zorunlu kılmıştır.

Yapı genelinde sıcak su kullanımı düşük ve sadece D blokta olduğundan sıcak su eşanjörleri açısından düşük sıcaklık rejiminin yatırımda kayda değer dezavantaj yaratmayacağı düşünülmüştür.

Özellikle A ve B Blokların yapı yüksekliğinden kaynaklanan statik basınç nedeniyle kazan işletme ve konstrüksiyon basıncının özellikle EN normlarınca bina altı kazanlar için verilen sınır değerleri aşması, sistemde eşanjör kullanımını zorunlu hale getirmiş ve tüm kazanlar eşanjörle donatılarak kazanlar üzerindeki yüksek statik basınç etkisi kırılmıştır. Buna göre, kazan primer devresinde ısıtma rejimi 75/55 °C, sekonder devrede 70/50 °C olarak belirlenmiş, tüm eşanjörler üç yollu vana ile donatılarak hem sekonder devre sıcaklığı hem de kazan dönüş suyu sıcaklığı kontrol edilmiştir.

Isıtma sistemi kapalı basınçlandırmalı olarak düşünülmüş, primer devrede her bir kazan için değişebilir membranlı kapalı genleşme tankları tercih edilirken, sekonder devredeki su hacminin büyüklüğü nedeniyle kapalı genleşme tankları tam otomatik seviye ve basınç kontrollü, azot yastıklı olarak öngörülmüş söz konusu sistem besi suyu için yeterli kapasitede modüler paslanmaz çelik besi suyu deposu ve besi suyu pompaları ısı merkezinde tesis edilmiştir.

Isıtma ve soğutma sistemine ait besi suyunun yumuşatılmasında, kullanım sıcak suyu sisteminde kullanılacak suyun şartlandırılmasında ve su soğutmalı chillerlerin kule devrelerinde sirküle edecek suyun arıtılmasında 2 adet 60 m³/n. kapasiteli, elektronik tip, tam otomatik regenarasyonlu tandem tip su yumuşatma cihazı kullanılmış, ayrıca yumuşatılmış su için 120 m³ kapasiteli paslanmaz çelik modüler su deposu ve bunlara entegre 75 m³/h. kapasiteli yumuşak su hidroforunun ısı merkezinde tesisi öngörülmüştür.

Kazanlarda üretilen 75/55 °C primer devre ısıtıcı akışkan sabit debili primer kazan pompaları ile eşanjörler ve bunlara entegre denge borusu üzerinden 70/50 °C sekonder sisteme aktarılmış, tüm sekonder devre transfer pompaları enerji tasarrufunu teminen frekans konvertörlü seçilmiş, denge borusu vasıtasıyla primer ve sekonder devrelerdeki debi ve basınç değişikliklerinin neden olacağı dengesizlikler ortadan kaldırılmıştır.

Tesisat merkezlerine ait denge borularının ısı merkezi dönüş hatları pik yükte maksimum debiyi kontrol edecek statik balans vanaları ile donatılmış, ayrıca denge borusu-ısı merkezi dönüş hattında radyatör, fan-coil ve klima santrallerinden dönen akışkanın sıcaklığına bağlı olarak ısı merkezi dönüş suyu sıcaklığını kontrol eden iki yollu motorlu vanalar kullanılarak kazanlara dönen suyun minimum sıcaklıkta kalması, dolayısıyla ekonomizerlerde azami yoğuşma ve verim artışı, ayrıca frekans konvektörlü transfer pompalarında maksimum enerji ekonomisi amaçlanmıştır. Buna göre ısı merkezi işletme sisteminde tesisat gidiş suyu sıcaklığının 70 °C değerinde sabit tutulması halinde pik yükte en olumsuz koşullarda dönüş suyu sıcaklığının maksimum 50 °C olması, dış hava sıcaklığına bağlı olarak değişken ısı gereksinimlerinde tesisat dönüş suyu sıcaklığının otomatik olarak 50 °C değerinin altında gerçekleşmesi sağlanmıştır.

Önerilen sistem çözüm şeklinin başka bir avantajı da, kazan kontrol panelleri vasıtasıyla dış hava kompanzasyonlu olarak tesisat gidiş suyu sıcaklığının değiştirilmesi halinde, frekans konvertörlü pompalar ve tesisat merkezleri denge borularmdaki akış ve dönüş suyu sıcaklık kontrol sistemi yardımıyla ısı merkezidönüş suyu sıcaklığının çok daha fazla minimize edilebilmesi ve yoğusturucuların çok daha etkin kullanılabilmesi olarak düşünülmektedir. Bu durumda frekans konvertörlü sirkülasyon pompalarının kısmen daha yüksek su debisiyle çalışacağı ve bir miktar daha fazla elektrik tüketimine neden olacağı gözden uzak tutulmamaktadır. Ancak burada sözü edilen her iki yöntemin de işletme sırasında mevsimin değişik dönemlerinde işletmeciye yüksek ısıl verim yanında elektrik enerjisi ekonomisi açısından da önemli avantajlar sağlayacağı mutlak olarak görülmektedir.

Yapı kompleksini soğutma gereksinimi 17.970.000 kcal/h. olarak hesaplanmış ve diversite faktörü ile 14.400.000 kcal/h. soğutma gücünün yeterli olacağı kabul edilmiş, söz konusu kapasitenin büyüklüğü, resmi dairelere uygulanan su ve elektrik enerji bedelleri ile tam ve kısmi yüklerde soğutma gruplarının C.O.R değerleri göz önünde bulundurularak 4 adet 3.600.000 kcal/h. kapasiteli su soğutmalı, frekans konvertörlü, santrifüj kompresörlü chillerler yatırım işletme yönünden en uygun tercih olarak benimsenmiş ve buna entegre olarak su soğutma kuleleri de aksiyal fanlı, frekans konvertörlü, açık tip seçilmiştir. Soğutma sisteminde genel akışkan rejimi 7/12 °C olarak benimsenmiş, kule devresinde ise mahal şartlarına uygun 29/34 °C rejimi tercih edilmiştir.

Soğutma devresinde ehiller pompaları ve kule pompaları her bir ünite için ayrı ayrı, sabit debili ve tam yedekli düşünülmüş, yapı kompleksinde her bir blokta yer alan tesisat merkezlerine soğutucu akışkanın sirkülasyonu ise ısıtma sisteminde olduğu gibi ayrı ayrı frekans konvertörlü soğutma transfer pompaları ile sağlanmıştır. Her bir tesisat merkezinde fan-coiller ve klima santraları için soğutulmuş su sirkülasyonu yine denge borusu üzerinden ayrı ayrı frekans konvektörlü pompalarla gerçekleştirilmiştir. Gerek frekans konvertörlü pompalardan sağlanacak enerji tasarrufu ve gerekse sistemin genel dengesi açısından herbir denge borusu ısıtma sisteminde olduğu gibi, ısı merkezi dönüş hattında akış ve iki yollu sıcaklık kontrol vanalarıyla donatılmıştır.

Yapı kompleksinde gerek ısıtma gerekse soğutma sistemi değişken akışkan debili olarak seçildiğinden hem frekans konvertörlü pompaların ekonomik kullanımı, hem de ısıtma dönüş suyu sıcaklığının etkin bir şekilde minimizasyonu için tüm klima santraları ve fan-coilller iki yollu motorlu, radyatörler ise termostatik vanalarla kontrol edilmiştir.

Yapı kompleksinde ısıtma ve soğutma sistemlerinin çözümünde, ekonomik enerji taşmımı, bireysel kontrol ve havalandırma kanal ebatlarında minimizasyon gibi avantajlar göz önünde bulundurularak fan-coil ve primer havalandırma sistemi tercih edilmiş ancak, fuayeler, konferans salonları ve mutfak gibi özellik arz eden bina bölümlerinde tam havalı klima sistemleri uygulanmıştır.

Primer hava klima sistemlerinin tesisinde yemekhaneler ve ofisler ya da kafeteryalar gibi işletme bakımından farklılık arz eden manallerde birbirinden bağımsız klima santraları tesis edilmesine özen gösterilmiş, sistemde toplam taze hava gereksinimi dikkate alınarak, genel enerji tasarrufunu teminen tüm klima santralleri ısı geri kazanımlı düşünülmüş; tek bölüm için bağımsız tasarlanmış konferans salonları, fuayeler ile yemek salonlarına ait klima santralleri ısı geri kazanım sistemlerine ek olarak iç hava kalite (C02) kontrollü, değişken taze hava debili olarak çözümlenmiş, söz konusu santrallerde ya frekans konvertörlü fanlar kullanılmış ya da karışım havası damperi iç hava kalite kumandalı olarak öngörülmüştür.

A ve B bloklarda duruşma salonları, müzakere odaları, tutuklu bekleme odaları % 100 taze havalı klima sistemi ile tesis edilirken, savcı odaları, ofis ve tutuklu bekleme, müzakere odaları, kalem gibi mahallerde fan-coil ve primer havalandırma-klima sistemi öngörülmüştür. Arşivler, yediemin depoları ve sığınaklarda klima düşünülmemiş ve sadece radyatör ile ısıtma sağlanmış, ayrıca bu mahallerde primer havalandırma sistemi ile taze hava ihtiyacı karşılanmıştır.

C, D ve E bloklarda konferans salonları, fuayeler ve mutfak gibi mahaller dışında kalan tüm hacimlerde fan-coil ve primer havalandırma sistemi öngörülmüş, WC’Ierde ise radyatör ile ısıtma ve egzost havalandırması yeterli görülmüştür. Söz konusu bloklarda yer alan mutfaklar, yemek tevzii servis bölümleri için ayrı bir egzost sistemi tercih edilmiş, egzost aspiratörleri yapıların teras bölümlerinde ya da çatı katında öngörülen tesisat mahallerinde yerleştirilmiştir.

C blokta yer alan bilgi işlem merkezinde kış mevsimlerinde dahi oluşabilecek soğutma gereksinimi dikkate alınarak fan-coil ve primer havalandırma-klima sistemine ek olarak, değişken soğutucu akışkan debili klima sistemi tesis edilmiştir.

F ve G bloklar otopark olarak planlandığından ilgili mahal şartlarında ısıtma düşünülmemiş ve sadece egzost havalandırması yapılmıştır. Havalandırma sisteminde öngörülen aspiratörler aynı zamanda duman tahliye sistemine uygun özelliklerde düşey kanallı mantar tip olarak seçilmiş ve bahçe katında yerleştirilmiş, aspirasyon sonucu otoparklardan atılan egzost havasına karşılık taze havanın açık kuranglezlerden serbest olarak otoparklara alınması sağlanmış, ayrıca yapı kompleksinin diğer bölümlerine ait klima santrallerinin egzost havalarının otoparklara deşarjı uygun görülmüştür.

Merkezi denetim ve işletmeyi gerçekleştirmek, enerji tasarrufu elde etmek ve güvenlik kontrolünü sağlamak üzere yapı kompleksi genelinde “otomasyon sistemi” öngörülmüş, kazanlarda sıralı çalışma, pompaların kontrolü, kullanım sıcak su sisteminin kontrolü, ısıtma zonlarının kontrolü, ısıtma ve soğutma sistemine ait tüm hatlarda gidiş ve dönüş sıcaklıklarının kontrolü, kazanlarda ve zonlarda basınç kontrolü ile soğutma gruplarının ve kulelerinin denetimi, klima santrallerinin kontrolü, brülörlerde yakma yönetim ve oksijen trim kontrol sistemi, kazanların sıralı ve rotasyon çalışması, soğutma gruplarının sıralı ve rotasyon çalışması, sirkülasyon pompalarının sıralı ve rotasyon çalışması, hidroforların sıralı ve rotasyon çalışması bina otomasyon sistemine entegre edilmiştir.

Soğutma Grupları ile İlgili Verimlilik Analizi

Binanın tasarımı, işletme giderlerini minimize etme yönünde bir düşünceyle yapılmıştır. Bu düşünce; tesisatta en fazla elektrik tüketen soğutma gruplarının yüksek verimli olmasını gerekli kılmıştır. Su soğutmalı kondenserli, santrifüj kompresörlü soğutma grupları, frekans konvertörlü olarak temin edilmiştir.

Aşağıdaki verimlilik analizi, bu tercihin işletme giderlerinde sağlayacağı tasarrufu gözler önüne sermektedir. Analiz, farklı özellikteki soğutma gruplarının kullanıldığı sistemlerin simulasyonunu yaparak, işletme giderlerini karşılaştıran “Carrier Chiller System Optimizer” programı aracılığıyla yapılmıştır. Program aracılığıyla, 4 Adet sabit devirli santrifüj gruptan oluşan sistemle, 4 Adet değişken devirli (frekans konvertörlü) santrifüj gruptan oluşan sistem, işletme giderleri açısından karşılaştırılmıştır.

Analiz yapılırken şu kabuller yapılmıştır:

• Dış hava koşulları olarak ASHRAE’nin verdiği İstanbul hava koşulları alınmıştır.

• Binanın soğutma yükünün 30.8 °C dış hava sıcaklığında 16.300 kW olduğu, sıcaklık düştükçe, sıcaklığa bağlı olarak lineer azaldığı ve 18 °C ve daha düşük dış hava sıcaklıklarında soğutma ihtiyacı olmadığı varsayılmıştır.

• Pompa ve kule fanlarının enerji tüketimleri, her iki seçenek için de farklılık arzetmeyeceği için hesaba katılmamıştır.

• Sistemin sadece hafta içi 07.00 ila 19.00 saatleri arasında çalıştığı varsayılmıştır.

• Elektrik enerji bedeli 0.15 USD/kWh olarak kabul edilmiştir.

Sonuç

Tasarımda, değişken devirli soğutma grubu tercihi yapılarak, yılda yaklaşık 64.000 USD tasarruf yapılması öngörülmektedir. Bu tasarruf tutarı, frekans konvertörü ilave maliyetinden dolayı yapılan ekstra ilk yatırımı 3-4 sene içinde amorti etmektedir. Finansal konular bir tarafa, çevresel faktörler gözönüne alındığında, dünyanın en büyük adliye sarayının çevreye olan saygısını hakkıyla göstereceği şimdiden söylenebilir.

Tümünü Temizle
Karşılaştır