Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

DOSİDER Yönetim Kurulu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ı Makamında Ziyaret Etti

Doğalgaz sektörü içinde üyeleri arasında işbirliği, dayanışma ve yardımlaşma ortamının oluşturulması için 1993’ten beri faaliyetlerine devam eden Doğalgaz Cihazları Sanayicileri ve İşadamları Derneği - DOSİDER yönetim kurulu üyeleriyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ı makamında ziyaret etti. 15 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleşen ziyarete, DOSİDER Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, Yönetim Kurulu Üyeleri Levent Taşkın, Süleyman Bulak, K. Ayhan Eren, H. Önder Şahin ve Cengiz Önder katıldı.

Doğalgaz sektörünün sorunlarının değerlendirildiği toplantıda, konuyla ilgili çeşitli çözüm önerileri de paylaşıldı. 4646 sayılı Doğalgaz Piyasası Yasası ilgili yeni düzenlemeler hakkında detaylı bilgilerin dile getirildiği toplantıda. DOSİDER Yönetim Kurulu konuyla ilgili görüş ve önerilerini aktardı. Ayrıca Dernek ve Dernek üyelerinin ekonomiye ve istihdama sağladığı katkılar konusunda da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bilgi verildi.

Görüşmede doğalgaz kullanımının son 10 yılda ciddi biçimde artmasıyla çok farklı bir sektörün ortaya çıktığını dile getiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin yüzde 83’üne doğalgazın götürüldüğünü söyledi. Yıldız, doğalgaz götürülen yerleşim yerlerinde çeşitli nedenlerle abone olmayanların bulunduğunu belirterek, bunların da abone olmasıyla vatandaşların önemli bir bölümünün bu enerjiden yararlanır hale geleceğini aktardı.

Bazı illerdeki aboneleşme oranını düşük gördüklerini vurgulayan Yıldız, meskenlerde kullanılan doğalgazın ciddi avantajı bulunduğunu, bu nedenle de vatandaşlara tavsiye ettiklerini belirtti. Yıldız, DOSİDER’in piyasanın önemli aktörterinden olduğunu belirterek, üretilen ürünlerin kaliteli yapılması gerektiğine dikkati çekti.

Derneğin doğalgaz yakan cihazları üreten ve ithal eden firmaları bünyesinde barındırdığını söyleyerek konuşmasına başlayan DOSİDER Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ise, insan sağlığını ilgilendiren bir üretim alanında faaliyet gösterirken oluşturdukları etik kurallar çerçevesinde hareket ettiklerini anlattı. Vardan, doğalgazın kullanımına yönelik cihazların olması gereken standartlarda üretilmesi için gayret gösterdiklerini belirtti. DOSİDER’in Teknik Komitesi, Pazarlama Komitesi ve Ankara Komitesi ile beraber sektöre hizmet etmeye gayret ettiklerini ifade eden Vardan, sektörün sorunları ile alakalı çeşitli hizmetler ve fikirler ürettiklerini de aktardı.

Türkiye’nin bu alanda Avrupa’nın üretim üssü haline geldiğine dikkati çeken Vardan, kombi, brülör, kazan, panel radyatörde ülkenin önemli bir kapasiteye ulaştığı bilgisini verdi.

Türkiye’de kullanılan doğalgaz yakan cihazların yaklaşık yüzde 80’inin üyeleri tarafından üretildiğini vurgulayan Ömer Cihad Vardan, şunları kaydetti: "Kapasitemiz yaklaşık 1 milyon kombiye, 11 bin kazana ve bir o kadar bunları yakan brülöre ulaştı. Bunların yan, yardımcı ve diğer ekipmanları var. Hepsini düşündüğümüzde Türkiye’deki iç pazarın büyüklüğü 2 milyar Lira’ya ulaşmış vaziyette. Sadece Türkiye için üretim yapmıyoruz. Hatta bazı firmalar yapacağı imalatı sadece ihracata yönelik tasarlamış durumda. Bugünkü rakamlarla yaklaşık 1,2 milyar Dolarlık ihracat söz konusu. Üretim yanında dağıtım teşkilatımız, bayilerimiz ve servislerimiz var. Bunlarla birlikte Türkiye genelinde 20 binleri geçen bir istihdama ulaşmış durumdayız."

Ortak iç tesisat konusuna da değinen Vardan "Zaman içinde doğalgazın başlangıçtaki birkaç ilden Türkiye’nin hemen her tarafında kullanılmaya başlanmış olması, özellikle tatbikatlarda bazı sorunları da beraberinde getirmiştir. Bu alandaki sorunlarından belki en önemlisi, aynı dili konuşabilmek anlamına gelen ve uzun zamandır üzerinde çalışılan Ortak İç Tesisat Şartnamesinin henüz tamamlanamamış olmasıdır. Bu vesilesiyle dile getireceğimiz öncelikli arzumuz, bu konudaki çalışmaların da hızlı bir şekilde sonuçlandırılarak, konu ile ilgili sektörümüzde bir standardizasyon getirilmesidir" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile görüşmesini tamamlayan DOSİDER Yönetim Kurulu, aynı gün içerisinde Ankara’da temaslarına devam etti. Başkan Ömer Cihad Vardan, Yönetim Kurulu Üyeleri Levent Taşkın, Süleyman Bulak, K. Ayhan Eren, H. Önder Şahin ve Cengiz Önder’den oluşan heyet; ETKB Müsteşar Yardımcısı Selahattin Çimen, ETKB Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli, EPDK Başkanı Hasan Köktaş, EPDK Kurul Üyesi Fatih Dönmez ve EPDK Gaz Dairesi Başkanı İsmail Karahan’ı da makamlarında ziyaret etti.

Tümünü Temizle
Karşılaştır