Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Çift Haneli Büyüme Bekleniyor

Sıcaklar kapıya dayandı. Henüz çok hissetmesek de, beklenti bu yazın oldukça sıcak geçeceği yönünde. Uzmanlar önümüzdeki günlerde bunaltıcı sıcakları iyiden iyiye hissedeceğimizi belirtiyor.

Sıcaklarla başa çıkabilmenin en etkili yollarından biri olan klimalar kuşkusuz bu sıcak günlerde en önemli yardımcımız olacak. Konfor talebinin artması ve inşaat sektöründeki hareketlilikle beraber klima satışlarının uzun süredir iyi gittiği malum. 2009 yılında yaşanan keskin düşüşten sonra 2010’da yüzde 20 ve 2011’de yüzde 55 artış yaşanan pazarda, son iki yılda da satışlar düşük de olsa yükseldi. Böylelikle 2009’da 604 bin adede gerileyen klima satışları, geçtiğimiz yıl 1 milyon 216 bin adede çıktı.

HEDEF YÜZDE 15 BÜYÜME

Klima pazarı dünyada geçtiğimiz yıl 90 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştı. Çin klima satışlarında en büyük pazar olurken, ABD ve Japonya onu takip ediyor. Türkiye’de konfor klima pazarı yaklaşık 1,2 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip. İklimlendirme sektörünün tamamını (ısıtma, soğutma, klima, havalandırma, pompa, tesisat, yalıtım) topladığımızda ise büyüklük 11 milyar dolara ulaşıyor. Klima İmalatçıları Derneği’nin (İSKID) 2013 yılı verilerine göre, Türkiye iklimlendirme sektörünün tamamında 300 bin kişi istihdam ediliyor ve 4,2 milyar dolarlık bir ihracat söz konusu.

İSKİD-ESSİAD istatistiklerine göre Türkiye’de geçtiğimiz yıl 1 milyon 216 bin adet split klima satışı gerçekleşti. Pazarda bu yıl yüzde 15 büyüme bekleniyor. [...]

ENERJİ VERİMİ ÖNE ÇIKTI

Sektörde aslında önemli bir değişim de yaşanıyor. Bunda yıl başında yürürlüğe giren yeni enerji düzenlemelerinin etkisi büyük. 2020 yılına kadar enerji tüketimini ve karbondioksit emisyonunu yüzde 20 azaltmak ve yenilenebilir enerji kullanımını yüzde 20 artırmak amacıyla bir dizi önlem alan Avrupa Birliği, 2013 yılı başında klimalarda gerçek enerji kullanım değerlerini gösteren yeni ölçümlendirme sistemi Sezonsal Verimlilik (Mevsimsel Verimlilik) kriterlerini uygulamaya başladı.

Türkiye de bir yıl sonra yani geçen ocak ayında, sezonsal verimlilik kriterlerine göre belirlenmiş yeni enerji etiketi sınıflarına geçiş yaptı. Peki bu geçiş ne anlama geliyor? Geçmiş dönemde klimaların elektrik kullanım hesaplamaları sabit hava sıcaklığına göre yapılırdı.

Yani gerçek hayattaki şartlar dikkate alınmazdı. Klimaların dış hava koşullarına göre farklı seviyelerde elektrik kullandığı anlaşılınca, sezonsal verimlilik kriterleri geliştirildi.

Yeni düzenleme ile ısıtma sezonu için iklim haritası çıkarıldı ve Türkiye üç farklı iklim bölgesine ayrıldı. Ayrıca kapasitesi 12 kilovatın altında olan klimalar için performans ölçüm metotları değişti.[...]

PAZAR DEĞİŞECEK

Alarko Carrier Bireysel ve Ticari Klimalar Ürün Yöneticisi Faruk Gençyiğit, pazarda önceki yıllarda çok küçük olan inverter klimaların payının artan tüketici bilinciyle yüzde 30’lara çıktığını ifade ediyor. Gençyiğit, şöyle devam ediyor: “Bu yıl yürürlüğe giren ve düşük enerji verimliliğine sahip klimaların satışını engelleyen yönetmeliklerle beraber, Türkiye’de pazar bu yıldan itibaren tamamen inverter klimalardan oluşacak. Bu sayede hem tüketicilerin ödeyeceği elektrik faturaları düşecek hem de ülkemizin enerji tüketimi azalacak.”

Tümünü Temizle
Karşılaştır