Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

CARRİER, İSPANYA FABRİKASINI KAPATTI, GEBZE’Yİ ÜS ŞEÇTİ

Carrier Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı Pierre Yves Rollet, Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, Alarko Şirketler Topluluğu Genel Koordinatörü ve CEO’su Ayhan Yavrucu ve Alarko Carrier koordinatörü Önder Şahin’in düzenlediği basın toplantısıyla Carrier’ın çatı kliması üretimini Türkiye’ye kaydırması ve şirketin hedefleri kamuoyuna duyuruldu. Aynı gün öğleden sonra yapılan ürün lansmanına 450 davetli katıldı.

Toplantıda konuşan Carrier Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı Pierre Yves Rollet, Carrier’ın dünya klima ve havalandırma piyasasının yüzde 15’ini elinde tuttuğunu belirterek, 2003 yılında 9,2 milyar dolar satış yaptıklarını acıkladı. Rollet, çatı klima imalatını Türkiye’ye nakletmek kararı aldıklarını kaydederek, “Bu başarıyı teyid ediyor. Avrupa piyasası için imal ettiğimiz bütün çatı klimaları, bundan sonra Alarko Carrier’ın Gebze’deki fabrikasında üretilecek” dedi.

Bir soru üzerine Rollet, İspanya’daki 400 işçinin çalıştığı tesisin başka ekipman üreten bir gruba satıldığını, işçilerin büyük bir kısmının da oraya kaydırıldığını bildirdi.

Maliyetlerdeki esneklik nedeniyle Türkiye’yi tercih etkenini kaydeden Rollet “Türkiye’de elde ettiğimiz maliyeti Batı Avrupa’da elde edemedik. Bu batı avrupa’da bütün ülkeler için geçerli bir sorun, sanayiciler esneklik istiyor” dedi.

İlk Sipariş Yunanistan’dan

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Alarko Carrier Koordinatörü Önder Şahin’de Alarko Carrier’ın Gebze fabrikasında üretilen yeni çatı klimasının İspanya’da üretilen modelin yenilenmiş hali olduğunu belirterek, ürünün İspanyol ve Türk mühendislerinin 2 yıl boyunca yaptıkları çalışmalar sonucunda oluşturulduğunu söyledi.

Eylül ayından beri deneme üretimi yaptıklarını ve yurtiçi piyasada 100 ürün sattıklarını belirten Şahin, “Şu an ihracat için ilk siparişi Yunanitan’dan aldık. Onlar için 30 tane klima üretiyoruz” dedi. Şahin, bir soru üzerine yeni klima için çok büyük bir yatırım yapmadıklarını, 2000 yılında Gebze fabrikası için gerçekleştirdikleri 15 milyon dolarlık yatırımın yeterli olduğunu belirterek çatı klimasını fiyatının 8-9 bin dolar civarında bulunduğunu, bin klima üretilmesi durumunda iş hacminin 8-10 milyon dolar civarında olacağını sözlerine ekledi.

“MP için yabancılarla görüşüyoruz”

Alarko Şirketler Topluluğu Genel Koordinatörü ve CEO’su Ayhan Yavrucu Milli Piyango’nun özelleştirilmesiyle ilgili görüşmeler yaptıklarını belirterek, “Doğuş Grubu ile bir ortaklık kurduk. Şimdi bir yabancıyla da bu ortaklığı güçlendirecegiz” dedi. Soruları yanıtlayan Yavrucu, şu anda birinci aşamada Milli Piyango’nun özelliştirilmesi, ikinci aşamada ise enerji dağıtımı ve üretim ihalelerine katılma yönünde hazırlık yaptıklarını bildirdi. Doğuş Grubu ile yaptıkları ortaklığı bir yabancıyla güçlendirmeyi istediklerini belirten Yavrucu, “Dünyanın 3-4 büyük grubuyla görüştük ABD, İngiltere, Avustralya, Yunanistan. Bunların biriyle zannediyorum önümüzdeki hafta bitireceğiz” dedi.

Tümünü Temizle
Karşılaştır