Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

AVEA Baz İstasyonlarındaki<br>Klimaların Bakım ve Onarımlarını<br>Alarko Carrier Müşteri Hizmetleri Müdürlüğü Yapıyor

Alarko Carrier Müşteri Hizmetleri Müdürlüğü, AVEA’nın baz istasyonlarındaki klimaların bakım ve onarım faaliyetlerini 2002 yılından beri üstlenmiş durumda. Bu kapsamda yaklaşık 2500 baz istasyonuna destek sağlayan Alarko Carrier Bakım Merkezi’nin faaliyetleri ile bakım ve onarım çalışmaları sırasında karşılaşılan güçlükler hakkında Alarko Carrier Müşteri Hizmetleri Müdürü Kemal Aka ile görüştük.

İki buçuk yıl önce günümüzde avea olan aria ile "bakım sözleşmesi" görüşmelerine başladık ve aynı yıl içinde eski adıyla İŞTİM’in kontrolü altında bir bakım anlaşması imzaladık. Bu anlaşmayla yaklaşık 2500 baz istasyonunun bakımını üstlendik.
Biz aslında baz istasyonlarının soğutulması için kullanılan klimaları da satıyoruz. Baz istasyonlarında kabin içinde bulunan haberleşme ekipmanları ısı yaydıkları için ortamın soğutulması, ısının denge altında tutulması gerekiyor. Aksi takdirde içerideki ısı yükselirse, aletler çalışma sıcaklığının üzerine çıkıp arızaya geçiyor; dolayısıyla haberleşme kesiliyor ve o bölgedeki insanlar cep telefonlarıyla iletişim kuramıyor. Firma para, müşteri de iletişimini kaybediyor. Bu nedenle soğutma çok önemli, kaçınılmaz bir unsur. Enteresandır; soğutmaya kışın bile ihtiyaç duyulabiliyor.

Baz istasyonu içerisinde ısı üreten en büyük kaynak, ses ve bilgi iletimini sağlayan elektronik aygıtlardır. Bunların dışında baz istasyonu içerisindeki elektrik panoları ve aküler, içeride ısının yükselmesine neden olur. Bu kaynaklardan ve dış ortamdan gelen ısıların karşılanması ve baz istasyonu içerisindeki sıcaklığın limit değerlerin altında sabit tutulması şarttır. Aksi taktirde değerleri on binlerce dolar olan elektronik aygıtların zarar görmesinin yanında o baz istasyonunda görüşme yapılamaması nedeniyle müşterimizin para ve prestij kaybı olacaktır. Bu açılardan baz istasyonunun sağlıklı şekilde çalışması ve klima nedeniyle kesinti yaşatılmaması bizim görevimizdir.

Pratikte bakım ve onarım işleri yürütülürken elbetteki yukarıda izah edilen olumsuzluklar yaşanabilmektedir. Enerji hatlarında meydana gelen problemler, bakımsızlık nedeni ile meydana gelen mekanik arızalar, özellikle kış aylarında çevre şartları nedeniyle baz istasyonlarına ulaşılamaması gibi durumlar; arızalara müdahale edilmesini zorlaştırmaktadır. Hatta baz istasyonunun bulunduğu yerdeki halkın tepkisi nedeni ile baz istasyonuna girilemeyen durumlarla da karşılaşılabilmektedir. Yine bulunduğu yerin özellikleri (çimento fabrikası, kömür depolarının bulunduğu mekanlar vb.) nedeniyle sıkça arızalanan ve sık sık bakım yapılması zorunlu bir çok baz istasyonu mevcuttur. Bu tür yerlerdeki servis aktiviteleri diğer baz istasyonlarına göre daha fazla olabilmektedir.

Bu olumsuzluklar, büyük oranda düzenli, devamlı ve uygun kalitede bakım aktiviteleri ile giderilebilir. Ayrıca baz istasyonuna gelen enerjinin teknik limitlerin dışına çıkmaması için regülatör bağlantısı, enerji hatlarındaki düzensizliklerin giderilmesi gibi gerekli düzenlemelerin yapılması ciddi arızaların oluşmasını engelleyebilir. Dışarıdan gelen ısı miktarının azaltılması için site izolasyonlarının uygun yapılması ve yedekli çalışan klima uygulaması, iç sıcaklığın hızla yükselmesine engel olacaktır.

Müşteri hizmetleri departmanı olarak ilk defa bu işe girdiğimizde bir organizasyon değişikliğine giderek bir bakım ekibi kurduk.

"Merkezi bir sistem kurduk; baz istasyonlarıyla ilgili bir alarm aria ile aynı anda bizde de görünüyor ve kendi bilgisayarında alarmı görür görmez, \ Bakım Merkezi, sorunu yetkili servise aktarıyor. Normalde ısıtma soğutmayla uğraşanlar yılın 3-4 ayı çalışıp sonra oturuyorlar; ama bizim işimiz, 12 ay sürekli devam eden bir iş. Servisimizin 3-5 ekibi var, ayrıca bir tane de bakım ekibi mevcut. Gayemiz arızayı bulup, azami 8 saati geçmeden sorunu çözmek. %9O oranında bunu başardık. Şimdiki hedefimiz, arızalara müdahaleleri bu saatin altına çekmektir. Şu an, 6 saatin altında %76’lık, 2 saatin altında %55’lik bir başarı vardır."

Bu baz istasyonlarında kullanılan makinaların bir çoğu Alarko Carrier markalı olduğu için, aria kurumsal müşterimiz; dolayısıyla cihazlarının arıza bakım faaliyetlerini zaten yürütüyorduk. Ama özel olarak sadece kendi cihazlarımızla ilgileniyorduk. Daha sonra burada bulunan her türlü markaya servis hizmeti verme fikri müşterimiz İŞTİM’in talebi ile oluştu. Tabi bunu yapabilmek için teknik anlamda yeterli olmamız gerekiyordu; çünkü Hiross, Dantherm gibi yalnızca telekom cihazları için soğutma sağlayan çok özel markalar da vardı. Biz de bunların bakım ve onarımlarını yapabilmek için eğitimlerini ve özel yetki sertifikası aldık.

Alarko olarak en büyük avantajımız; Türkiye çapında yaygın bir servis ağımızın ve organizasyonumuzun olmasıdır. Türkiye geneline yayılmış baz istasyonları var. Bunlar; coğrafi olarak birbirine çok uzak mekanlar. Çoğu zaman dört çekerli araçlarla gitmek ve sekiz saat içinde arızaya müdahale etmek zorundasınız. Tüm bunları yapabilmek için de büyük organizasyonların gerçekleştirilmesi şart. Alarko olarak 342 servisimiz ile Türkiye genelinde faaliyet gösteriyoruz. Bazı firmaların bizim kadar büyük organizasyonları olmadığından, daha lokal ve organize olmayan çözümler sunmaya çalışıyor. Tabii, İŞTİM gibi kurumsal firmalar da zaten bunu tercih etmedikleri için bize geldi.

Biz ilk olarak işe girdiğimizde cihazlarda yedek parça, kompresör, elektronik aksam vs. alanında büyük sorunlar vardı. Uygulama ve montaj, kalibrasyon hataları vardı. Standart yoktu. Bunların hepsini düzelttik.

"Onarım ve düzeltimler sayesinde alarm sayılarını ilk yılımıza göre yüzde 22 azalttık"

Sitelerde gerçek arızayı görmeye, tespit etmeye yönelik alarmlar vardır. Bu alarmlar sayesinde yukarıda belirtilen bu hata oranlarını ikinci yılda ilk yılımıza göre neredeyse % 22 oranında düşürdük. Sahada bir arıza meydana geliyorsa, bu arıza ile ilgili bilgi, sinyal hatları vasıtasıyla aria merkez istasyonuna düşüyordu. Buradaki bilgi işlem merkezindeki bir programda işleniyor ve diretk olarak hangi sitede hangi problem var -klima arızası, sıcaklıktan kaynaklanan bir problem vs. olabilir- bunların hepsi direkt görülüyordu; ama bizden önce "klima arızasını gidermeye kim gidecek?" sorusuna cevap belirsizdi; işte orada biz devreye girdik. Bakım hizmetini takip edecek, bakım merkezi kurma ihtiyacı duyduk.

Merkezi bir sistem kurduk. Baz istasyonlarıyla ilgili bir alarm aria’da gözüktüğü anda bizde de gözüküyor ve bakım merkezi kendi bilgisayarında alarmı görür görmez sorunu yetkili servise aktarıyor. Normalde ısıtma soğutmayla uğraşanlar yılın 3-4 ayı çalışıp sonra oturuyor; ama bizim işimiz, 12 ay sürekli devam eden bir iş. Servisimizin 3-5 ekibi var, ayrıca bir tane de bakım ekibi var. Gayemiz arızayı bulup, azami sekiz saati geçmeden sorunu çözmek. %90 oranında bunu başardık. Şimdiki hedefimiz arızalara müdahaleleri bu saatin altına çekmektir. Şu an, altı saatin altında %76’lık; iki saatin altında %55’lik bir başarı vardır.

Internet üzerinden bakım merkezimiz bu işleri çözmeye çalışıyor. Yetkili servisler ile bakım merkezi arasındaki çift yönlü bilgi aktarımını hızlandırmak için aria kurumsal hat telefonlar temin ettik ve bütün servislerimize telefonları dağıttık. Bunun yanısıra, servis bakım/onarım amaçlı siteye girerken, "giriş yapıyorum" bilgisini vermek zorundadır. Bazı baz istasyonlarında insanlar gelip o kapıları kırıyor ve klimaları çalıp götürüyor. Dolayısıyla servis olarak kapıyı açtığınızda geri besleme yaparsanız problem yok; aksi durumda jandarma veya polis kısa zamanda gelip durumu tespit edebilir. Servis, baz istasyonuna gidecek, sorunu görecek, çözecek ve rapor verecek. O verdiği rapora göre de internet ortamında olayın ne şekilde olduğu; kompresör değişti, fan tamir edildi, gaz verildi vs. gibi, alarmın giderildiği bilgileri verilerek o olayın kapatılması lazım. Alarmın açılışıyla kapanışı arasındaki süre bizim için önemli.

Her ayın sonunda biz aria ile değerlendirme toplantıları yapıyoruz. Fark edilen eksiklikleri iyileştirmeye yönelik faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz.

Hedeflerimiz; alarm sayısını azaltmak, müdahale ve çözme süresini geliştirmek, etkin yedek parça sirkülasyonunu sağlamak, klima kaynaklı kesintileri azaltmak. Bizim birinci sözleşme dönemimizde yani 2002’nin Haziran ayından 2003’ün Haziran ayına kadar olan dönemde 5703 tane alarma müdahale ettik. İkinci dönemde de 4468; dolayısıyla %22 oranında alarm sayısını azalttık. Bunun ötesinde birinci sözleşme döneminde ortalama 5703 alarma ortalama 12,31 saatte ancak müdahale edebilirken, ikinci dönemde 5,8 saate düşürdük. Yani %52’lik bir azaltma yaptık. Baz istasyonuna ulaştığınızda klimaya müdahale edememe, enerji sorunları veya anahtarın uymaması, etrafında çit örülü olması gibi sorunları azaltma hedefimiz vardı. İlk dönemde 128 defa bu tarz problem yaşadık ancak ikinci dönemde bu sayıyı 75’e düşürdük. Bunda da %41’lik bir azalma oldu. Servislerimize, ihtiyaç duyabilecekleri yedek parça dağıtımları yapıyoruz, onların stoklarını takip ediyoruz. Böylece, siteye gittiklerinde, tek defada (nokta vuruşu gibi) problemi sona erdirme şansına sahip oluyor. Bir yere ulaşım çok zorken, o yere iki kere gidersek bu işin hiçbir karlılığı kalmaz; dolayısıyla bu dağıtımları yaptıktan sonra bir defada problemi çözme oranı %32’den %89’a yükseldi. Bu iyileştirme ile bizim maliyetlerimiz düşerken, site kesintileri de, eskisine göre 2,5 kat azaldı.

Bu işin temelinde birkaç etken yatıyor. Birincisi, çok yaygın bir organizasyon, ikicisi, bu yaygın organizasyonun eğitilmesi. Bizim için eğitim çok önemli. Sürekli eğitim veriyoruz. Türkiye genelindeki servislerimizi çağırıp, en azından senede bir veya iki defa merkezimizde karşılıklı görüş alışverişi, toplantılar yapıyoruz. Ayrıca sürekli olarak sahada iş başı eğitimleri bölgelerdeki sorumlu operatörlerimiz tarafından yapılıyor. Örneğin Adana’da o bölgeyi toplayıp lokal bir eğitim düzenlenebildiği gibi, gidip sahada birebir eğitimler de verilebiliyor; bunları yaptık ve çok faydasını gördük. Organizasyonunuz ne kadar büyük olursa olsun, eğitim olmadığı sürece bir şey yapamıyorsunuz. İkinci en önemli husus yedek parça teminidir. Yedek parça olmadan kesinlikle bu işe hizmet vermek mümkün değil; çünkü bu cihazların üzerinde bulunan bir çok parça piyasada bulunan parçalar değil. Yani mutlaka distribütörünü bulup, bunları uygun şekilde tedarik etmeniz gerekiyor. Bazı yedek parçalara distribütöründe bile ulaşılamadığı görülüyor.

Bu sıkıntıları daha önce yaşadığımızdan ve bu parçaların fiyatının çok yüksek olmasından dolayı parçaların dizaynını yaptık. Daha korumalı, aynı fonksiyonu sağlayan, koruması da yüksek olduğundan arıza yapmayan, arıza yaptığı zaman da çöpe atılmayıp tamir edilebilen cinsten parçalar bunlar. Bir yerde, ekonomiye de katkısı olsun, diye bir düşüncemiz oldu. Bunun yanı sıra baz istasyonları amaçlı geliştirdiğimiz sıralı kontrol gibi elektronik bir kart ürettik. Bu kartın da temel özelliği arıza ile ilgili bilgileri internet ortamına aktarmasıdır. Bu sizin klimanızda bir arıza oluştuğu zaman bu arıza ile ilgili bilgileri klima ortamından internet ortamına düşürebilecek kontak haline getirebilen özellikte bir arıza çıkış kartıdır. Diğer bir özelliği de, iki tane klimadan arıza yapanı devreden çıkarıp, arıza yapmayanı devreye sokmasıdır. Arıza yapan klimanın bilgisini gönderirken arıza yapmayan klimayı da hemen devreye sokuyor. Ekonomikliği sağlayacak free cooling özelliğinin de klimalarda bulunması olumlu bir seçim kriteridir. Free cooling, yani dış ortam sıcaklığının iç ortam sıcaklığından daha soğuk olduğu durumlarda kompresörü çalıştırmaya ihtiyaç duymadan dışarıdaki hava vasıtasıyla içeriyi bedavaya soğutma veya tüm klimalarınız bozulduğunda ve içerdeki ısı arttığında dışarıdaki havayla hiç olmazsa bir müddet idare edecek şekilde işi yürütme özelliği de var. Yani bu kart gerektiğinde dış ortamdan free cooling yapma özelliği olan bir karttır.

Elektronik kartı ürettikten sonra diğer Carrier distribütörleri tarafından bu yurtdışında da duyuldu. Şu anda da bizden talepleri oluyor. Bu kartı piyasaya sunmayı bile düşünüyoruz. Bu elektronik kartı kendi Carrier cihazlarımız için yaptık. Sorunsuz çalışıyor; ancak diğer markalar için de çalışmalarımız devam ediyor. Diğer baz istasyonlarında kullanılan markalara adapte edilebilecek şekilde kart yapmayı da hedefliyoruz. Bunun prototip çalışmaları başladı.

Yaklaşık 2500 tane istasyonun içinde çtft klima cihazına sahip, yaklaşık 800 adet istasyonumuz var. Baz istasyonuna kurulacak klima sayısı lokasyonuna göre değişiyor; örneğin güneyde Marmaris, Muğla, Antalya gibi daha sıcak ve ısı kazançlarının daha fazla olduğu daha riskli bölgelerde; yedekli çalışma öngörülüyor. Ama l Doğu Anadolu veya Karadeniz bölgelerinde nispeten daha serin ve yüksek bölgelerde, tek cihaz çoğu zaman yeterli olabiliyor. Dış ortam şartlarının getirdiği zorluk derecesi ve o bölgenin önemine göre klima yerleştirme oranı değişiyor. Yani Bodrum ve Marmaris bugün yaz döneminde kesintiye uğraması affedilemeyecek sitelerin bulunduğu turistik bölgelerdir. O bölgede 24 saat boyunca kayıp olmasını hiçbir operatör istemez. Yaz döneminde orada nüfus bir anda patlıyor ve herkes cep telefonuna sahip. İnsanlar cep telefonlarıyla arama yaptıkları zaman iletişim kurabilmeyi istiyor. Şebekenin o bölgede olamaması büyük para kayıpları demektir.

Toplam 800 istasyon içinde 1200 tane Alarko ürün gamında olan split klima cihazımız var. Genelde bu split klimaların yanlış montajından kaynaklı sorunlar yaşıyoruz. Kabin montajını ve diğer telekom ekipmanlarının montajını yapan taşeronlar uzmanlıkları olmamasına rağmen klima montajı işleri de yapıyor. Biz de daha önceden yapılmış yanlış montajlamalarla karşılaşabiliyoruz. Bunların bir çoğunu yeniden söküp tekrar montajını yaparak bu sorunu ortadan kaldırdık. Yetki verilmeyen kişiler tarafından yapılan montajlarda yanlış yapılmış olanlara rastlayabiliyoruz. Bunun da garantiyi düşürmesi muhtemel; dolayısıyla arada müşteri kalıyor. Biz, cihazlarımızı takip edebilirsek, garanti aşaması ve sonrasında da müşteri memnuniyeti açısından her zaman onlara yakın olacağız. İşin diğer bir yönü de, bu sistemin içerisinde olduğunuz sürece, her zaman sorunlar olacaktır. Mesela başka markalarda ekonomik ömrünü dolduran cihazlar oluyor, yedek parça sorunları veya yanlış servisten kaynaklanan sorunlar olabiliyor. Bizim cihazlarımız sökülüp dışarı atıldığı zaman, bunun sebebini kimsenin kolay kolay bilmesi mümkün değil.

Ancak, "Alarko’nun cihazı söküldü atıldı" imajı oluşur insanın kafasında. Belki de cihazın sökülmesinde Alarko cihazının hiçbir alakası yok; tamamen bilinçsiz kişilerin yaptığı uygulamalardan kaynaklanıyor. Dolayısıyla biz cihazımıza sahip çıktığımız sürece nerede olursa olsun, cihazımız, onun ekonomik ömrünün sonuna kadar hizmetini verimli bir şekilde yapar.

Alarko; sektöre Türkiye’ de GSM hatları ilk defa kuruluyorken, baz istasyonları için klima cihazları tedarikçisi olarak girmiştir ve o günden bugüne aynı görevini yerine getirmektedir. Bu süre içerisinde Siemens (baz istasyonu kurulumu konusunda çalışır) Alarko’yu "en iyi tedarikçi" olarak değerlendirmiş ve ödüllendirmiştir. 2 sene önce o zamanki adı ile İŞTİM ile yapılan bakım / onarım sözleşmesi ile de sektöre hizmet üretme vasfıyla girmiştir ve bu konuda faaliyet göstermeye devam etmektedir.

Tümünü Temizle
Karşılaştır